امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یک کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه: صحبت از افزایش ۱۵ تا ۱۸ درصدی مزد، شرم‌آور است

سیدجواد نوفرستی (کارشناس اقتصادی و استاد دانشگاه) در گفت‌و‌گو با ایلنا، درباره راه‌های مقابله با مشکلات معیشتی کارگران مزدبگیر و شرایط دشواری که آنها برای زیست حداقلی و نه آبرومندانه از پیش روی می‌گذرانند، می‌گوید: در چنین شرایطی که مسئولان خود را در مقابل ساقط شدن قدرت خرید از کارگران با حداقل مزد ۹۴۰ هزار تومانی به ناشنوایی سیستماتیک می‌زنند، باید هم کسانی پیدا شوند و بگویند که حداقل مزد سال ۹۷ بین ۱۵ تا ۱۸ درصد افزایش می‌یابد.

 

این کارشناس اقتصادی با بی‌شرمانه توصیف کردن اینگونه اظهارنظرها تاکید دارد که استدلالِ کسانی که بر آتش سیاست‌های فریز مزدی می‌دمند، این است که با افزایش حداقل مزد در حد ۵۰ درصدی، صنعت ورشکست می‌شود.

 

با این حال نوفرستی می‌افزاید: تحقیقات ۱۰ ساله نشان می‌دهد که از میان ۴۰۰ شرکتی که سهامشان را در بورس عرضه کرده‌اند سهم حقوق و دستمزد در قیمت تمام شده بین ۸ تا ۱۰ درصد است؛ لذا این جعل واقعیت است که افزیش نه چندان چشمگیر حداقل مزد تولید را متضرر می‌کند. در اینجا باید دقت داشته باشید که ما از افزایش حداقل مزد کارگران نه در حد مدیران آن مجموعه صحبت می‌کنیم.

 

به اعتقاد این کارشناس اقتصادی، مدیران و سهامداران این مجموعه‌ها متوجه نیستند که حداقل مزد ۹۴۰ هزار تومانی با خط فقر ۲ تا ۳ میلیون تومانی در شهرهای بزرگ زمین تا آسمان تفاوت دارد و اینگونه مزد پرداخت کردن به کارگران فعلا قرار نیست حداقل مزد آنها را به خط فقر نزدیک کند.

 

وی می‌افزاید: با این حال در یک هم‌افزایی درون سیتسمی میان دولت و مدیران این مجموعه در بخش خصوصی و نهادهای کارفرمایی که اکثریت صندلی‌ها را هم در شورای عالی کار دارند، چانه‌زنی بر سر افزایش مزد پیشرفت چندانی در سال‌های گذشته نداشته و به قیمت تعیین شده برای سبد معیشت (۲ میلیون و ۴۸۹ هزار تومان) هم بی‌اعتنایی معنادار می‌‌شود.

 

این استاد دانشگاه با بیان اینکه مدافع افزایش دستمزد در دو سال متوالی و هر سال به میزان ۵۰ درصد است، گفت: تازه پس از دو سال افزایش ۵۰ درصدی حداقل مزد میزان آن به خط فقر نزدیک می‌شود. لذا نباید بالا رفتن قیمت کالا و ورشکستگی تولید را بهانه قرار داد، در نهایت مطابق محاسباتی که انجام داده‌ایم با افزایش ۵۰ درصدی مزد قیمت تمام شده کالا بین ۱ تا ۵ درصد افزایش می‌یابد. این امر را هم باید در نظر داشت که با این نحوه افزایش مزد (در دو سال متوالی و هر سال به میزان ۵۰ درصد) بهره‌وری نیروی کار و رضایت شغلی وی افزایش می‌یابد و درنهایت حتی افزایش ناچیز قیمت تمام شده به نحوی جبران می‌شود.

با امضای طوماری؛ دست دولت از منابع تامین اجتماعی کوتاه!

کارگران و زحمتکشان سراسر ایران! دولت و مجلس جمهوری اسلامی ایران در تاریخ ۲۹ بهمن ۱٣۹۶ در یک اقدام بیسابقه با تصویب بند “ز” تبصره هفت ماده واحده بودجه سال ۱٣۹۷ به صندوق سازمان تامین اجتماعی ایران دست اندازی کرده اند؛ این مصوبه آشکارا از صاحبان سرمایه صندوق بین النسلی آن سلب مالکیت می کند.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر

کارگری بعد از حدودا ۸ ماه بیکاری؛ و عدم دریافت مقرری بیمه بیکاری، خودکشی کرد

یکی از کارمندان سابق موسسه مالی منحل شده ثامن‌الحجج  که نیمه شب چهارشنبه هفته گذشته در انباری محل سکونت خود در قائمشهر با انداختن طناب به گردنش خودکشی کرده بود، روز یکشنبه، با رضایت خانواده‌اش اعضای  بدنش اهدا شد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران بازداشت شده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز باید بی‌قید وشرط آزاد شوند !

بر اساس گزارش های انتشار یافته، در نهمین روز اعتصاب متشکل و یکپارچه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و راهپیمائی آنها در خیابان های شهر اهواز مرکز استان خوزستان، ماموران امنیتی و یگان اطلاعات نیروی انتظامی با یورش شبانه به منازل کارگران، بیش از ۹ کارگر اعتصابی را بازداشت و روانه زندان کردند.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری

تایید بند «ز» تبصره هفت لایحه بودجه توسط شورای نگهبان / حاصل اتحاد بالادستی‌ها علیه فرودستان

حبیبی به کارگران و تشکل‌های کارگری تسلیت می‌گوید: تسلیت برای مصوبه بسیار بد دولت و مجلس و شورای نگهبان که یادآور عهدنامه ترکمانچای است. تسلیت برای تجاوز به حقوق شرعی و قانونیِ ۴۲ میلیون جمعیت کارگری کشور. تا اراده ملی برای اعتراض نباشد، مصوبه‌های بد ادامه خواهند داشت

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری