محمد بن‌سلمان: فلسطینی‌ها یا پیشنهادات را قبول کنند، یا ساکت باشند!

روزنامه اسرائیلی معاریو، به نقل از ولیعهد عربستان نوشت که مساله فلسطین اولویت نیست و فلسطینی‌ها باید ساکت شوند و از شکایت کردن دست بردارند.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, عربستان سعودی, فلسطین

وزیر دفاع آمریکا، درگیری نظامی ایران و اسرائیل را محتمل دانست

به نقل از جروزالم‌پست، «جیمز متیس»، وزیر دفاع آمریکا، روز گذشته پس از دیدار با «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ اسرائیل در واشنگتن، درباره خطر درگیری مستقیم میان این رژیم و ایران در سوریه هشدار داد.

ادامه »

اسراییل, امریکا, ایران, جهان, خبر, فلسطین

درگیری تازه در نوار غزه با سه کشته و حدود هزار زخمی

بنا به گفته وزیر بهداشت اسرائیل در جریان تظاهرات فلسطینی‌ها در منطقه مرزی اسرائیل و نوار غزه، طی روز جمعه بر اثر شلیک سربازان اسرائیلی سه فلسطینی کشته و نزدیک به هزار نفر زخمی شدند.

ادامه »

اسراییل, تروریسم, خبر, فلسطین

به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

گاردین: زورگویی آمریکا درباره بیت‌المقدس، تقابل سختی را با جهان در پی دارد

سفیر بولیوی ‘ساشا لورنتی’ پیش از آغاز رای گیری خطاب به نیکی هیلی گفته بود، که بایستی نام کشورش را در صدر فهرست خود یادداشت کند.

 

روزنامه گاردین روز جمعه در گزارشی نوشت: زورگویی‌های آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت اسرائیل منجر به تقابل سختی میان واشنگتن و جهان خواهد شد.

 

گاردین نوشت که دونالد ترامپ در نخستین نطق خود در سازمان ملل متحد اظهار داشت: ملت‌های قوی اجازه می‌دهند تا کشورهای مختلف باارزش‌ها، فرهنگ‌ها و رویاهای متفاوت، نه‌تنها همزیستی مسالمت‌آمیز داشته باشند بلکه بر اساس احترام متقابل، با آن‌ها همکاری می‌کند.

 

این روزنامه انگلیسی افزود: اما 3 ماه بعد همان کشورهای مختلف از سوی نیکی هیلی سفیر رئیس‌جمهوری آمریکا هشداری را دریافت می‌کنند مبنی بر اینکه اگر در سازمان ملل با تصمیم واشنگتن مبنی بر شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت‌خانه آمریکا به این شهر مخالفت کنند نامشان در فهرست سیاه ایالات متحده اضافه خواهد شد.

 

گاردین از تغییر سریع رفتار سریع آمریکا ابراز تاسف کرد و نوشت: چه زود دوره احترام متقابل به پایان رسید.

 

این روزنامه انگلیسی افزود: نیکی هیلی به‌طور ضمنی هشدار داده بود کشورهایی که با رئیس‌جمهوری آمریکا مقابله کنند با پیامدهای ناگواری روبه رو خواهند شد. دونالد ترامپ نیز چند ساعت بعد در تبیین این پیامدها توضیح داد: دیگر اوضاع مثل قبل نیست که برخلاف شما رای داده شود و به ایشان صدها میلیون دلار پول بدهید. دیگر اجازه نمی‌دهیم از ما سوءاستفاده شود.

 

گاردین افزود: اما اظهارات ترامپ به حدی عوام‌گرا و پوپولیستی بود که تنها می‌تواند مصرف داخلی داشته باشد؛ ضمن آنکه بسیاری از دیپلمات‌ها طی 24 ساعت گذشته هشدار دادند که رفتار آمریکا منجر به انزوای بیشتر این کشور خواهد شد.

 

این روزنامه انگلیسی ادامه داد: به‌رغم تهدید آمریکا، مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع آراء، تصمیم یک‌جانبه ترامپ در شناسایی بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل را رد کرد. در این میان، سفیر بولیوی ‘ساشا لورنتی’ پیش از آغاز رای گیری خطاب به نیکی هیلی گفته بود، که بایستی نام کشورش را در صدر فهرست خود یادداشت کند.

 

به نوشته گاردین، شکست آمریکا در سازمان ملل متحد، برای بسیاری از کشورها، به‌ویژه کشورهای خاورمیانه و آمریکای لاتین، یک مدال افتخار به شمار می‌رود.

 

گاردین افزود: در جریان این رای گیری تنها 9 کشور – که کل جمعیت آن‌ها چند ده هزار نفر است – از ابرقدرت خود دفاع کردند و دفترچه خانم هیلی پر شد از نام 128 کشوری که تهدیدهای او را نادیده گرفتند.

 

این روزنامه انگلیسی بابیان اینکه «این رویداد می‌تواند به تقابلی سنگین میان آمریکا و سازمان ملل متحد تبدیل شود» افزود: در سال 2016 میلادی، آمریکا با اختصاص 10 میلیارد دلار بزرگ‌ترین کمک‌کننده مالی به سازمان ملل متحد بود. از این میزان 6 میلیارد به‌صورت داوطلبانه و 4 میلیارد آن بر اساس ارزیابی‌های صورت گرفته پرداخت شد. آمریکا همچنین در سال گذشته 2.4 میلیارد دلار به عملیات صلحبانان سازمان ملل متحد پرداخت کرده است.

 

گاردین ادامه داد:علاوه بر این آمریکا 13 میلیارد دلار به کشورهای جنوب صحرای آفریقای به عنوان کمک‌های اقتصادی و نظامی پرداخت و 1.6 میلیارد دلار به کشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه کمک کرده است.

 

این روزنامه انگلیسی افزود: این کشور همچنین 13 میلیارد دلار به کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا، 6.7 میلیارد دلار به کشورهای جنوب و مرکزی آسیا و 1.5 میلیارد دلار به اروپا در سال 2016 میلادی کمک کرده است. اکنون این خطر وجود دارد که مناقشه ترامپ از کنترل خارج شود و به رابطه این کشور با سازمان ملل متحد آسیب جدی بزند.

 

گاردین نوشت:بدتر آنکه تحقیر سازمان ملل از سوی ترامپ پیامدهای تصمیم واشنگتن مبنی بر شناسایی بیت‌المقدس را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد و این مساله به روند صلح آسیب می‌زند؛ ضمن آنکه عربستان سعودی را به عنوان متحد نزدیک آمریکا در خاورمیانه می‌رنجاند و آمریکا را از متحدانش در اروپا که 40 سال است به راه‌حل تشکیل دو دولت پایبند بوده‌اند دور می‌کند.

 

به گزارش ایرنا، 128 کشور در مجمع عمومی سازمان ملل با وجود تهدیدهای رئیس جمهوری آمریکا وسفیراین کشور در سازمان ملل ، علیه اقدام واشنگتن مبنی برانتقال سفارتش از تل آویو به بیت‌المقدس اشغالی و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل رای موافق دادند.

 

این قطعنامه تاکید می‌کند که هرگونه اقدامات با هدف تغییر بافت شهر بیت‌المقدس، باطل و بی‌اثر است. این قطعنامه همچنین بر ضرورت لغو هرگونه تصمیمی که با هدف تغییر بافت شهر بیت‌المقدس صورت می‌گیرد، تأکید دارد.

 

این قطعنامه همچنین به‌رسمیت شناختن بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت اسرائیل توسط آمریکا را محکوم می‌کند.

 

به رای گذاشتن قطعنامه بیت‌المقدس در مجمع عمومی به دنبال رای منفی آمریکا در مقابل رای 14 عضو شورای امنیت سازمان ملل در روز دوشنبه گذشته برابر با 27 آذرماه به عمل آمد.

«عربستان» و «امارات»، «محمود عباس» را تهدید کردند

پایگاه اطلاعاتی «تیک دبکا»، اسرائیل در گزارشی از جزئیات دیدار «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و «محمد بن‌زاید آل‌نهیان» ولیعهد ابوظبی پرده برداشته است.   بر اساس این خبر در این دیدار که پنجشنبه گذشته صورت گرفته است امارات برای ادامه حمایت های خود از تشکیلات خودگردان فلسطین، شروطی را در برابر محمود عباس

ادامه »

اسراییل, امارات, امریکا, عربستان سعودی, فلسطین

روایت «سی‌ ان‌ ان» و «هاآرتص» از شکست مفتضحانه تل‌آویو و واشنگتن

شبکه سی‌ ان‌ ان و روزنامه هاآرتص پس از رأی قاطع مجمع عمومی سازمان ملل به قطعنامه بیت‌المقدس در گزارش هایی به توصیف شکست مفتضحانه تل‌آویو و واشنگتن در عرصه بین‌الملل پرداختند.   شبکه تلویزیونی سی‌ ان ان امروز و به دنبال رأی قاطع روز گذشته مجمع عمومی سازمان ملل علیه تصمیم ۶ دسامبر (15

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین

رئیس‌جمهوری فرانسه: آمریکایی‌ها منزوی شده‌اند

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، امروز- جمعه- اعلام کرد که هیچ‌‌گونه طرح صلح پیشنهادی آمریکا در چارچوب منازعه اسرائیل و فلسطینیان را قبول نخواهد کرد.   عباس در پایان دیدار با «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهوری فرانسه در پاریس گفت: «ایالات متحده دیگر میانجیگر بی‌طرف به حساب نمی‌آید و ما دیگر هیچ

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فرانسه, فلسطین

هاآرتص: رای سازمان ملل درباره قدس “سیلی محکمی” به ترامپ بود

هاآرتص امروز جمعه در مقاله تحلیلی خود با عنوان “رای مجمع عمومی درباره بیت‌اتمقدس توبیخ متوسط اسرائیل و سیلی محکمی ” به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بود، نوشت: “این رای تنها علیه اسرائیل و سیاست هایش نبود بلکه علیه سیاست های ترامپ و رفتار شخصی او نیز بود”.   مجمع عمومی سازمان ملل متحد

ادامه »

اسراییل, امریکا, جهان, خبر, فلسطین