پولتیکو: سازوکار ویژه مالی ایران و اروپا اواسط ماه ژانویه راه‌اندازی می‌شود

پولتیکو نوشت: با وجود افزایش تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا گامی به سوی تاسیس مکانیسم تسریع تجارت با ایران نزدیک تر شد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه

سفیر آمریکا بار دیگر آلمان را تهدید کرد

روزنامه بیلد ام زونتاگ در شماره امروز خود با اشاره به تکرار درخواست «ریچارد گرنل» سفیر آمریکا در برلین مبنی بر عدم حمایت آلمان از پروژه گازی نورد استریم ۲ نوشت: گرنل با ارسال نامه ای به کمپانی های تجاری آلمان از آنها خواست تا به حمایت های خود از تحقق و پیشبرد پروژه نورد

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, روسیه

مبادلات بازرگانی روسیه و چین به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسید / دلار آمریکا مرجعیت خود را از دست می‌دهد

طبق اطلاعات وزارت بازرگانی چین، در ماه دسامبر سال گذشته میزان مبادلات بازرگانی بین روسیه و چین برای نخستین بار به بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار رسیده که یک رکورد تاریخی در روابط تجاری بین دو کشور است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, انگلستان, جهان, چین, روسیه

نماینده طرقبه؛ فروش غارت‌گونه هفت‌تپه ۸ هزار میلیاردی به ۱۰ میلیارد تومان/ ماشین‌سازی تبریز را پنهانی فروختند

نماینده طرقبه در مجلس گفت مجتمع ۲۴ هزار هکتاری، نیشکر هفت تپه، ۸ هزار میلیارد تومان ارزش دارد که در ابتدا به ۲۶۰۰ میلیارد تومان و درنهایت به ۱۰ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان فروخته شد که در حقیقت غارت صورت گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, فساد

کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

گزارش تکان‌دهنده یک ‌نهاد حقوق بشری از ابعاد گسترده فقر پنهان درانگلیس

یک موسسه معتبر انگلیسی در تازه‌ترین گزارش خود که در پایان سال میلادی 2017 منتشر کرد از ابعاد گسترده فقر پنهان در جامعه انگلیس پرده برداشت.

 

موسسه کرایسیس روز شنبه در گزارش خود اعلام کرد که دست‌کم 9 هزار بی‌خانمان در انگلیس روز میلاد حضرت مسیح را در چادر، اتوبوس و یا قطار به سر خواهند برد.

 

این گزارش می‌افزاید که علاوه بر افراد یادشده که به‌اصطلاح فقرای پنهان خوانده می‌شوند، 9 هزار تن دیگر شب‌ها را در خیابان سپری کرده و 120 هزار تن هم در مکان‌های موقت ساکن هستند.

 

گزارش یادشده حاکی از آن است که اگر مقامات دولت انگلیس در این رابطه چاره‌ای نیندیشند، آمار فقرای پنهان در این کشور طی ده سال آینده 47 درصد افزایش خواهد یافت. این در حالی است که از سال 2011 میلادی، یعنی کمتر از یک دهه، آمار این قشر از جامعه 57 درصد رشد داشته است.

 

به گفته کارشناسان، فقرای پنهانی که شب را در چادر به سر می‌برند، به‌شدت در معرض خطر قرار داشته و این در حالی است که آن‌ها از سوی دستگاه‌های دولتی دیده نمی‌شوند. موسسه کرایسیس در این رابطه اعلام کرد که فقرای پنهان 17 برابر نسبت به فقرایی که در مکان‌های مسقف ساکن هستند مورد حمله فیزیکی قرار می‌گیرند.

 

این موسسه انگلیسی در گزارش خود آورده است که فقرای پنهان به‌ ناچار شب‌ها را در وسایل نقلیه عمومی به سر می‌برند تا مورد تعرض فیزیکی قرار نگیرند.

 

موسسه کرایسیس به نقل از یکی از همین افراد نوشت: من شب‌ها را در اتوبوس می‌خوابم چون خیابان اصلاً مکان امنی نیست. تاکنون چندین بار مورد تعرض قرار گرفته و یک‌بار با مشت و لگد من را موردحمله قرار دادند. این زندگی مانند جهنم است.

 

این نهاد انگلیسی افزود: پاول یکی دیگر از فقرای پنهان جامعه می‌گوید که اشرار او را به همراه چادرش بلند کرده و به وسط خیابان پرتاب کرده‌اند.

 

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که دولت انگلیس وعده داده است که آمار افراد بی‌خانمان در این کشور را تا سال 2022 به نصف و تا سال 2027 به صفر برساند.

 

پیش‌ از این وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس نیز در گزارشی که اخیراً منتشر کرد، گفته بود که آمار افراد بی‌خانمان در انگلیس طی 7 سال گذشته دوسوم افزایش‌یافته است.

 

این گزارش حاکی از ان است که در سپتامبر سال جاری 79 هزار و 190 خانوار در انگلیس در مکان‌های موقت اسکان داده ‌شدند که این میزان در قیاس با سال گذشته 6 درصد و نسبت به سال 2010 میلادی 65 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

بر اساس این گزارش 54 هزار و 660 تن از افراد بی‌خانمان در لندن پایتخت انگلیس اسکان داده ‌شده و 24 هزار و 530 تن دیگر در سایر نقاط انگلیس ساکن شده‌اند.

 

گزارش وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس همچنین نشان می‌دهد که در 3 ماه منتهی به سپتامبر گذشته 15 هزار و 290 فرد به آمار افراد بی‌خانمان در انگلیس اضافه‌ شده که این میزان نسبت به سه ماه قبل از آن 6 درصد و در قیاس با مدت مشابه سال قبل 2 درصد افزایش نشان می‌دهد.

 

گزارش یاد شده حاکی است که عدم تمدید قرارداد اجاره از سوی مالکین خانه، اصلی‌ترین عامل افزایش افراد بی‌خانمان طی پنج سال گذشته به شمار می‌رود.

 

افراد بی‌خانمان در انگلیس به آن‌هایی اطلاق می‌شود که شورای شهر تائید کند آن فرد مکانی برای زندگی در اختیار ندارد. بر این اساس، گزارش وزارت جوامع و دولت‌های محلی انگلیس، آن‌هایی را که در خیابان و یا منازل مشترک زندگی می‌کنند را شامل نمی‌شود.

 

دولت محافظه‌کار انگلیس از سال 2010 میلادی ضمن ایجاد مشوق‌هایی برای خرید مسکن، به شهرداری‌های این کشور فشار آورد تا ضمن تخلیه واحدهای مسکونی تحت اختیارشان، اقدام به فروش آن‌ها کنند.

 

بااین‌حال منتقدان دولت بر این باورند که چنین سیاستی سبب گسترش خانواده‌های بی‌خانمان و ایجاد بحران در بخش مسکن شده است.
ایرنا

نظام سرمایه‌داری و گسترش فقر درمیان افراد مسن در قوی‌ترین اقتصاد اروپا

به نقل از روزنامه “هندلزبلات” آلمان، افراد مسن تر در آلمان همواره بیشتر در معرض خطر فقر قرار می گیرند.   بر اساس ارزیابی “سابینه زیبرمن”، از نمایندگان حزب چپ آلمان و با استناد به آمارهای اخیر اداره آمار اروپا (یورو استات) همواره انسان های پیرتر بیشتری در آلمان در معرض خطر فقر و محرومیت

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, المان, جهان, خبر

چین و الحاق افغانستان به کریدور اقتصادی با پاکستان

– ‘وانگ یی’ وزیر خارجه چین در مصاحبه ای پس از نشست سه جانبه این هفته بین وی و وزیران خارجه پاکستان و افغانستان الحاق کابل به کریدور اقتصادی پکن و اسلام آباد را تایید کرد.   پیوستن افغانستان می تواند برای پیشبرد این طرح اقتصادی چین و پاکستان که ارزشی بین 46 تا 57

ادامه »

افغانستان, اقتصادی, پاکستان, جهان, چین, خبر

دادخواهی تشکل‌های کارگری مخابرات از گسترده‌تر شدن نارضایتی‌ها از نتایج خصوصی‌سازی مخابرات

تشکل‌های عضو شورای عالی هماهنگی تشکل‌های کارگری مخابرات ایران در نامه‌ای مشترک خطاب به استانداری‌ها، ضمن بیان مطالبات خود، خواستار رسیدگی به اوضاع شدند و اعلام کردند برای خود حق پیگیری و اعتراض قائل هستند.   در بخشی از این نامه مشترک آمده‌است:   به استحضار می‌رساند شرکت مخابرات ایران از سال 1388 در فرایند

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, کارگری

توافق اولیه عراق و چین برای توسعه یک میدان نفتی در نزدیکی بغداد

به گزارش «اسکای نیوز»، وزارت نفت عراق اعلام کرد که توافق های اولیه برای همکاری با شرکت چینی «جینهوا اویل» برای توسعه یک میدان نفتی در نزدیکی بغداد صورت گرفته است.   سخنگوی وزارت نفت عراق اعلام کرد که هدف از این توافق این است که تولید نفت در بخش جنوبی میدان شرقی بغداد به

ادامه »

اقتصادی, جهان, چین, خبر, عراق