پایگاه اسرائیلی دبکا: سفر منطقه‌ای پمپئو شکست خورده است

یک پایگاه اطلاع‌رسانی اسرائیلی از کوتاه‌شدن سفر مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا به منطقه بعد از شکست تلاش‌هایش برای متقاعد کردن کشورهای عربی به منظور همسویی با سیاست‌های ضد ایرانی واشنگتن خبر داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سوریه, عراق

پولتیکو: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ماه ژانویه راه‌اندازی می‌شود

پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

پاسخ ریاست‌جمهوری ترکیه به هشدار ترامپ در باره نابود‌کردن اقتصاد ترکیه

ریاست‌جمهوری ترکیه در واکنش به هشدار دونالد ترامپ به این کشور مبنی بر اینکه اگر دست به حمله علیه کردهای سوریه بزند اقتصاد ترکیه را نابود می‌کند،‌ اعلام کرد: از ترامپ و آمریکا انتظار داریم به “شراکت استراتژیک”مان احترام بگذارد.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خاورمیانه, خبر, شمال غرب آسیا

گسترش اعتراضات مردمی در تونس و ممنوعیت رفت‌و‌آمد شبانه در سراسر این کشور

درگیری‌هایی که از روز شنبه در ولایت القصرین تونس میان نیروهای امنیتی و معترضان آغاز شده، شب گذشته نیز ادامه یافت و در حال تبدیل شدن به مشکلی بزرگ برای دولت تازه تاسیس این کشور است. دولت تونس نیز امروز به دلیل شدت گرفتن درگیری‌ها و افزایش خشونت‌ها رفت‌وآمد شبانه در سراسر این کشور را ممنوع اعلام کرد.

به گزارش شبکه خبری اسکای نیوز عربی، با بالاگرفت درگیری‌ها میان جوانانی که از قفر و بیکاری خسته شده‌اند و نیروهای امنیتی و پلیس، حبیب الصید، نخست وزیر تونس تصمیم دارد سفر خود به اروپا را مختصر کرده و برای رسیدگی به مساله اعتراضات که با کشته شدن یکی از معترضان شدت یافته،‌ به کشور بازگردد.

دولت تونس نیز امروز به دلیل شدت گرفتن درگیری‌ها و افزایش خشونت‌ها رفت‌وآمد شبانه در این کشور را ممنوع اعلام کرد.

الصید روز شنبه آتی ریاست نشست فوق العاده کابینه این کشور را برعهده خواهد داشت و روز شنبه نیز یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار خواهد شد.

قرار است نخست وزیر تونس که روز پنج شنبه برای شرکت در همایش اقتصادی داووس به سوئیس رفته،‌ برای مذاکره با مقامات فرانسه و در راس آنها مانوئل والس، نخست وزیر فرانسه و رئیس سنای این کشور به پاریس برود.

در درگیری‌های پیشین ولایت القصرین میان پلیس و صدها معترضی که مراکز پلیس را آتش زده و به ساختمان های دولتی یورش بردند، پلیس از گاز اشک‌آور برای متفرق کردن معترضان استفاده کرد و در این بین یک پلیس نیز کشته شد.

در حال حاضر اعتراضات و درگیری‌ها به پایتخت این کشور و نیز شهرهای باجه،‌ قبلی،‌ تطاوین، توزر،‌ قابس و سیدی بوزید نیز گسترش یافته است.

تونس با جمعیتی نزدیک به 11 میلیون نفر درآمدهای بالایی دارد و از صادر کنندگان بزرگ نفت و گاز و ذخایر معدنی محسوب می‌شود که این امر موجب نشده تا نرخ بیکاری بالای 15 درصد و فقر روز افزون آن کاهش یابد.

این بدترین اعتراضاتی است که از انقلاب سال 2011 که منجر به سقوط دولت زین العابدین بن علی و آغاز انقلاب‌های موسوم به بهار عربی شد،‌ تونس شاهد آن بوده است.

در استان قابس، معترضان به مقر اداره امنیت ملی شهر الحامه یورش بردند. در حالی که اعتراضات در شهرهای صفاقس، سوسه، النفیضه،‌ الجریصه و الدهمانی ادامه داشت، در استان قبلی معترضان مرکز اداره امنیت ملی در شهر دوز را به آتش کشدند.

ایسنا

رسوایی جدید صلح‌بانان سازمان ملل در آفریقای مرکزی

سخنگوی سازمان ملل، دیروز- سه‌شنبه- از طرح اتهامات تازه‌ای علیه صلح‌بانان سازمان ملل مستقر در جمهوری افریقای مرکزی مبنی بر تعرض جنسی به کودکان خیابانی در پایتخت این کشور، خبر داد. به گزارش خبرگزاری فرانسه، «استفان دوجاریک» سخنگوی سازمان ملل، دیروز از طرح اتهامات تازه‌ای علیه صلح‌بانان سازمان ملل مستقردر جمهوری افریقای مرکزی مبنی بر

ادامه »

افریقای مرکزی, جهان, خبر, فساد

ناتو آماده دخالت جدید در لیبی، صدای پای فاجعه می‌آید

یک رسانه عرب زبان با اشاره به نتایج فاجعه بار دخالت سابق ناتو در پنج سال قبل، از آماده شدن غربی ها برای دخالت دوباره در این کشور شمال آفریقا و هرج و مرج و مصیبتی که در راه است پرده برداشت.   به گزارش پایگاه رای الیوم در مطلبی با اشاره به اوضاع لیبی

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا

اعلام آمادگی خلیفه حفتر برای همکاری با روسیه در زمینه مبارزه با تروریسم ​

فرمانده نیروهای لیبیایی حامی دولت طبرق اعلام کرد که نیروهای وی آماده هستند با روسیه در مسئله مبارزه با تروریسم در لیبی همکاری کنند و این امر در صورتی است که مسکو طرحی را پیرامون این مسئله ارائه دهد. به گزارش پایگاه اینترنتی شبکه خبری الجزیره، خلیفه حفتر، فرمانده کل “ارتش ملی لیبی” که وابسته

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا

آمادگی لیبی برای همکاری با روسیه برای مبارزه با داعش در این کشور

مقامات لیبی اعلام آمادگی کردند تا با روسیه در خصوص عملیات علیه داعش در این کشور همکاری کنند به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، عبدالله الثنی، نخست وزیر لیبی آمادگی کشورش را برای اجرای هماهنگی با روسیه در در زمینه مبارزه با داعش در این کشور اعلام کرد. الثنی اعلام کرد: ما از روسیه می‌خواهیم تا با

ادامه »

جهان, خبر, شمال افریقا