گلوبال‌تایمز: آمریکا در درک منافع مشترک با چین گرفتار کج‌فهمی است

یک روزنامه دولتی چین با اشاره به مناقشه تجاری با آمریکا تاکید کرد، پکن بر سر مسائل اصولی امتیاز نمی‌دهد و آمریکا به اشتباه باور دارد که روابط تجاری و اقتصادی دوجانبه تنها به نفع پکن است و استقامت چین را دست‌کم گرفته است.

 

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا شنبه از چین خواست تا فوراً به یک جمع‌بندی درباره توافق تجاری با واشنگتن برسد.

 

روزنامه گلوبال تایمز چین یکشنبه در سرمقاله‌ای نوشت چین “هرگز در مسائل مهم اصولی امتیاز نمی‌دهد.” براساس گزارش این رسانه دولتی، دلیل مناقشه تجاری میان این دو کشور آن است که “آمریکا مرتکب اشتباهی اساسی می‌شود و باور دارد که چین به صورت یکجانبه از روابط تجاری و اقتصادی چین – آمریکا سود می‌برد.”

 

گلوبال تایمز نوشت: علاوه بر این آمریکا در درک منافع دو کشور دچار کج‌فهمی شده است و عمیقاً پایداری چین را دست‌کم گرفته است. طرف آمریکایی چین را بابت موانع موجود در مذاکرات تجاری سرزنش می‌کند و می‌گوید چین خلف وعده کرده است. آنچه معاون نخست‌وزیر چین گفته است، حقیقت را آشکار می‌کند. حقیقت این است که آمریکا برای طرح شروطی تلاش دارد که به حاکمیت ملی و عزت چین آسیب می‌رساند یا عمیقاً غیر منصفانه یا غیر واقع‌بینانه است. چنین خواسته‌هایی گفت‌وگوها را دشوارتر می‌کند.

 

گلوبال تایمز نوشت: ما باور داریم که تصمیم آمریکا برای افزایش تعرفه‌ها بیش از حد تحریک‌کننده است اما آمریکا به خوبی می‌داند که جامعه آمریکایی و جهان درباره چشم‌اندازهای چین و آمریکا برای رسیدن به یک توافق تجاری امید دارند.

 

آمریکا و چین تلاش دارند تا به اختلافاتی که پس از اعمال تعرفه ۲۵ درصدی از سوی ترامپ روی کالاهای چینی به ارزش ۵۰ میلیارد دلاری بروز کرد، غلبه کنند. این اقدام ترامپ در ژوئن گذشته با هدف بهبود کسری تجاری آمریکا – چین انجام شد. از آن زمان، طرفین چندین بار افزایش تعرفه انجام دادند.

 

آمریکا پنج‌شنبه گذشته تعرفه تجاری برای کالاهای چینی به ارزش ۲۰۰ میلیارد دلار را از ۱۰ درصد به ۲۵ درصد افزایش داد. ترامپ همچنین دستور داد تا تعرفه مابقی کالاهای وارداتی آمریکا از چین که حدود ۳۰۰ میلیارد دلار برآورد می‌شود، افزایش یابد. دولت چین در واکنش به این تحولات گفته است اقدامات تلافی‌جویانه در نظر می‌گیرد.

 

با این حال ترامپ گفته است بسته به نتایج مذاکرات تجاری آتی، این تعرفه‌ها ممکن است برداشته شود. در همین حال دور جدید گفت‌وگوهای تجاری آمریکا – چین جمعه بدون نتیجه پایان یافت اما طرفین برای دور بعدی مذاکرات در پکن موافقت کردند.

ایسنا

مسکو: از همه کشورها می‌خواهیم به خرید نفت ایران ادامه دهند

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه با محکوم کردن تحریم‌های ناعادلانه آمریکا، از همه کشورها خواست تا برخلاف این تحریم‌ها همچنان به خرید نفت از ایران ادامه دهند.

ادامه »

اقتصادی, امارات, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, روسیه, شرق اروپا, مذاکرات اتمی

روسیه با هشدار به آمریکا تحریم بخش فلزات ایران را محکوم کرد

وزارت امور خارجه روسیه ساعاتی پس از نشست شورای امنیت این کشور به ریاست ولادیمیر پوتین با انتشار بیانیه‌ای ضمن هشدار شدید به آمریکا در خصوص اقدامات خصمانه علیه ایران، تحریم بخش فلزات ایران را به شدت محکوم کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, روسیه, مذاکرات اتمی

دولت آمریکا در جدیدترین اقدام خود علیه ایران، بخش فلزات ایران را نیز تحریم کرد

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، دونالد ترامپ با امضای یک فرمان حکومتی تحریم‌های جدیدی را علیه تولیدکنندگان آهن، فولاد، آلومینیوم و مس ایران وضع کرد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر