پنجاه درصد از جامعه کمتر از”دهک سوم”درآمد دارند / نزدیک به نیمی از یارانه‌ها صرف پرداخت به ثروتمندان شد

به گزارش ایلنا، «وحید شقاقی شهری» اقتصاددان و استاد دانشگاه بر این باور است که با ۷ هزار میلیارد یارانه و ۹ هزار میلیارد تومان کالا، نمی‌توان کشور را از فقر نجات داد و باید طرحی نو درانداختند.

ادامه »

اقتصادی, ایران, فقر, مصاحبه و گفتگو

سی ان ان: دارایی ۲۶ ثروتمند جهان برابر با ثروت حدود ۴ میلیارد نفر است

شبکه خبری تلویزیونی سی ان ان گزارش داد: مجموع دارایی و تمکن 26 فرد ثروتمند طراز اول جهان به یک تریلیون و 400 میلیون دلار رسید، ثروتی که برابر با دارایی سه میلیارد و 800 میلیون نفر دیگر بر روی کره زمین است.

ادامه »

اجتماعی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

کوپن غذای میلیون‌ها فقیر آمریکایی در گروی بازگشایی دولت فدرال

مجله نیوزویک گزارش داده در صورتی که تعطیلی دولت آمریکا که از شنبه وارد سومین هفته خود شده تا ماه فوریه ادامه یابد میلیون‌ها آمریکایی که از کمک‌های غذایی دولت بهره‌مند می‌شوند برای دریافت این کمک‌ها با مشکل مواجه خواهند شد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

تراژدی کودکان کار؛ سرنوشتی که در خیابان رقم می‌خورد

دستان یخ‌زده، تراژدی کودکانی است که سرنوشت آنان در خیابان رقم می‌خورد، این کودکان به‎خاطر تهیه تکه‌نانی برای خانواده از تحصیل بازمانده و آینده‌ای پُر از آسیب در انتظارشان است؛ این پدیده فضایی را ایجاد کرده که بغض جامعه بوده و وجدان هر انسان پاک سرشتی را می‌رنجاند.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کودکان کار

اوضاع دردناک ۱۹ روستای فراموش شده و محروم از آب، برق، مدرسه و مرکز بهداشتی

فراموش شدگان به روایت خدامراد جعفری   بله؛ آنها فراموش شده‌اند. انقدر فراموش شده‌اند که مثلا نمی‌دانند امروز چند شنبه است یا اینکه الان در کدام ماه سال هستیم؟ از روزهای زندگی فقط موسم سرما یا موسم گرما را حس کرده‌اند و همه زخم‌های زندگی را سپرده‌اند به روزگار تا روزی دستی نامرئی بیاید و

ادامه »

ایران, فقر, گزارش

گزارشگر ویژه سازمان ملل؛ آمریکایی‌ها در دوره ترامپ، فقیرتر می‌شوند

«فیلیپ آلستون» گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر اعلام کرد که میزان فقر در آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» بالاست و بیشتر هم می شود.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، وی از مقام های آمریکایی خواست به جای مجازات و به زندان انداختن فقرا، حمایت های اجتماعی بیشتری را از این قشر به عمل آورند و به حل مشکلات آنها بپردازند.

 

وی تاکید کرد که به رغم کاهش مزایای رفاهی و دسترسی به بیمه های درمانی، اصلاحات مالیاتی ترامپ، منافع مالی بسیاری را نصیب شرکت های بزرگ و بسیار متمول می کند و از این رو، نابرابری در جامعه افزایش می یابد.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: به نظر می رسد سیاست های در پیش گرفته شده ظرف یک سال گذشته، بطور عمد برای رفع حمایت های اولیه از فقیرترین افراد و مجازات کسانی طراحی شده است که در استخدام دولت نیستند.

 

وی با اعلام اینکه حدود 41 میلیون آمریکایی در فقر زندگی می کنند که 18 میلیون و 500 هزار نفر از آنها به شدت فقیر هستند، یادآور شد که آمریکا بالاترین میزان فقر در میان جوانان را در بین کشورهای صنعتی داراست.

 

وی همچنین گفت که شهروندان آمریکایی از زندگی کوتاهتر و توام با بیماری بیشتری در مقایسه با شهروندان دیگر کشورهای متمول برخوردارند و ایالات متحده بالاترین شمار زندانیان را در جهان داراست، ضمن اینکه درصد چاقی در این کشور، بالاترین میزان در میان کشورهای توسعه یافته است.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل که کارشناس کهنه کار این سازمان در زمینه حقوق بشر و استاد علم حقوق در دانشگاه نیویورک است، گزارش خود در زمینه میزان فقر در آمریکا را در ماه جاری به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می دهد.

 

این گزارش براساس سفر وی به چند ایالت آمریکا از جمله آلاباما، لس آنجلس، کالیفرنیا و قلمروی آمریکایی پورتوریکو تهیه شده است.

 

مقام سازمان ملل همچنین تاکید کرد که آمریکایی های آفریقایی تبار دو و نیم برابر بیش از سفیدپوستان این کشور در فقر به سر می برند و نرخ بیکاری در میان این قشر، بیش از دو برابر است. بعلاوه، زنان، مهاجران، لاتین تبارها و بومی های آمریکا نیز میزان بالایی از فقر را در این کشور تجربه می کنند، ضمن اینکه دستکم 550 هزار نفر در آمریکا، بی خانمان هستند.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: اصلاحات مالیاتی، این وضعیت را وخیم تر می کند و تضمین می دهد که آمریکا نابرابرترین جامعه در کشورهای توسعه یافته است.

 

بازبینی مالیاتی که چندی پیش با موفقیت از سد کنگره آمریکا که در کنترل جمهوریخواهان است، گذشت، سهم مالیات شرکتی را از 35 درصد به 21 درصد کاهش داد. کاهش مالیات افراد نیز موقتی است و موعد آن پس از سال 2025 به سر می آید.

ایرنا

نماینده مجلس: امنیت غذایی در ۴ استان کشور بحرانی است

امنیت غذایی استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی بحرانی است. در سیستان و بلوچستان ۷۵ درصد مردم در فقر غذایی به سر می‌برند. نمایندگان این استان خواستار اقدام اضطراری دولت برای رفع این بحران هستند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, محیط زیست

واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور افغانستان که گفته بود فراگیری و گستردگی فقر در این کشور «شرم آور» است، انتقاداتی را در بین کاربران افغان در فضای مجازی و برخی از مقامات افغان در پی داشته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

حسین راغفر: ۳۳ درصد جمعیت ایران در شرایط «فقرمطلق» به‌سر می‌برند

حسین راغفر پژوهشگر و استاد دانشگاه خط فقر مطلق برای یک خانواده چهار نفره شهری در سال ۹۶ را حدود چهار میلیون تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس محاسبات صورت گرفته در سالهای اخیر، ۳۳ درصد جمعیت کشور دچار «فقر مطلق» هستند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر

انکارِ دست‌های کوچکِ تا آرنج سیاه

زباله‌گردیِ کودکان، پر از آسیب‌های مختلف است؛ اما مشکل اصلی جای دیگری‌ست؛ مشکلی که زباله‌گردی را و وضعیت کودکان این حوزه را تبدیل به یک بحران تمام‌عیار می‌کند، انکار مسئولان است؛ اینکه مسئولیت نمی‌پذیرند و توپ را به یکدیگر پاس می‌دهند، معضل اصلی است.   سرش در سطل زباله است؛ انگار ما را نمی‌بیند؛ انگار

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کارگری, گزارش