کارگری که فاقد بیمه است باید چه کار کند؟ کارگران در شرایط عادی قادر به تامین معیشت خود نیستند

یک فعال کارگری می‌گوید: کارگری که به نان شب محتاج است چطور قرار است مواد ضدعفونی‌کننده بخرد یا با تغذیه مناسب ایمنی بدن خود را افزایش دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

کولبران را دریابید! بستن مرزها، تعطیلی کولبری و خانواده‌های بسیاری که از کول بُردن روزگار می‌گذرانند

عبدالله بلواسی با تاکید بر اینکه در مریوان، ماسک و دستکش نایاب شده و کارگران از این لحاظ مشکل دارند، از بی‌رونق شدن بسیاری از فعالیت‌ها ازجمله کولبری می‌گوید.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, کولبری, مصاحبه و گفتگو

کرونا و دست‌های خالی کارگران روزمزد

قرنطینه برای دستفروش‌ها، نظافتچی‌ها، کارگران ساختمانی و خدماتی، مشاغل خانگی و غیررسمی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری و ده‌ها شغل دیگر، معنی گرسنگی و بدهکاری دارد. تقلا برای ادامه کار نیز بازی تن به تن و نابرابر با مرگ است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر مقنی در حین کار در اثر ریزش دیواره‌های چاه گرفتار شده و جان باخت

جسد کارگر مقنی بعد از ۵ ساعت عملیات از چاه بیرون کشیده شد.

یک کارگر ۳۷ ساله که در حال حفاری یک چاه در روستای بادامستان در منطقه طارم در استان زنجان بوده است، به علت ریزش آوار فوت کرد.

 

از قرار معلوم وقوع حادثه ریزش آوار ساعت ۲۳ و ۳۰ دقیقه به آتش‌نشانی گزارش شده که با توجه به صعب‌العبور بودن منطقه آتش‌نشانان پس از دو ساعت و ۳۰ دقیقه پیاده‌روی به محل حادثه رسیدند و عملیات امداد و نجات آغاز شد.

 

همچنین عملیات ۵ ساعته برای خروج جسد کارگر مقنی انجام شده است.

 

جسم بی‌جان این کارگر توسط امدادگران از چاه بیرون کشیده شد.

ایلنا

حسین کمالی: خصوصی‌سازی موجب شده که نان مردم قطع شود

کمالی با اشاره به خصوصی‌سازی‌هایی که در دولت‌های یازدهم و دوازدهم انجام شده، گفت: از ۱۷ واگذاری که انجام شده ۱۶ تای آنها غیررقابتی بوده است. خصوصی‌سازی موجب شده که نان مردم قطع شود.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

از روستای تمینِ بلوچستان تاخوابگاهی در تهران/ شهر بر شانه‌های مهاجرین

حقِ «اشتغال کامل»، یک حقِ شهروندیِ مسلم، از امثال محمد و از هزاران نفری که هر ماه، دل به درد جاده‌ها می‌سپارند و برای لقمه‌ای نان، به دوردست‌های دور سفر می‌کنند، دریغ شده است؛ سوال اساسی اینجاست که چرا این حق، به شهروندان محرومی مانندِ محمد، اهلِ تمینِ خاش، نرسیده است؟!

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

عوام‌فریبی برای مزد ۹۹ کلید خورد / صداوسیما به کمک کارفرمایان آمد

این افراد برای نشان دادن حسن نیت سراغ همان سبد معیشتی که خودشان تهیه کردند و پای آن را امضا کردند، بروند. در این سبد، هیچیک از عوامل موثره‌ی هزینه‌ی زیستِ کلانشهرها از جمله مسکن و ارتباطات، دخالت ندارد و توسط خود کارفرمایان تهیه شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش