عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

یک تحقیق بین‌المللی؛ بارزانی اقلیم کردستان را به‌سمت قحطی و جنگ داخلی می‌برد

در یک تحقیق بین‌المللی که انجمن “اندیشه” وابسته به پژوهشکده سیاست‌های خاور نزدیک واشنگتن منتشر کرده است، آمده که همه‌پرسی کردستان “بازی دیگری برای طولانی و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی” است.

 

به نقل از سومریه نیوز، در این پژوهش بین‌المللی هشدار داده شده است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق این اقلیم را که با بحران‌ها، نزاع‌ها و بدهی‌های بسیاری روبه‌روست به سمت سرنوشتی سوق می‌دهد که چندان با سرنوشت کشورهایی نظیر سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه‌رو هستند، تفاوتی نمی‌کند.

 

طبق این پژوهش که به زبان عربی و انگلیسی منتشر شده، زبان سیاست پوپولیسم که از غیرممکن بودن همزیستی مشترک در عراق دم می‌زند در زمانی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد همزیستی مشترک حتی در کمترین سطوح سیاسی‌اش در اقلیم کردستان وجود ندارد و علت آن تکروی‌ در قدرت و سوءاستفاده‌های “هولناک” از قدرت و منابع در اقلیم کردستان است.

 

این پژوهش به این مساله اشاره کرده است که دلایل بسیاری وجود دارند که ما را به تامل در درخواست‌های مسعود بارزانی برای برگزاری همه‌پرسی وادار می‌سازد در واقع مسعود بارزانی خود دلیل اول است. به این دلیل که وی با وجود پایان دوره‌ ریاستش از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ اما همچنان پستش را واگذار نکرده است و تمدید دوره وی در سال ۲۰۱۳ که براساس توافق میان حزبش با حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بود نخستین مانع را در برابر تحقق دموکراسی در اقلیم ایجاد کرد. وی همچنین تصمیمی را برای بستن درهای پارلمان و متوقف کردن فعالیت آن در تاریخ اکتبر ۲۰۱۵ گرفت.

 

طبق این پژوهش، برگزاری همه‌پرسی در زمان مقرر آن و به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان که قرار بود در اوایل نوامبر باشد، بازی دیگری برای طولانی شدن و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی است.

 

در این پژوهش آمده است: هیئت اتحادیه اروپا در عراق در تاریخ ۲۴ ژوئیه گذشته خواهان فعالیت تمامی نهادهای منتخب در اقلیم کردستان به ویژه پارلمان آن و همچنین برگزاری انتخابات به عنوان پیش شرط اساسی جهت ثبات و توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی براساس چشم‌انداز برنامه‌های اصلاحات در عراق شد.

 

طبق این پژوهش، بحران شدید اقتصادی که اقلیم کردستان با آن مواجه است و بدهی‌هایی که دولت آن باید بپردازد به دلیل سیاست‌های نفتی اشتباه و غیرشفاف به ۳۰ میلیارد دلار رسیده است یک عامل دیگر از عوامل عدم اطمینان نسبت به فایده مند بودن همه‌پرسی و وعده‌های ناسیونالیستی شکننده است.

 

طبق این پژوهش می‌توان گفت: مسیری که بارزانی اقلیم کردستان را به سمت آن می‌برد متفاوت از مسیر کشور سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه‌رو است، نخواهد بود.

 

این پژوهش این سوال را مطرح کرده است که آیا اقلیم کردستان که دچار مشکلات اقتصادی است می‌تواند در مقابل تهدیدهای دوستان فرضی یا “همسایگان شرور” که زیرساخت آن را تحت کنترل دارند، مقاومت کند؟ این سوالی است که باید تفکر اقتصادی و عملگرایی سیاسی به آن پاسخ دهد نه شور و شوق‌های حماسه‌ای و اوهام‌برانگیز ملی. این مسائل باعث می‌شود همه آنچه که از سال ۱۹۹۱ ساخته شده‌اند در معرض خطر قرار بگیرند.

ایسنا

ورود هیات ۲۰۰ نفره از عراق به‌ایران برای تحویل گرفتن گذرگاه‌ها

شبکه التغییر عراق به نقل از برخی منابع خاص از ورود هیات ۲۰۰ نفره به ایران برای تحویل گرفتن گذرگاه‌های حاج عمران، پرویز خان و باشماخ که هم اکنون تحت اختیار اقلیم کردستان عراق است، خبر دادند.   به گفته این منابع این هیات وابسته به هیات گذرگاه‌های مرزی عراق با ایران است.   بر

ادامه »

ایران, جهان, خبر, عراق

روسیه در ۲ سال ۲۸۰۰۰ هزار تروریست ضدسوری را کشت

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: نیروی هوافضای روسیه در جریان دو سال عملیات ضدتروریستی با بیش از ۲۳ هزار پرواز و ۷۷ هزار حمله هوایی، ۲۸ هزار تروریست را کشته است.   رسانه روسی با استناد به گزارش وزارت دفاع روسیه نوشت: ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوافضای روسیه 87 درصد اراضی این کشور را

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

تظاهرات معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به‌شرایط معیشتی

به نقل از السومریه، معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به شرایط معیشتی و حقوق پایین دست به تظاهرات زدند.   بر اساس این گزارش؛ معلمان در برابر اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع و تظاهرات کردند و شعارهایی درباره بهبود حقوق و لغو سیستم اندوخته اجباری سر دادند. تظاهرات کنندگان تهدید به

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, معلمان

همکاری بغداد، آنکارا و تهران برای به دست‌گرفتن گذرگاه‌های مرزی با اقلیم

وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برای به دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان با هماهنگی ایران و ترکیه اقدام خواهد کرد.   در این بیانیه تاکید شده است که نیروهای عراقی برای حرکت به سمت گذرگاه‌های مرزی از سمت ایران و ترکیه که تحت کنترل دولت اقلیم کردستان است،

ادامه »

ایران, ترکیه, جهان, خبر, عراق