گفت‌ وگوی مقام‌های امنیتی سوریه و ترکیه در مسکو درباره ادلب

منابع خبری گزارش دادند که برای نخستین بار از آغاز بحران سوریه، دو مقام بلندپایه امنیتی ترکیه و سوریه در مسکو با یکدیگر درباره ادلب گفت‌ وگو کردند.

 

به گزارش بامداد سه‌شنبه شبکه خبری اسکای نیوز، علی مملوک رییس دفتر امنیت ملی سوریه با حقان فیدان رییس دستگاه اطلاعاتی ترکیه به صورت رسمی در یک نشست سه‌جانبه با طرف روسی در مسکو گفت وگو کردند.

 

بر اساس این گزارش، دو طرف در خصوص هماهنگی بیشتر درباره شرایط در ادلب سوریه گفت وگو کردند.

 

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد، مملوک در دیدار با فیدان از ترکیه خواسته است تا به تعهدات خود در توافق سوچی درباره ادلب پایبند باشد.

 

این گزارش می افزاید؛ رییس دفتر امنیت ملی سوریه از طرف ترک خواسته است تا به تعهدات خود درباره بیرون راندن تروریست‌ها از ادلب و بازگشایی راه ارتباطی حلب– لاذقیه در چارچوب توافق سوچی عمل کند.

 

این نخستین بار است که سرویس‌های اطلاعاتی ترکیه و سوریه در چنین سطحی با یکدیگر در یک نشست رسمی گفت وگو می‌کنند.

 

ترکیه از زمان آغاز بحران سوریه از طرف‌ها و گروه‌های مخالف دولت سوریه حمایت کرده است.

 

بر اساس توافق آستانه و سوچی میان آنکارا و مسکو، قرار بود ترکیه از مهر ماه سال ۱۳۹۷ با استقرار ۱۲ برجک دیدبانی بر برقراری آتش بس و تحویل سلاح‌های سنگین و نیمه سنگین عناصر تروریستی در این مناطق نظارت داشته باشد، ولی عملا تروریست‌ها با نادیده گرفتن توافق مزبور از تحویل سلاح هایشان، خودداری کردند.

 

استان ادلب با ۱۱ درصد از  مساحت ۱۸۵ هزار و ۱۸۰ کیلومتر مربعی سوریه، در غربی‌ترین نقطه از خاک این کشور و در کنار استان‌های حلب از شرق، حماه و لاذقیه از جنوب و غرب قرار دارد.

۱۴۰ کامیون حامل تجهیزات ارتش آمریکا از عراق وارد سوریه شد

خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داد که ۱۴۰ دستگاه کامیون حامل تجهیزات و ادوات نظامی آمریکا از گذرگاه مرزی «الولید» عراق وارد پایگاه های آمریکا در شرق سوریه شد.

ادامه »

امریکا, جهان, حضور نظامی, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق