آفریقای جنوبی کاردار آمریکا را در اعتراض به‌توئیت ترامپ درباره مصادره اراضی سفیدپوستان احضار کرد

دولت آفریقای جنوبی امروز جمعه اعلام کرد: یک فرستاده ارشد آمریکا به این کشور را در اعتراض به یک توئیت دونالد ترامپ درباره تصاحب اراضی زراعی در این کشور احضار کرده است.

ادامه »

افریقای جنوبی, امریکا, جنوب آفریقا, جنوب غرب آسیا, خبر

آرمان‌های «مادیبا» زنده است: به مناسبت ۱۰۰مین سال زاد نلسون ماندلا، رهبر فقید آفریقای جنوبی

چهارشنبهٔ گذشته ۲۷ تیر (۱۸ ژوییه) صدمین سالگرد تولد نلسون ماندلا «مادیبا» بود. صد سال پیش، در روز ۱۸ ژوییه ۱۹۱۸، کودکی به دنیا آمد که بعدها پیشاهنگ برجستهٔ مبارزه با نژادپرستی و جدایی نژادی (آپارتاید) در آفریقای جنوبی و سوسیالیستی وطن‌دوست شد،

ادامه »

افریقای جنوبی, امریکا, جنوب آفریقا, جهان, یادنامه

گذار سیاسی مسالمت‌آمیز در آفریقای جنوبی بیم و امید در آفریقای جنوبی: کنار گذاشتن جاکوب زوما و آغاز ریاست‌جمهوری راماپوسا

در پی بحران سیاسی ناشی از سیاست‌های اقتصادی-اجتماعی دولت جاکوب زوما در آفریقای جنوبی در نزدیک به یک دههٔ‌ گذشته، در هفته‌های اخیر کار به جایی رسید که حزب‌های سیاسی اپوزیسیون این کشور اعلام کردند که اگر زوما از ریاست‌جمهوری کناره‌گیری نکند، کشور را به تعطیل خواهند کشید. جاکوب زوما ۹ سال بود که قدرت

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, کارگری, مقاله

طرح رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی برای سلب مالکیت بدون پرداخت غرامت از سفیدپوستان!

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور جدید آفریقای جنوبی وعده داده است زمینهایی را که از سال ۱۶۰۰ میلادی تحت مالکیت مزرعه داران سفیدپوست قرار دارد، به شهروندان سیاهپوست این کشور بازگرداند.

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, دهقانان

گزارش‌های از وقوع کودتای نظامی در زیمبابوه حکایت دارد

رسانه های محلی و بین المللی طی دیروز و امروز در گزارشاتی از هراره پایتخت زیمبابوه اعلام کردند که نظامیان این کشور در اعتراض به تصمیمات اخیر رابرت موگابه رئیس جمهوری این کشور برای برکناری معاون و قائم مقامش، اقتدار سیاسی او را به چالش کشیدند.

 

شبکه خبر 24 آفریقای جنوبی امروز گزارش کرد که کونستانتینو شیوِنگا فرمانده ارتش این کشور در جنوب آفریقا به موگابه 24 ساعت مهلت داد تا با ترک دفتر خود، از برکناری امرسون امنانگاگا، قائم مقامش دست بردارد، در غیر این صورت منتظر عواقب تلخ این تصمیم غیز انقلابی باشد.

 

ژنرال شیونگا پیشتر تهدید کرده بود چنانچه حزب حاکم زانو پی اف از اقداماتی که به گفته او ثبات کشور را بر هم می زند دست بر ندارد، ارتش وارد عمل خواهد شد.

 

وی با تشدید این تهدیدها همچنین اعلام کرد که رئیس جمهوری درحالی دم از حمایت از انقلاب دهه 1970 علیه سفید پوستان انگلیسی عصر رودِزیا (نام سابق زیمبابوه برگرفته از سردار رودس انگلسی) می زند، که همچنان می کوشد کسانی را که در مبارزات استقلال خواهی از انگلیس نقش نداشتند بر مستند قدرت بنشاند، چرا که تسویه حساب های سیاسی اخیر توسط موگابه حاکی است که او مبارزان قدیمی کشور را هدف گرفته است.

 

امنانگاگا که رابطه خوبی با ارتش دارد هفته قبل پس از اختلاف نظری که با کریس موگابه همسر رئیس جمهوری پیدا کرده بود از سوی او توبیخ و برکنار شد.

 

وی که در زیمبابوه به کروکودیل نیز معروف است از سابقه درخشانی در فعالیت‌های نظامی و اطلاعاتی برخوردار است.

 

البته معاون موگابه بلافاصله پس از برکناری، کشور را ترک کرده و با بیان اینکه ‘زانو پی اف و انقلاب دارایی شخصی موگابه و همسرش نیست’، از کنگره این حزب خواست موگابه را از قدرت کنار بگذارند.

 

این درحالی است که موگابه نیز در واکنش به این تهدید فرمانده ارتش، عضویت او در زانو پی اف را لغو کرده است.

 

در این میان رئیس اتحادیه جوانان حزب حاکم ‘زانو پی اف’ زیمبابوه نیز امروز اعلام کرد که اعضای این اتحادیه حاضرند برای حفاظت از جان رئیس جمهوری تا پای جان در برابر مخالفان او و نظامیان ایستادگی کنند.

 

با این حال، روزنامه انگلیسی اندیپندنت امروز به نقل از رسانه های محلی، از هجوم سنگین نیروهای نظامی به شبکه تلویزیون رسمی زیمبابوه ‘زی بی سی’ خبر داده و اعلام کردند که آنها با تصرف کامل ایستگاه تلویزیون این کشور حتی درهای آن را نیز مهر و موم کردند.

 

تانک ها و نفربرهای ارتش زیمبابوه نیز امروز به صورت کاروانی از شهر ‘چینهوی’ در 20 کیلومتری پایتخت حرکت کرده تا درصورت لزوم برای مقابله با نیروهای گارد ریاست جمهوری وارد عمل شوند.

 

این خودروهای زرهی حتی راه های منتهی به پایتخت را مسدود کرده و در برخی از نقاط سطح شهر هراره نیز موضع گرفتند.

 

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی گزارش داد که تانک نظامی زیادی در کنار خیابان اصلی منتهی به پایتخت زیمبابوه مستقر شده اند.

 

به اعتقاد تحلیلگران، موگابه با کنار زدن امرسون امنانگاگا قائم مقام خود از قدرت تلاش می کند زمینه را برای روی کار آمدن گریس همسر خود که پرونده های فساد سیاسی و اقتصادی زیادی هم دارد، فراهم ساخته و در نهایت در یک فرآیند غیر دمکراتیک او را به عنوان جانشین خود معرفی کند.

 

با توجه به اینکه کنگره سالانه زانو پی اف ماه آینده برگزار خواهد شد، زمینه سازی شده بود تا گریس موگابه در این کنگره به عنوان یکی از دو معاون اصلی رئیس‌جمهور معرفی و منصوب شود تا بدین وسیله راه برای جانشینی او بجای همسرش فراهم شود.

 

ارتش این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد، به دنبال “کودتای نظامی” علیه حکومت رابرت موگابه نیست.

 

ارتش در بیانیه‌ای که از شبکه زی بی سی پخش شد،‌ تاکید کرد، فقط “مجرمان را هدف گرفته است.”

 

در بیانیه ارتش آمده است: می‌خواهیم با کسانی مقابله کنیم که “مرتکب جرایمی شده‌اند که باعث رنج اجتماعی و اقتصادی در کشور شده است. به محض دست یافتن به این اهداف، انتظار بازگشت اوضاع به حالت عادی را داریم.”

 

یک منبع دولتی نیز از دستگیری وزیر دارایی توسط ارتش به منظور ریشه‌کنی جنایتکاران اطراف موگابه که باعث رنج و عذاب اقتصادی و اجتماعی مردم شده‌اند خبر داد.

 

ایگناتیوس چومبو، وزیر دارایی از اعضای برجسته جناج جی۴۰ از حزب زانو پی اف است

ایرنا، ایسنا

حزب حاکم زیمبابوه معاون پیشین «رابرت موگابه» را به‌عنوان جانشین معرفی کرد

به نقل از اکسپرس، «رابرت موگابه» رئیس جمهور ۹۳ ساله زیمبابوه بازداشت شده است. بر این اساس موگابه و اعضای خانواده اش در بازداشت خانگی به سر می برند.   شبکه پرس تی وی نیز در خبری فوری به نقل از حزب حاکم زیمبابوه اعلام کرد رابرت موگابه رئیس جمهور این کشور در اقدامی عاری

ادامه »

جهان, خبر, زیمبابوه

همبستگی فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری با اعتصاب عمومی کنگرهٔ سندیکاهای کارگری افریقای جنوبی (کوساتو)

بمناسبت اعتصاب عمومی در افریقای جنوبی در ۲۷ سپتامبر، فدراسیون جهانی سندیکاهای کارگری همبستگی طبقاتی خود را با کوساتو و طبقه کارگر افریقای جنوبی که برای رهایی همه کارگران مبارزه می‌کنند را اعلام می‌نماید.   ما قاطعانه در کنار کوساتو و تمامی سازمانهای همراه در افریقای جنوبی، مانند سندیکای متحد آموزش ملی، بهداشت افریقای جنوبی

ادامه »

افریقای جنوبی, بیانیه, جهان, کارگری

دادگاه عالی آفریقای جنوبی حکم پیگرد قضایی زوما را صادر کرد

دادگاه عالی استیناف آفریقای جنوبی حکم کرد که رئیس جمهوری این کشور به اتهام 800 فقره جرم مرتبط با معاملات سلاح در سال‌های دهه 90 میلادی تحت پیگرد قرار گیرد.   به گزارش خبرگزاری فرانسه،‌ جاکوب زوما، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی پس از حکم دادگاه بدوی در سال 2016 و مجرم شناخته شدنش، حکم را

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, فساد

«زوما» با رای پارلمان رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی باقی ماند

به گزارش یورونیوز، پس از ساعت‌ها بحث و جدل، پارلمان آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه طی رای‌گیری محرمانه‌ای توافق خود را برای ادامه ریاست‌جمهوری جاکوب زوما اعلام کرد. به این ترتیب او همچنان رئیس جمهور آفریقای جنوبی خواهد بود.   در پی بالا گرفتن رسوایی فساد مالی و سوء استفاده از قدرت، پارلمان آفریقای جنوبی بار

ادامه »

افریقای جنوبی, جهان, خبر, فساد