یونیسف گزارش داد؛ ۴۴ درصد کودکان افغانستان مدرسه نمی‌روند

تحقیقات صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد ‘یونیسف ‘ نشان می دهد ، بیش از ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار کودک معادل ۴۴ درصد کودکان این کشور، از رفتن به مدرسه محروم هستند.

 

به گزارش رویترز، ‘میرویس بلخی’ وزیر آموزش و پرورش افغانستان این آمار و ارقام را در یک همایش اعلام کرد.

 

وی در ادامه افزود: براساس گزارش یونیسف، از مجموع کودکان افغانستانی محروم از تحصیل، ۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تن را دختران تشکیل می دهند.

 

بلخی با اشاره به این که موانع زیادی برای نرفتن کودکان کشورش به مدارس و محرومیت آنان از تحصیل وجود دارد، افزود: آموزش کودکان یکی از پایه های توسعه در تمامی جوامع انسانی و تحصیل مهم ترین ابزار مقابله با جنگ، فقر و بیکاری است.

 

براساس گزارش یونیسف، فقر و تبعیض گسترده علیه دختران در کنار ناامنی، موجب افزایش محرومیت کودکان از تحصیل در افغانستان از سال ۲۰۰۲ تاکنون شده است.

 

براساس این گزارش، در استان های فقیر افغانستان و مناطقی که امنیت کمتری دارند، ۸۵ درصد دختران از تحصیل بازمانده‌اند.

 

یونیسف در پایان علاوه برناامنی، آوارگی، ازدواج دختران در سنین پایین، کمبود معلمان زن و امکانات کم مدارس را از دلایل دیگر محرومیت کودکان از تحصیل عنوان کرده است.
ایرنا

تلفات انفجار قندهار به ۱۶ کشته و ده‌ها زخمی افزایش یافت

مقام های محلی قندهار روز سه شنبه گفتند که یک بمب کار گذاشته شده در یک مینی بس در نزدیکی یک پسته امنیتی منفجر شده و شمار زیادی تلفات داشته است. به این ترتیب حملات تروریستی در طول ماه مبارک رمضان نیز ادامه می یابد.

ادامه »

افغانستان, تروریسم, جنوب آسیا, جهان, خبر

سناتورهای افغان لغو توافق‌های امنیتی با آمریکا و ناتو را خواستارند

به گزارش خبرگزاری رویترز، این سناتورها اعلام کردند درگیری‌ میان نیروهای امنیتی افغانستان و شورشیان افزایش یافته است اما نیروهای افغان از سوی آمریکا و ناتو حمایت کافی دریافت نمی‌کنند.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

انتقاد نشریه انگلیسی از اعزام نظامیان بیشتر به افغانستان در پی درخواست ترامپ

روزنامه «گاردین» در واکنش به احتمال افزایش ۲ برابری نظامیان انگلیسی در افغانستان به درخواست ترامپ تصریح کرد که مردم و دولت انگلیس نباید اجازه دهند واشنگتن سیاست خارجی این کشور را دیکته کند.

ادامه »

افغانستان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن