شکنجه زندانیان سیاسی زن در امارات

به نقل از سایت “عربی 21″، سازمان عربی حقوق بشر در انگلیس اعلام کرد که شکایت‌هایی از زندانیان سیاسی زن در امارات دریافت کردهاند و این زنان از وضعیت نامناسبت بازداشت، شکنجه و رفتار اهانت آمیز علیه خود شکایت کرده‌اند که تهدیدی برای زندگی و سلامت آنها به شمار می رود.

ادامه »

امارات, انگلستان, جنوب غرب آسیا, جهان, حقوق بشر, خبر, زنان

شکایت علیه دولت فرانسه به خاطر فروش سلاح به عربستان و امارات

دو جمعیت حقوقی که پیشتر از دولت فرانسه خواسته بودند فروش سلاح به عربستان و امارات را متوقف کند و تاکنون جوابی نگرفته‌اند، اعلام کردند در این رابطه از دولت شکایت می‌کنند.

ادامه »

المان, امارات, جنوب غرب آسیا, جهان, خبر, عربستان سعودی, غرب اروپا, فرانسه

دولت انگلیس به‌دلیل فروش اسلحه به‌عربستان دوباره دادگاهی می‌شود

دادگاهی در انگلیس روز جمعه با صدور حکمی که یک پیروزی برای فعالان ضد جنگ محسوب می شود، به طرح شکایت مجدد از لندن به دلیل فروش تسلیحات نظامی به عربستان رأی موافق داد.   بر اساس حکم دادگاه، کارزار تبلیغاتی علیه تجارت اسلحه (CAAT) به‌عنوان شاکی این پرونده قادر خواهد بود تا رأی سال

ادامه »

انگلستان, جهان, خبر, عربستان سعودی

عطوان؛ ماموریت کلاه سبزهای آمریکایی در یمن

عطوان می نویسد: بعید نیست که دخالت مستقیم نظامی آمریکا در یمن در راستای پاداش به عربستان برای مشارکت در جنگ مستقیم یا غیرمستقیم ضد ایران که پس از خروج احتمالی آمریکا از برجام احتمال آن زیادتر هم می شود، باشد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, خبر, سودان, عربستان سعودی, مقاله, یمن

گزارش نیویورک تایمز درباره واهی‌بودن ادعای عربستان در ساقط‌ کردن موشک انصارالله

روزنامه نیویورک‌تایمز در گزارشی به نقل از کارشناسان نظامی آمریکایی در امور مربوط به موشک نوشت: موشک بالستیکی که نیروهای حوثی به سمت فرودگاه ملک خالد واقع در شمال ریاض پرتاب کردند به هدف خود اصابت کرده است و گزارش‌های رسمی منتشر شده در عربستان مبنی بر ساقط شدن این موشک درست نیست.

 

روزنامه نیویورک تایمز در ادامه گزارش خود تحت عنوان “آیا سامانه دفاع موشکی آمریکا در عربستان شکست خورده است؟” به نقل از تعدادی از کارشناسان آمریکایی در خصوص موشک پرتاب شده به سمت فرودگاه ملک خالد در ریاض نوشت: موشک پرتاب شده توسط حوثی‌های یمن به اطراف فرودگاه اصابت کرده و سامانه دفاع هوایی عربستان نتوانست آن را ساقط کند. تحلیل‌ها و سخنان کارشناسان بیانگر آن است که توانمندی و قدرت نیروهای حوثی به اندازه‌ای افزایش یافته که می‌تواند اماکن مهمی را در عربستان مورد هدف قرار دهد و این مسئله معادله قدرت در جنگی که چند سال به طول انجامیده تغییر می‌دهد.

 

در این گزارش آمده است: بر اساس اعلام رسمی در عربستان پدافند هوایی این کشور توانسته یک موشک بالستیک که حوثی ها طی ماه گذشته به سمت ریاض پرتاب کردند ساقط کند. این مسئله اگر درست باشد به مثابه پیروزی سعودی ها و همچنین آمریکا به شمار می‌آید چرا که سامانه دفاع موشکی پاتریوت توسط آمریکا به عربستان فروخته شده است. دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در روز بعد از این واقعه در حالیکه به سمت ژاپن در پرواز بود عنوان داشت: چیزی که ما میسازیم دیگران نمی‌توانند بسازند و ما این سامانه را به تمام جهان می‌فروشیم. اما تحلیل تصاویر و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که این اعلام رسمی می‌تواند نادرست باشد. تحلیل های کارشناسانه نشان دهنده آن است که سر جنگی این موشک بدون هیچ مانعی بر فراز پدافند هوایی عربستان به پرواز درآمده و تقریباً به هدف مورد نظر خود را اصابت کرد به طوری که این سر جنگی در نزدیکی فرودگاه منفجر شده و باعث ترس و وحشت مسافران شده بود.

 

بنا به نوشته این روزنامه، مسئولان عربستانی از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده و مسئولان آمریکایی نسبت به اینکه نیروهای سعودی توانسته باشند بخشی از موشک را مورد هدف قرار داده باشند شک و تردیدهایی دارند چرا که هیچ دلیل و مدرکی در این خصوص وجود ندارد. مسئولان آمریکایی معتقدند که سر و بدنه موشک ممکن است از یکدیگر جدا شده باشد و این مسئله به دلیل قدرت این موشک و سرعت بسیار زیاد آن بوده است.

 

در ادامه این گزارش تاکید شده است: جفری لوییس، تحلیل گری که گروه تحلیلگران آمریکایی در پژوهشکده‌ میدلبری واقع در کالیفرنیا را رهبری می‌کند عنوان داشت که دولت‌ها در خصوص عملکرد سیستم‌های دفاع موشکی دروغ می‌گویند و یا اینکه سخنان آنها در این خصوص گمراه کننده است و باید نگرانی همه ما را برانگیزد. ساقط کردن موشکی از نوع اسکاد بسیار سخت است. ویدئوهای منتشر شده از سوی حوثی‌ها نشان می‌دهد که موشک پرتاب شده از نوع “برکان2” و نسخه‌ای از موشک اسکاد که در خاورمیانه استفاده می‌شود است. تحلیل گران آمریکایی از همان ابتدا که ادعاهای عربستان در خصوص ساقط کردن این موشک را شنیدند نسبت به آن شک و تردید داشتند چرا که آمریکا در جریان جنگ نخست خلیج فارس مدعی شده بود که توانسته‌اند انواع مختلف موشک‌های اسکاد را ساقط کند اما تحلیل‌های منتشر شده نشان داد که تقریباً تمامی عملیات رهگیری این موشک‌ها شکست خورده است سوال این است که آیا عربستان نیز در این خصوص شکست خورده است؟

ایسنا

المیادین: وزارت کشور یمن کشته شدن علی عبدالله صالح را تایید کرد

به نقل از المیادین، وزارت کشور یمن با انتشار بیانیه‌ای رسمی، خبر کشته شدن علی عبدالله صالح را تأیید کرد.   المیادین تصویر و فیلم کشته شدن رئیس جمهوری سابق یمن را منتشر کرده است .   این شبکه خبری به نقل از نیروهای یمنی اعلام کرد که صالح در منطقه ای کشته شده که

ادامه »

جهان, خبر, عربستان سعودی, یمن

کشته‌شدن ۲۰۰ نیروی نظامی در اثر حمله با سلاح سنگین به‌ساختمان سفارت ایران در صنعا

به نقل از العربیه، منابع یمنی اعلام کردند که بر اثر درگیری‌ها در صنعا محل سفارت ایران در پایتخت یمن هدف حمله قرار گرفته و دچار آتش‌سوزی شده است.   درگیری‌ها در یمن طی چند روز اخیر وارد عرصه جدیدی شده است و به جنگ خیابانی میان نیروهای انصارالله و حامیان «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهوری

ادامه »

ایران, جهان, خبر, یمن

کشته‌شدن دست‌کم ۹۰ نفر در درگیری‌ها دریمن بین نیروهای علی‌عبدالله صالح و نیروهای انصارالله

به گزارش اسپوتنیک، درگیری‌های چهار روز اخیر در «صنعا» پایتخت یمن تاکنون بیش از ۹۰ کشته برجای گذاشته است.   منابع محلی اعلام کردند تقریبا ۷۵ درصد صنعا تحت کنترل هواداران «علی عبدالله صالح» رئیس‌جمهوری اسبق قرار گرفته است.   روز شنبه خبر‌هایی درباره میانجیگری دوحه برای توقف درگیری‌ها، که از دیروز در صنعا، در

ادامه »

جهان, خبر, یمن

بحرینی‌ها چیزهای زیادی می‌خرند، شنیدم ۹ میلیارد دلار خرج کرده‌اند… دوستان فوق‌العاده‌ای‌اند

«سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه»، ولیعهد بحرین روز پنجشنبه در واشنگتن با «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا دیدار کرد.   وبگاه نشنال گزارش داد ترامپ و ولیعهد بحرین در این دیدار درباره مسائل مختلف از جمله «مقابله با فعالیت‌های ایران در خاورمیانه» و تنش‌های دیپلماتیک میان کشورهای حاشیه خلیج فارس گفت‌وگو کردند.   مطابق

ادامه »

اقتصادی, امریکا, بحرین, جهان, خبر