صدور دستور بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش ترکیه در ارتباط با جنبش گولن

به گزارش روسیه الیوم، دادستان کل ترکیه حکم بازداشت ۳۰۰ نفر از اعضای ارتش این کشور به دلیل ارتباط با «فتح الله گولن» روحانی ارشد مخالف ساکن آمریکا را صادر کرد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, غرب اروپا

شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

مقام آلمانی: تحریم‌ها علیه روسیه موفق نبوده و باید کاهش یابند

به نقل از روزنامه “دی ولت” آلمان، ” مانوئلا اشوسیگ”، معاون حزب سوسیال دموکرات آلمان خواستار آمادگی برای مذاکرات بیشتر با روسیه کاهش تحریم های اروپا علیه مسکو شد.

ادامه »

المان, تشنج زدایی, جهان, خبر, روسیه, غرب اروپا

مخالفان «می» در انتخابات شورای محلی انگلیس پیروز شدند

نتایج منتشرشده از انتخابات محلی و انتخابات مربوط به‌گزینش شهرداران شماری از شهرهای انگلیس، ولز و اسکاتلند، در روز شنبه مؤید پیروزی حزب کارگر و مخالف حزبی تزرا می نخست وزیر کنونی این کشور است.   به گزارش روز شنبه ایرنا، بر اساس نتایج اعلام‌شده، حزب کارگر به رهبر جرمی کوربین با 2 هزار و

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا

یک روزنامه اتریشی: وحشت اروپا از بازگشت داعشی‌های شکست خورده در مناطق بحرانی

روزنامه اتریشی “استاندارد” در مطلبی از وحشت اروپا درباره بازگشت تروریست هایی که به مناطق بحرانی رفته اند بعد از شکست های داعش در این مناطق خبر داد.

 

در ادامه این مطلب آمده است که در فرانسه به این افراد “les revenants و در آلمان Rückkehrer”. گفته می شود. هیچ کس نمی داند تعداد این افراد واقعا چه اندازه است. سازمان اطلاعات فرانسه DGSEاین طور ارزیابی می کند که در سال های گذشته حدود 1800 فرانسوی برای جهاد به مناطق بحرانی در عراق و سوریه سفر کرده باشند. بر اساس گزارشی که جدیدا منتشر شده است 265 نفر از آن ها جان خود را در این مناطق از دست داده اند. صدها نفر از این جهادی ها هم در آینده تلاش خواهند کرد به فرانسه بازگردند.

 

نویسنده در ادامه از نگرانی فرانسه درباره بازگشت جهادی ها از مناطق بحرانی بعد از شکست های داعش در این مناطق خبر داده و به نقل از یکی از مقامات ارتش فرانسه نوشت که ما دقیقا امتحان می کنیم که این انسان ها چگونه رفتار کرده و همچنین سازمان های اطلاعاتی دقیقا آن ها را تحت نظر دارند.

 

وزیر دفاع فرانسه نیز چندی پیش در یک فرستنده رادیویی صراحتا اعلام کرد که اگر این جهادی ها در مبارزات در مناطق بحرانی کشته شوند خیلی بهتر است. همچنین ژنرال عبدالغنی اسدالی از فرماندهان نظامی عراقی اخیرا در این باره اظهار داشته است که ما توافق محرمانه ای با پاریس داریم که بر اساس آن هیچ جهادی فرانسوی زنده موصل را ترک نکند.

 

در بخش دیگری از این مطلب آمده است همچنین شمار جهادی های زیر سن قانونی که از فرانسه به مناطق بحرانی رفته اند چند صد نفر ارزیابی می شود. بسیاری از آن ها آموزش دیده و مسلح شده اند و حتی برای اعدام های رسانه ای مورد استفاده قرار گرفته اند.

 

روزنامه اتریشی استاندارد در ادامه نوشت: در برلین نیز رئیس سازمان اطلاعات داخلی آلمان درباره این مسئله هشدار داده است که کودکان توسط جهادی های داعش در مناطق بحرانی افراطی شده و به آلمان بازگردند. به این ترتیب نسل تازه ای از جهادی ها به آلمان وارد می شوند.

 

ازپنج حمله تروریستی سال های اخیر در آلمان حدود سه مورد توسط افراد زیر سن قانونی شکل گرفته است که یکی از آن ها حمله یک نوجوان 15 ساله به یک افسر پلیس در هانوفر، یک بمب گزاری توسط یک نوجوان در شهر اسن و یک حمله تروریستی ناکام از طرف یک نوجوان 12 ساله در لودویگزهافن آلمان.

 

سازمان اطلاعات داخلی آلمان بر این عقیده است که 5 درصد از 950 تبعه آلمانی که از آلمان به عراق و سوریه سفر کرده اند اسلام گرایان افراطی در سنین نوجوانی بوده اند که 20 درصد آن ها را هم زنان تشکیل می دادند و حدود یک سوم آن ها به وطن بازگشته اند. تعداد اسلام گرایان خشونت آمیز در آلمان نیز در حال حاضر حدود 1.870 نفر است.

 

به گزارش مجله تایمز انگلیس همچنین تا به حال 425 نفر از حدود 850 جهادی که از این کشور به مناطق بحرانی سفر کرده اند به کشور بازگشته اند. اخیرا و بعد از سقوط شهر رقه همچنین در انگلیس نیز بحث هایی در این باره آغاز شده است که ما چگونه باید با این جهادی های بازگشته از مناطق بحرانی رفتار کنیم. سیاستمداران انگلیس و مطبوعات و رسانه های آن ها خواستار سختگیری شدید علیه این جهادی ها هستند. نشریه تایمز انگلیس همچنین پیشنهاد داده است که قانون درباره خیانت به کشور مربوط به سال 1351 در این کشور اصلاح شود که بر اساس آن انگلیسی هایی که به دشمن در داخل و یا خارج از این کشور کمک می کنند مجازات شوند.

 

بهر حال با توجه به شکست های داعش در مناطق بحرانی در عراق و سوریه بازگشت جهادی ها و تروریست ها از این مناطق به اروپا مسئله ای است که سال های آینده قاره سبز و سیاستمداران آن را شدیدا به خود مشغول خواهد کرد.

 

 

براساس یک گزارش جدید، انگلیس بیش از هر کشور دیگری میزبان افراط‌گرایانی است که از سوریه بازگشته‌اند.

 

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، تنها کشورهای ترکیه، تونس و عربستان سعودی، بیشتر از انگلیس میزبان افراد بیشتری هستند که برای جنگ در کنار داعش به خاورمیانه سفر کرده‌اند.

 

نزدیک به ۸۵۰ تبعه انگلیسی برای شرکت در جنگ و همچنین حضور در گروه‌های افراطی به خاورمیانه سفر کردند. ۴۲۵ نفر از این افراد به انگلیس بازگشته اما هنوز بیش از ۴۰۰ نفر در کنار داعش حضور دارند.

 

براساس این گزارش که توسط ریچارد برت، رئیس پیشین ضد تروریسم جهانی سازمان ام‌آی‌۶ نوشته شده اکنون ۳۰۰ نفر از افراط گرایان آلمانی و ۲۷۱ نفر فرانسوی به فرانسه بازگشته‌اند. این گزارش هشدار می‌دهد که در یک چهارم از حملات تروریستی انجام شده در اروپا، زنان مشارکت داشته‌اند.

 

این گزارش پس از اظهارات مایکل فالون، وزیر دفاع انگلیس مبنی بر اینکه ممکن است اتباع انگلیسی که به سوریه سفر کرده‌اند در حملات پهپادهای انگلیسی کشته شوند، منتشر شده است.

 

در این گزارش آمده است: در حالی که جنگجویان خارجی که به کشورهایشان بازمی‌گردند و به طور جدی به عنوان تهدید تروریستی محسوب نمی‌شوند، تعداد حملات اتفاق افتاده توسط داعش در حال افزایش است. همه این بازگشتگان دلایلشان هرچه باشد می‌تواند درجه‌ای از خطر و تهدید را به همراه داشته باشد.

 

براساس تحقیقات گذشته، به طور کلی بیش از ۴۰۰ هزار نفر از ۱۱۰ کشور برای پیوستن به داعش به منطقه خاورمیانه سفر کردند.

 

براساس ارزیابی‌های اخیر دست‌کم ۵۶۰۰ شهروند و یا ساکن کشورهای خارجی به کشورشان بازگشته‌اند.

 

به نوشته این گزارش این مساله می‌توان چالش‌های بزرگی برای امنیت کشورها ایجاد کند.

 

به نوشته این گزارش اگر جنگجوی خارجی که به کشورش بازگشته است بار دیگر احساس کند که بی ریشه بوده و هیچ هدفی همانند زمانی که این کشور را ترک کرده ندارد و همچنین نتواند به راحتی به زندگی عادی خود بازگردد و در مقابل میزان تبلیغات خارجی داعش افزایش یابد ممکن است این بازگشتگان درباره تمایل به انجام حملات تروریستی آسیب پذیرتر باشند. احتمال تاثیرگذاری و یا مداخله بازگشت‌گان در حالی که تعداد آنها رو به افزایش است گسترش یافته است.

 

اکنون سوالات بسیاری درباره چگونگی مدیریت افراد افراط گرای بازگشته به کشورشان وجود دارد.

تسنیم، ایسنا

معاون دولت اسپانیا اختیار دولت محلی کاتالونیا را به دست گرفت

بر اساس حکم پادشاهی توافق شده از سوی دولت اسپانیا و منتشر شده در روزنامه رسمی‌ این کشور، «ثریا سائنز ده سانتاماریا» معاون دولت اسپانیا اختیارات «کارلوس پوجدمونت» و «اوریول جونکراس» رئیس و معاون دولت کاتالونیا را به دست گرفت.   به گزارش روزنامه ال پاییس، پس از اینکه «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا جمعه

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر

سنای اسپانیا خودمختاری کاتالونیا را لغو کرد

مجلس سنای اسپانیا در واکنش به اعلام استقلال یک‌جانبه کاتالونیا، خودمختاری این منطقه را تعلیق کرد و به دولت مرکزی مادرید اجازه حکومت مستقیم بر منطقه کاتالونیا را اعطا کرد.   به گزارش اسکای نیوز، هواداران استقلال کاتالونیا اعلامیه جدایی این منطقه از اسپانیا را به مجلس محلی ارائه کرده‌ بودند که این مجلس امروز

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر

پارلمان کاتالونیا، استقلال این ایالت را از اسپانیا اعلام کرد

به گزارش یورونیوز، پارلمان کاتالونیا امروز جمعه پس از رأی گیری فرد به فرد نمایندگان پارلمان اعلام کرد که استقلال از اسپانیا مورد تصویب قرار گرفته است.   قطعنامه اعلام جدائی و استقلال کاتالونیا از دولت مرکزی اسپانیا با ۷۰ رأی موافق، ۱۰ رأی مخالف و ۲ رأی ممتنع به تصویب رسید.   یورونیوز در

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر

اَندرو اسمیت؛ فالون از جنایت‌هایی‌که سعودی‌ها در یمن مرتکب می‌شوند پشتیبانی می‌کند

اَندرو اسمیت، سخنگوی پویش ضد تجارت تسلیحاتی در انگلیس، در واکنش به سخنان مایکل فالون، وزیر دفاع این کشور، مبنی بر اینکه انتقاد از عربستان سعودی به روابط دوجانبه لندن-ریاض آسیب می زند و سعودی ها را از خرید سلاح از انگلیس منصرف می کند، تاکید کرد چنین سخنی خفت بار و ننگین است.  

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن