گزارش‌هایی درباره اعطای تابعیت اکوادور به بنیانگذار «ویکی لیکس»

به گزارش راشاتودی، رسانه های خبری اکوادور گزارش می دهند که دولت این کشور به «جولیان آسانژ» بنیانگذار وبگاه افشاگر «ویکی لیکس» تابعیت اعطاء کرده است.

 

روزنامه «ال یونیورسو» چاپ اکوادور به نقل از «منابع موثق» گزارش داد که کارت شناسایی آسانژ روز ۲۱ اُم دسامبر صادر شد و شماره دفتر ثبت اسناد حقوقی برای مراجعه به وبگاههای دولتی به وی ارائه شد.

 

همزمان، جولیان آسانژ عکسی را در شبکه اجتماعی توئیتر بارگذاری کرد که وی را ملبس به پیراهنی با رنگهای زرد، آبی و قرمز – رنگهای پرچم اکوادور- نشان می دهد.

 

بارگذاری این عکس در توئیتر نخستین فعالیت آسانژ در این شبکه اجتماعی از زمان ارسال پیام عجیب وی به مناسبت سال نو میلادی است؛ پیامی که حاوی یک کد ۶۰ کاراکتری و لینک آهنگِ معروف «هواپیماهای کاغذی» (Paper Planes) بود. این پیام توئیتری سبب گمانه زنی های فراوان در مورد معنای این کاراکترها شد که ظاهراً به طور نامنظم در کنار یکدیگر قرار گرفته بودند.

 

لازم به ذکر است که خبرگزاری راشاتودی در تلاش است تا صحت و سقم این گزارشها را تعیین کند.

 

اوایل روز چهارشنبه، وزارت امور خارجه اکوادور با صدور بیانیه ای بار دیگر از تلاش برای یافتن راهی جهت حل مشکل موجود در روابط با انگلیس خبر داد؛ اما به هیچگونه شماره کارت شناسایی رسمی یا تغییرات در وضعیت پناهندگی آسانژ اشاره ای نکرد.

 

گفتنی است که در پی طرح اتهامات جنسی علیه جولیان آسانژ، وی از سال ۲۰۱۲ در سفارت اکوادور در لندن بسر می برد. هرچند که بازپرسان سوئدی این پرونده از پیگیری آن منصرف شدند، پلیس انگلیس همچنان با حضور مداوم در مقابل سفارت اکوادور مصمم است که بنیانگذار ویکی لیکس را بازداشت کند.

 

آسانژ تاکنون به دلیل هراس از استرداد وی به آمریکا توسط دولت انگلیس، از تسلیم خود به مقامات انگلیسی خودداری کرده است.
مهر

تعبیر آسانژ از اوضاع کاتالونیا؛ نخستین جنگ جهانی اینترنتی

به نقل از اسپوتنیک، جولیان آسانژ پایه گذار وبسایت ویکی لیکس در سخنانی تاکید کرد: اوضاع فعلی در کاتالونیا پیش از برگزاری همه پرسی استقلال، شبیه نخستین جنگ جهانی اینترنتی است.   وی در ادامه تصریح کرد: هم بارسلونا و هم مادرید به طور فعالانه ای از فناوری اطلاعات برای دستیابی به اهداف خود استفاده

ادامه »

اسپانیا, جهان, خبر, ویکی‌لیکس

رئیس‌جمهوری اکوادور به آسانژ پناهندگی بلندمدت داد

رئیس‌جمهوری اکوادور در مصاحبه‌ای گفت، پناهندگی بلند مدت به موسس وب‌سایت افشاگر ویکی لیکس به خاطر اینکه زندگی وی ممکن است همچنان در معرض خطر باشد، ارائه کرده است.   لنین مورنو، رئیس‌جمهوری اکوادور در مصاحبه‌ای با شبکه خبری راشاتودی گفت، کشورش همچنان از جولیان آسانژ، موسس وب‌سایت افشاگر ویکی لیکس حمایت می‌کند و به

ادامه »

اکووادور, انگلستان, جهان, خبر, سوئد, ویکی‌لیکس

ویکی‌لیکس عادی‌سازی سریع روابط میان اسرائیل و امارات را فاش کرد

براساس اسنادی که سایت ویکی‌لیکس فاش کرده است، امارات و اسرائیل به عادی سازی سریع روابط در سطوح اقتصادی، دیپلماتیک، امنیتی و نظامی مشغول هستند.   روزنامه میدل ایست مانیتور اسنادی را که سایت ویکی لیکس درباره روابط امارات و اسرائیل فاش کرده، منتشر کرده است. این اسناد نقش مهم یوسف العتیبه، سفیر امارات در

ادامه »

اسراییل, امارات, جهان, خبر, فلسطین