شرک‌کنندگان نشست آستانه: حضور نظامی آمریکا در سوریه تاثیر منفی بر حل و فصل اوضاع در این کشور دارد

در نشست آستانه چه گذشت؟   تمامی شرک‌کنندگان در دور یازدهم رایزنی‌های آستانه درباره سوریه، در این باره با یکدیگر هم عقیده بودند که حضور نظامیان آمریکایی در خاک سوریه، تاثیر منفی بر حل و فصل مشکلات در این کشور دارد و آمریکا باید از سوریه خارج شود.

ادامه »

اسیای مرکزی, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه, قزاقستان

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر امضاء شد+ متن کامل کنوانسیون

سران پنج کشور ساحلی دریای خزر کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر را امضا کردند.   کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر عصر یکشنبه و در پنجمین اجلاس سران کشورهای ساحلی دریای خزر در شهر آکتائوی قزاقستان؛ توسط سران جمهوری اسلامی ایران، روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان امضا شد.   جمهوری اسلامی ایران همزمان متنی را به

ادامه »

اذربایجان, اسیای مرکزی, ایران, جهان, خبر, روسیه, قزاقستان

نماینده ویژه پوتین: به‌خاطر اعزام نظامیان شوروی به‌افغانستان عذرخواهی نمی‌کنیم

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در واکنش به درخواست سفیر افغانستان در مسکو مبنی بر عذرخواهی روسیه برای ۹ سال اِشغال افغانستان توسط شوروی تصریح کرد که مسکو از هیچکس عذرخواهی نخواهد کرد.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, جهان, خبر, روسیه

یونیسف گزارش داد؛ ۴۴ درصد کودکان افغانستان مدرسه نمی‌روند

تحقیقات صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ‘یونیسف ‘ نشان می دهد ، بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار کودک معادل ۴۴ درصد کودکان این کشور، از رفتن به مدرسه محروم هستند.

 

به گزارش رویترز، ‘میرویس بلخی’ وزیر آموزش و پرورش افغانستان این آمار و ارقام را در یک همایش اعلام کرد.

 

وی در ادامه افزود: براساس گزارش یونیسف، از مجموع کودکان افغانستانی محروم از تحصیل، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن را دختران تشکیل می دهند.

 

بلخی با اشاره به این که موانع زیادی برای نرفتن کودکان کشورش به مدارس و محرومیت آنان از تحصیل وجود دارد، افزود: آموزش کودکان یکی از پایه های توسعه در تمامی جوامع انسانی و تحصیل مهم ترین ابزار مقابله با جنگ، فقر و بیکاری است.

 

براساس گزارش یونیسف، فقر و تبعیض گسترده علیه دختران در کنار ناامنی، موجب افزایش محرومیت کودکان از تحصیل در افغانستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون شده است.

 

براساس این گزارش، در استان های فقیر افغانستان و مناطقی که امنیت کمتری دارند، ۸۵ درصد دختران از تحصیل بازمانده‌اند.

 

یونیسف در پایان علاوه برناامنی، آوارگی، ازدواج دختران در سنین پایین، کمبود معلمان زن و امکانات کم مدارس را از دلایل دیگر محرومیت کودکان از تحصیل عنوان کرده است.
ایرنا

تلفات انفجار قندهار به ۱۶ کشته و ده‌ها زخمی افزایش یافت

مقام های محلی قندهار روز سه شنبه گفتند که یک بمب کار گذاشته شده در یک مینی بس در نزدیکی یک پسته امنیتی منفجر شده و شمار زیادی تلفات داشته است. به این ترتیب حملات تروریستی در طول ماه مبارک رمضان نیز ادامه می یابد.

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر

سناتورهای افغان لغو توافق‌های امنیتی با آمریکا و ناتو را خواستارند

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سناتورها اعلام کردند درگیری‌ میان نیروهای امنیتی افغانستان و شورشیان افزایش یافته است اما نیروهای افغان از سوی آمریکا و ناتو حمایت کافی دریافت نمی‌کنند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

انتقاد نشریه انگلیسی از اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان در پی درخواست ترامپ

روزنامه «گاردین» در واکنش به احتمال افزایش ۲ برابری نظامیان انگلیسی در افغانستان به درخواست ترامپ تصریح کرد که مردم و دولت انگلیس نباید اجازه دهند واشنگتن سیاست خارجی این کشور را دیکته کند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن