در مورد افزایش مستمری‌ها متناسب با هزینه‌های زندگی به بازنشستگان وعده دروغ داده شد

«علی اکبر عیوضی» با بیان اینکه در مورد افزایش مستمری‌ها متناسب با هزینه‌های زندگی به بازنشستگان وعده دروغ داده شد، گفت: «قرار بود که مستمری‌بگیران در سال جدید کمتر از ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان مستمری دریافت نکنند؛ هرچند همین رقم هم هیچ تناسبی با افزایش هزینه‌های زندگی در تهران که به حدود ۷

ادامه »

ایران, بازنشستگان, حقوق بشر, خبر, فقر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

گسترش فقر و افزایش مشکل مسکن: رواج درخواست هم‌خانگی دو خانوار در یک واحد

امروز گزارش‌هایی حاکی از اجاره نشینی دو خانواده در یک واحد به گوش می‌رسد که نشانه عمق درماندگی مستاجران و کاهش قدرت این قشر در پرداخت اجاره است

 

به گزارش ایلنا؛ قیمت مسکن، نرخ ارز، میزان سود بانکی و عرضه و تقاضا چهار عامل تعیین کننده نرخ اجاره مسکن محسوب می‌شوند که تمام این مولفه‌ها سگینال افزایش قیمت اجاره را می‌دهند.

 

بنا بر همین خبر، افزایش قیمت مسکن با افزایش قیمت اجاره رابطه مستقیم دارد. هر چه نرخ سود بانکی کاهش یابد نرخ اجاره رو به افزایش خواهد بود، تمام شواهد هم حاکی از احتمال کاهش نرخ سود بانکی به دنبال کاهش نرخ سود بین بانکی است. با افزایش نرخ ارز هم تمام بازارها دچار افزایش قیمت می‌شوند و همچنین در بازار مسکن همواره عرضه کمتر از تقاضا است که منجر به افزایش قیمت‌ها می‌شود.

 

افزایش تصاعدی و روزانه اجاره‌بها در شرایطی در بازار رخ می‌دهد که هیچ نهادی مسئولیت نظارت را بر عهده نمی‌گیرد و دستگاه‌های عریض و طویل حاکمیتی در این حوزه مدعی هستند که نمی‌توان در نرخ گذاری ورود کرد چرا که اجازه دخالت در معاملاتی بین دو نفر انجام می‌شود را ندارد و همواره می‌گویند این بازار متاثر از سایر بازارها است و تا زمانی که سایر بازارها در این بخش التهاب سازی می‌کنند، امکان کنترل وجود ندارد.

 

این گزارش به خوبی وضع فاجعه‌بار اقتصادی و کاهش قدرت مالی مردم در رابطه با برطرف‌کردن نیازهای اولیه‌شان را نشان می‌دهد. کوچک‌تر شدن سفره‌ها، محدود‌تر شدن دسترسی به نیازهای لازم انسانی و حتی کوچک‌تر شده مسکن و جای زندگی، بخشی از فاجعه‌ای است که رخ داده است.

 

گزارش‌گر ایلنا در همین مورد ادامه می‌دهد: در این وضعیت، شاهد افزایش درخواست اجاره مسکن به صورت هم‌خانگی هستیم. شاید تا سال‌های قبل این هم‌خانگی بین مجردها افزایش یافته بود اما امروز گزارش‌هایی حاکی از اجاره نشینی دو خانواده در یک واحد به گوش می‌رسد که نشانه عمق درماندگی مستاجران و کاهش قدرت این قشر در پرداخت اجاره است.

 

نرخ تورم بالا در سال‌های اخیر به رشد قابل‌توجه خط فقر در شهر تهران و دیگر نقاط کشور منجر شده و این در کنار کاهش بسیار درآمد سرانه به رشد نرخ فقر در این سال‌ها انجامیده است. شواهد موجود هم از روند فزاینده این متغیر نشان دارد. با وجود این چون همیشه مسئولین و دست‌اندکاران رژِیم با دروغگویی و کتمان واقعیت‌های زندگی مردم به جای رسیدگی به مشکلات، از حل آنها طفره می‌روند.

 

در همین مورد حسام عقبایی، نایب رییس اتحادیه مشاوران املاک در گفت‌وگو به ایلنا گفت: این موضوعات را در بازار مسکن تایید نمی‌کنم چرا که هم موجران از اجاره‌دادن واحد خود به دو خانواده مجزا معمولا امتناع می‌کنند و هم اینکه این موضوعات در معاملات فراگیر نیست و برای اولین بار است که در جریان آن قرار گرفته‌ام.

 

عقبایی با اعتراف به این که این موضوع ” در معاملات فراگیر نیست”، به وجود چنین پدیده‌ای مهر تایید می‌زند. وی حتی “بحث کانِکس‌نشینی در پشت بام‌ها” را نیز مطرح می‌کند و این که به خوبی از شرایط بغرنج زندگی مردم، و فقر و عدم توانایی آن‌ها برای پرداخت اجاره مطلع است و می‌گوید: “به نظرم هر چند که مستاجران در فشار و تنگنا قرار دارند و رشد اجاره‌بها متناسب با درآمدها نیست اما در وضعیت بازار اجاره‌بها شاهد بزرگنمایی!!!!! هستیم”.

 

عقبایی همچنین بدون پرداختن به علل مشکلات و ارایه پیشنهاد‌های سازنده در حل مشکل مسکن اضافه می‌کند که این جریان منع شرعی دارد و می‌گوید:” اگر اجاره کوتاه مدت یک اتاق برای افراد نامحرم منع قانونی دارد حتما این موضوع در اجاره بلندمدت هم نافذ است”.

 

مردم کشور ما در شرایط زیستی ناسالم و بدون امکانات لازم برای یک زندگی انسانی به سر می‌برند و چنین پدیده‌هایی نشان از عمیق‌تر شدن فاجعه‌ای است که رژیم ولایی بر مردم میهنمان تحمیل کرده است.

سازمان ملل: شمار آوارگان جهان به حدود ۸۰ میلیون نفر افزایش یافت

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) گزارش داد: آوارگی اجباری جهان در سالی که گذشت، به طورعمده به دلایلی همچون جنگ، خشونت و پیگرد به حدود ۷۹.۵ میلیون نفر رسیده است.

ادامه »

اروپا, پناهجویی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, فقر

روستائیان زاگرس‌نشین و صدمات ناشی از وابستگی معیشتی آن‌ها در آتش‌سوزی منطقه

طبیعت و مردم زاگرس چنان در هم تنیده هستند که بررسی هر پدیده‌ای در این منطقه نیاز به در نظر گرفتن جنبه‌های اقتصادی و اجتماعی نیز دارد

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, محیط زیست

نوازنده‌ام اما کارگری می‌کنم، پدرم هنرمندی بین‌المللی بود که مسافرکشی می‌کرد

پدرم در ایران و کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا، آلمان، سوئد و نروژ به اجرای برنامه پرداخته بود و با حضور جشنواره‌های مختلف مقام‌ها و عنوان‌هایی کسب کرده بود با این هیچ‌گاه مورد حمایت مسئولان قرار نگرفت

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فرهنگ, فقر, گزارش, موسیقی, موسیقی سنتی