«نووستی»: تلاش آمریکا برای انتقال داعشی‌ها به غوطه شرقی

خبرگزاری «نووستی» روسیه، روز گذشته به نقل از احمد خازم، گزارش داد ایالات متحده عناصر گروه تروریستی داعش و دیگر گروه‌ها در ادلب و برخی مناطق را بسیج می‌کند و می‌کوشد که آنها را به «التنف»- که پایگاه نظامی آمریکایی در آنجا مستقر است- منتقل و از آنجا به غوطه شرقی اعزام کند تا طرح‌های

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه

آمریکا؛ برای حضور نامحدود در عراق و سوریه نیازی به مجوز کنگره نیست

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد، دولت آمریکا اعلام کرده است که برای حضور نامحدود نظامی در عراق و سوریه نیازی به مجوز جدید کنگره ندارد و به منظور ماندن نیروهای آمریکایی در سوریه، حتی پس از شکست داعش، برنامه ریزی می کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, سوریه, عراق

نماینده سوریه در سازمان ملل: آمریکا، فرانسه و انگلیس به‌دنبال سلب حق ما در دفاع از خود هستند

به گزارش الجزیره، بشار الجعفری نماینده سوریه در سازمان ملل طی سخنانی در نشست شورای امنیت درباره سوریه گفت که در پی حملات گروه‌های تروریستی به دمشق، دو کودک کشته و 37 نفر نیز زخمی شدند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه

نیکی هیلی؛ اگر دلایلی داشته باشیم که حملات شیمیایی سوریه را ثابت کند، ما دست به‌حمله نظامی خواهیم زد

به گزارش روسیاالیوم، «نیکی هیلی» نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل، امروز- جمعه- طی سخنرانی‌اش در دانشگاه شیکاگو اتهام‌ها علیه دولت سوریه مبنی بر استفاده از تسلیحات شیمیایی را مطرح کرد و گفت: «راه‌حل نظامی در هیچ حالتی منتفی نیست. نمی‌خواهیم در مرکز درگیری‌های سوریه قرار بگیریم. ولی می‌خواهیم به اندازه وسع‌مان برای حمایت غیرنظامیان

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

یک تحقیق بین‌المللی؛ بارزانی اقلیم کردستان را به‌سمت قحطی و جنگ داخلی می‌برد

در یک تحقیق بین‌المللی که انجمن “اندیشه” وابسته به پژوهشکده سیاست‌های خاور نزدیک واشنگتن منتشر کرده است، آمده که همه‌پرسی کردستان “بازی دیگری برای طولانی و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی” است.

 

به نقل از سومریه نیوز، در این پژوهش بین‌المللی هشدار داده شده است که مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق این اقلیم را که با بحران‌ها، نزاع‌ها و بدهی‌های بسیاری روبه‌روست به سمت سرنوشتی سوق می‌دهد که چندان با سرنوشت کشورهایی نظیر سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه‌رو هستند، تفاوتی نمی‌کند.

 

طبق این پژوهش که به زبان عربی و انگلیسی منتشر شده، زبان سیاست پوپولیسم که از غیرممکن بودن همزیستی مشترک در عراق دم می‌زند در زمانی مطرح می‌شود که به نظر می‌رسد همزیستی مشترک حتی در کمترین سطوح سیاسی‌اش در اقلیم کردستان وجود ندارد و علت آن تکروی‌ در قدرت و سوءاستفاده‌های “هولناک” از قدرت و منابع در اقلیم کردستان است.

 

این پژوهش به این مساله اشاره کرده است که دلایل بسیاری وجود دارند که ما را به تامل در درخواست‌های مسعود بارزانی برای برگزاری همه‌پرسی وادار می‌سازد در واقع مسعود بارزانی خود دلیل اول است. به این دلیل که وی با وجود پایان دوره‌ ریاستش از ۳۰ ژوئن ۲۰۱۵ اما همچنان پستش را واگذار نکرده است و تمدید دوره وی در سال ۲۰۱۳ که براساس توافق میان حزبش با حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق بود نخستین مانع را در برابر تحقق دموکراسی در اقلیم ایجاد کرد. وی همچنین تصمیمی را برای بستن درهای پارلمان و متوقف کردن فعالیت آن در تاریخ اکتبر ۲۰۱۵ گرفت.

 

طبق این پژوهش، برگزاری همه‌پرسی در زمان مقرر آن و به تعویق انداختن انتخابات پارلمانی و ریاست اقلیم کردستان که قرار بود در اوایل نوامبر باشد، بازی دیگری برای طولانی شدن و نهادینه کردن قدرت شخصی و خانوادگی بارزانی است.

 

در این پژوهش آمده است: هیئت اتحادیه اروپا در عراق در تاریخ ۲۴ ژوئیه گذشته خواهان فعالیت تمامی نهادهای منتخب در اقلیم کردستان به ویژه پارلمان آن و همچنین برگزاری انتخابات به عنوان پیش شرط اساسی جهت ثبات و توسعه سیاسی، اجتماعی و اقتصادی براساس چشم‌انداز برنامه‌های اصلاحات در عراق شد.

 

طبق این پژوهش، بحران شدید اقتصادی که اقلیم کردستان با آن مواجه است و بدهی‌هایی که دولت آن باید بپردازد به دلیل سیاست‌های نفتی اشتباه و غیرشفاف به ۳۰ میلیارد دلار رسیده است یک عامل دیگر از عوامل عدم اطمینان نسبت به فایده مند بودن همه‌پرسی و وعده‌های ناسیونالیستی شکننده است.

 

طبق این پژوهش می‌توان گفت: مسیری که بارزانی اقلیم کردستان را به سمت آن می‌برد متفاوت از مسیر کشور سودان جنوبی که با قحطی و جنگ داخلی روبه‌رو است، نخواهد بود.

 

این پژوهش این سوال را مطرح کرده است که آیا اقلیم کردستان که دچار مشکلات اقتصادی است می‌تواند در مقابل تهدیدهای دوستان فرضی یا “همسایگان شرور” که زیرساخت آن را تحت کنترل دارند، مقاومت کند؟ این سوالی است که باید تفکر اقتصادی و عملگرایی سیاسی به آن پاسخ دهد نه شور و شوق‌های حماسه‌ای و اوهام‌برانگیز ملی. این مسائل باعث می‌شود همه آنچه که از سال ۱۹۹۱ ساخته شده‌اند در معرض خطر قرار بگیرند.

ایسنا

ورود هیات ۲۰۰ نفره از عراق به‌ایران برای تحویل گرفتن گذرگاه‌ها

شبکه التغییر عراق به نقل از برخی منابع خاص از ورود هیات ۲۰۰ نفره به ایران برای تحویل گرفتن گذرگاه‌های حاج عمران، پرویز خان و باشماخ که هم اکنون تحت اختیار اقلیم کردستان عراق است، خبر دادند.   به گفته این منابع این هیات وابسته به هیات گذرگاه‌های مرزی عراق با ایران است.   بر

ادامه »

ایران, جهان, خبر, عراق

روسیه در ۲ سال ۲۸۰۰۰ هزار تروریست ضدسوری را کشت

خبرگزاری اسپوتنیک در گزارشی نوشت: نیروی هوافضای روسیه در جریان دو سال عملیات ضدتروریستی با بیش از ۲۳ هزار پرواز و ۷۷ هزار حمله هوایی، ۲۸ هزار تروریست را کشته است.   رسانه روسی با استناد به گزارش وزارت دفاع روسیه نوشت: ارتش سوریه با پشتیبانی نیروی هوافضای روسیه 87 درصد اراضی این کشور را

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

تظاهرات معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به‌شرایط معیشتی

به نقل از السومریه، معلمان در اقلیم کردستان عراق در اعتراض به شرایط معیشتی و حقوق پایین دست به تظاهرات زدند.   بر اساس این گزارش؛ معلمان در برابر اداره آموزش و پرورش این شهر تجمع و تظاهرات کردند و شعارهایی درباره بهبود حقوق و لغو سیستم اندوخته اجباری سر دادند. تظاهرات کنندگان تهدید به

ادامه »

جهان, حقوق بشر, خبر, عراق, معلمان

همکاری بغداد، آنکارا و تهران برای به دست‌گرفتن گذرگاه‌های مرزی با اقلیم

وزارت دفاع عراق با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که برای به دست گرفتن کنترل گذرگاه‌های مرزی با اقلیم کردستان با هماهنگی ایران و ترکیه اقدام خواهد کرد.   در این بیانیه تاکید شده است که نیروهای عراقی برای حرکت به سمت گذرگاه‌های مرزی از سمت ایران و ترکیه که تحت کنترل دولت اقلیم کردستان است،

ادامه »

ایران, ترکیه, جهان, خبر, عراق