گاردین: سفر ترامپ فشار امنیتی و هزینه بالایی بر انگلیس تحمیل می‌کند

روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی از بسیج بی‌سابقه نیروهای امنیتی انگلیس برای مقابله با معترضان به سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به این کشور خبر داد و نوشت: سفر دونالد ترامپ فشار بیش ‌از حد و هزینه بالایی را بر دستگاه‌های امنیتی انگلیس تحمیل می کند.

 

به نقل از گاردین، هزاران تن از نیروهای پلیس، واحدهای ضد تروریسم، ضد شورش، مقابله با تظاهرات خیابانی، تیم‌های خنثی‌کننده بمب و تجهیزات نظامی، دایره جمع‌آوری شواهد و مأموران ویژه امنیتی در سراسر انگلیس مستقرشده تا امنیت سفر دونالد ترامپ به این کشور را تأمین کنند.

 

یک مأمور ارشد پلیس می‌گوید منابعی که برای این عملیات تخصیص داده ‌شده است به ‌اندازه مورد نیاز برای مهار آتش‌سوی کل لندن است. هم‌زمان برخی پاسگاه‌های پلیس انگلیس می‌گویند که برای تأمین امنیت مناطق تحت پوشش خود با کمبود نیرو مواجه شده‌اند.

 

بر اساس این گزارش، 6 هزار مأمور پلیس امنیت مناطقی که ترامپ از آنجا گذر می‌کند را بر عهده‌ دارند؛ علاوه بر این 4 هزار مأمور قرار است عملیات این مأموران را پوشش دهند. فدراسیون پلیس انگلیس می‌گوید که سفر رئیس‌جمهوری آمریکا فشار بیش ‌از حدی را بر دستگاه‌های امنیتی وارد ساخته است.

 

درحالی‌که جزئیات برنامه سفر ترامپ به انگلیس قطعی نشده است، بخشی از منابع امنیتی این کشور در حالت شناور قرار دارند.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا روز پنجشنبه با هواپیمای نظامی «ایر فورس وان» آمریکا در فرودگاه استنستد وارد انگلیس خواهد شد. او از ترس رویارویی با معترضان به اجبار با ‘ترزا می’ نخست‌وزیر انگلیس در محل اقامت او خارج از لندن ملاقات خواهد کرد و سپس به دیدار ملکه انگلیس در کاخ ویندزور می رود.

 

ترامپ پس ‌از آن راهی اسکاتلند خواهد شد تا ایام تعطیلات پایان هفته را در زمین گلفش واقع در آیرشایر سپری کند.

 

پلیس انگلیس می‌گوید که این برنامه، صورت حساب تأمین امنیت او را میلیون‌ها پوند افزایش می‌دهد. این در حالی است که نخست‌وزیر انگلیس بودجه پلیس این کشور را از سال 2010 به این‌طرف 18 درصد کاهش داده و دست‌کم 20 هزار تن از مأموران پلیس تعدیل ‌یافته‌اند.

 

گروه‌های مخالف ترامپ طی روزهای اخیر، تبلیغات گسترده‌ای را برای برگزاری تظاهرات اعتراضی به راه انداخته‌اند. بر اساس برنامه اعلام‌شده از سوی نهادی حقوق بشری و ضد ترامپ، جمعه آینده تظاهرات گسترده‌ای در شهر لندن برگزار می‌شود. تشکل مدنی «ائتلاف توقف ترامپ» که یکی دیگر از نهادهای اصلی مخالف سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به انگلیس به شمار می‌رود، اعلام کرد که حضور میلیونی مخالفان ترامپ در این حرکت اعتراضی شاهد خواهیم بود.

 

هم‌زمان صادق خان شهردار لندن با درخواست مخالفان ترامپ برای پرواز یک بادکنک غول‌پیکر تمسخرآمیز از او، بر فراز پارلمان انگلیس موافقت کرده است. این بادکنک غول‌پیکر 6 متری که به شکل کودکی ترامپ، با چهره‌ای عصبانی طراحی‌شده، قرار است جمعه هفته آینده (22 تیرماه) هم‌زمان با تظاهرات اعتراضی مردم انگلیس به پرواز درآید.

 

روزنامه تایمز به ‌تازگی در گزارشی عملیات تأمین امنیت سفر رئیس‌جمهوری آمریکا به انگلیس را در حدود 5 میلیون پوند پیش‌بینی کرده است.

ایرنا

اردوغان ۱۸ هزار تن دیگر از کارکنان دولتی را اخراج کرد

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، یک روز پیش از آغاز به کار رسمی رجب طیب اردوغان به عنوان رییس جمهور سیستم جدید ترکیه، بیش از 18 هزار نفر از کارکنان این کشور از مشاغل دولتی اخراج شدند.

ادامه »

تاریخ, جهان, حقوق بشر, خبر, غرب اروپا

خیزش دوبارهٔ زحمتکشان فرانسه ۵۰ سال پس از رخدادهای مشابه در سال ۱۹۶۸

دقیقاً پنجاه سال پیش در چنین روزهایی در ماه‌های اردیبهشت و خرداد (ماه مه و ژوئن) فرانسه در آتش می‌سوخت. در یکی از پیشرفته‌ترین اقتصادهای سرمایه‌داری جهان، آنچه ”غیرممکن “بود- یعنی چشم‌انداز انقلاب از پایین- ناگهان با نیرویی شگفت‌انگیز، با شور و خشم، رخ داد. دانشجویان و کارگران در صفوف میلیونی به خیابان‌ها آمدند، کارخانه‌ها

ادامه »

اعتراضات اجتماعی, اقتصادی, جهان, غرب اروپا, فرانسه