یک دادگاه تجدیدنظر در برزیل به‌آزادی داسیلوا رییس‌جمهور پیشین این کشور رای داد

به گزارش یورونیوز یک دادگاه تجدید نظر در برزیل روز یکشنبه به آزادی لولا داسیلوا، رییس جمهور پیشین این کشور رای داد. آقای داسیلوا از ۷ ماه آوریل به جرم فساد در زندان به‌سر می‌برد.

 

این حکم توسط قاضی راجرو فاورتو از دادگاه فدرال منطقه چهار که در شهر پورتو آلگره مستقر است، صادر شده و این قاضی خواستار آزادی فوری آقای داسیلوا شده است.

 

طبق این حکم غیر منتظره انتظار می‌رود رییس جمهور سابق طی ساعات آینده و به قید فوریت آزاد شود.

 

دستگاه قضایی برزیل پیش‌تر لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، رییس جمهور پیشین این کشور را به جرم فساد به ۱۲ سال زندان محکوم کرده بود. دیوان‌عالی برزیل در ماه آوریل با درخواست آقای داسیلوا برای تعویق در اجرای حکمش مخالفت کرد.

 

لولا دا سیلوا به عنوان رهبر حزب چپگرای کارگران در سال 2003 به ریاست جمهوری برزیل رسید و تا سال 2010 دو دوره در این سمت بود. از او به عنوان یکی از پرطرفدار ترین سیاستمداران برزیل نام برده می‌شد و هنوز هم حامیان فراوانی در میان مردم این کشور دارد. گفته می‌شود که احتمالا او در نظر دارد در رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2018 شرکت کند.

 

انتخابات ریاست جمهوری برزیل در ماه اکتبر سال جاری برگزار می‌شود و رئیس جمهوری جدید کار خود را از اول سال آینده میلادی آغاز خواهد کرد.

 

لولا داسیلوا پیشتر گفته بود که خود را نامزد این انتخابات خواهد کرد. طبق قوانین برزیل، اگر تا زمان برگزاری انتخابات، دادگاه تجدید نظر حکم دادگاه اولیه را تایید کند، داسیلوا اجازه شرکت در انتخابات را نخواهد داشت و در غیر اینصورت، می‌تواند داوطلب نامزدی در انتخابات شود و درصورت پیروزی، پیگیری پرونده‌های مطرح شده علیه او در دادگاه‌های عادی تا پایان دوره ریاست جمهوری متوقف خواهد شد.

 

قوانین برزیل محکومان کیفری را تا ۸ سال از نامزدی در انتخابات محروم می‌کند.

 

لولا داسیلوا تمامی اتهامات علیه خود را رد کرده و گفته بود که پیگرد قضایی علیه او با توطئه سیاستمداران مخالف آغاز شده که به این وسیله، در صدد جلوگیری از بازگشت او به صحنه سیاسی برزیل هستند.

 

همزمان با برگزاری تظاهرات موافق و مخالف، ژنرال ادوردو ویلیاس بوآس، رئیس ستاد مشترک ارتش برزیل، در حساب توییتر خود صراحتا حضور داسیلوا در انتخابات را به صلاح ندانسته بود.

چین ۲۵۰ میلیون دلار در صنعت نفت ونزوئلا سرمایه‌گذاری می‌کند

به گزارش شبکه بلومبرگ، ‘سیمون زرپا’ وزیر دارایی ونزوئلا روز گذشته اعلام کرد که چین در صنعت نفت ونزوئلا سرمایه گذاری می کند. وی این موضوع را پس از دیدار با مقامات بانک توسعه چین و شرکت ملی نفت چین اعلام کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای لاتین, تحریم, جهان, چین, خبر, ونزوئلا

رئیس جمهور منتخب مکزیک بدون محافظ در خیابان‌ها حضور یافت

به گزارش شبکه فاکس نیوز، ‘آندرس مانوئل لوپز اوبرادور’ پس از پایان دیدار با انریکه پنا نیتو رئیس جمهوری فعلی مکزیک در حالی بدون محافظ و امنیت کافی در میان مردم حاضر شد که این مسئله نگرانی هایی را در مورد امنیت جانی وی ایجاد کرده است. اوبرادور در پاسخ به این نگرانی ها گفت:

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک