گزارشگر ویژه سازمان ملل؛ آمریکایی‌ها در دوره ترامپ، فقیرتر می‌شوند

«فیلیپ آلستون» گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه فقر اعلام کرد که میزان فقر در آمریکا در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» بالاست و بیشتر هم می شود.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز از ژنو، وی از مقام های آمریکایی خواست به جای مجازات و به زندان انداختن فقرا، حمایت های اجتماعی بیشتری را از این قشر به عمل آورند و به حل مشکلات آنها بپردازند.

 

وی تاکید کرد که به رغم کاهش مزایای رفاهی و دسترسی به بیمه های درمانی، اصلاحات مالیاتی ترامپ، منافع مالی بسیاری را نصیب شرکت های بزرگ و بسیار متمول می کند و از این رو، نابرابری در جامعه افزایش می یابد.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل گفت: به نظر می رسد سیاست های در پیش گرفته شده ظرف یک سال گذشته، بطور عمد برای رفع حمایت های اولیه از فقیرترین افراد و مجازات کسانی طراحی شده است که در استخدام دولت نیستند.

 

وی با اعلام اینکه حدود 41 میلیون آمریکایی در فقر زندگی می کنند که 18 میلیون و 500 هزار نفر از آنها به شدت فقیر هستند، یادآور شد که آمریکا بالاترین میزان فقر در میان جوانان را در بین کشورهای صنعتی داراست.

 

وی همچنین گفت که شهروندان آمریکایی از زندگی کوتاهتر و توام با بیماری بیشتری در مقایسه با شهروندان دیگر کشورهای متمول برخوردارند و ایالات متحده بالاترین شمار زندانیان را در جهان داراست، ضمن اینکه درصد چاقی در این کشور، بالاترین میزان در میان کشورهای توسعه یافته است.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل که کارشناس کهنه کار این سازمان در زمینه حقوق بشر و استاد علم حقوق در دانشگاه نیویورک است، گزارش خود در زمینه میزان فقر در آمریکا را در ماه جاری به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه می دهد.

 

این گزارش براساس سفر وی به چند ایالت آمریکا از جمله آلاباما، لس آنجلس، کالیفرنیا و قلمروی آمریکایی پورتوریکو تهیه شده است.

 

مقام سازمان ملل همچنین تاکید کرد که آمریکایی های آفریقایی تبار دو و نیم برابر بیش از سفیدپوستان این کشور در فقر به سر می برند و نرخ بیکاری در میان این قشر، بیش از دو برابر است. بعلاوه، زنان، مهاجران، لاتین تبارها و بومی های آمریکا نیز میزان بالایی از فقر را در این کشور تجربه می کنند، ضمن اینکه دستکم 550 هزار نفر در آمریکا، بی خانمان هستند.

 

گزارشگر ویژه سازمان ملل افزود: اصلاحات مالیاتی، این وضعیت را وخیم تر می کند و تضمین می دهد که آمریکا نابرابرترین جامعه در کشورهای توسعه یافته است.

 

بازبینی مالیاتی که چندی پیش با موفقیت از سد کنگره آمریکا که در کنترل جمهوریخواهان است، گذشت، سهم مالیات شرکتی را از 35 درصد به 21 درصد کاهش داد. کاهش مالیات افراد نیز موقتی است و موعد آن پس از سال 2025 به سر می آید.

ایرنا

نماینده مجلس: امنیت غذایی در ۴ استان کشور بحرانی است

امنیت غذایی استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خراسان جنوبی بحرانی است. در سیستان و بلوچستان ۷۵ درصد مردم در فقر غذایی به سر می‌برند. نمایندگان این استان خواستار اقدام اضطراری دولت برای رفع این بحران هستند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر, محیط زیست

واکنش‌ها به اظهارات اشرف غنی مبنی بر «شرم‌آور» خواندن گستردگی فقر در افغانستان

اظهارات رئیس جمهور افغانستان که گفته بود فراگیری و گستردگی فقر در این کشور «شرم آور» است، انتقاداتی را در بین کاربران افغان در فضای مجازی و برخی از مقامات افغان در پی داشته است.

ادامه »

اسیای مرکزی, افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر

حسین راغفر: ۳۳ درصد جمعیت ایران در شرایط «فقرمطلق» به‌سر می‌برند

حسین راغفر پژوهشگر و استاد دانشگاه خط فقر مطلق برای یک خانواده چهار نفره شهری در سال ۹۶ را حدود چهار میلیون تومان اعلام کرد و گفت: بر اساس محاسبات صورت گرفته در سالهای اخیر، ۳۳ درصد جمعیت کشور دچار «فقر مطلق» هستند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فقر

انکارِ دست‌های کوچکِ تا آرنج سیاه

زباله‌گردیِ کودکان، پر از آسیب‌های مختلف است؛ اما مشکل اصلی جای دیگری‌ست؛ مشکلی که زباله‌گردی را و وضعیت کودکان این حوزه را تبدیل به یک بحران تمام‌عیار می‌کند، انکار مسئولان است؛ اینکه مسئولیت نمی‌پذیرند و توپ را به یکدیگر پاس می‌دهند، معضل اصلی است.   سرش در سطل زباله است؛ انگار ما را نمی‌بیند؛ انگار

ادامه »

ایران, حقوق کودک, فقر, کارگری, گزارش