گاردین؛ انتخابات پارلمانی عراق و شکست آمریکا

روزنامه گاردین انگلیس نوشت: صدر معتقد است عراقی‌ها باید خودشان امورشان را اداره کنند نه واشنگتن و نه تهران و نه گروه‌های نیابتی این دو کشور.

 

در این یادداشت با اشاره به رای ضعیف حیدرالعبادی نخست وزیر عراق آمده است: این رای بازگشت ضعیفی برای دولت مورد حمایت آمریکا به صحنه است. اما تغییر بزرگ‌تر متوجه ایران است و به نظر می‌رسد این رای به نوعی وزنه را در عراق به سمت ایران سنگین‌تر کرده است.

 

گاردین با اشاره به نیروهای بسیج مردمی عراق که گروه مورد حمایت ایران هستند، نوشت: این جریان دومین رده آرا را به خود بعد از جریان مقتدا صدر اختصاص داده است. صدر معتقد است عراقی‌ها باید خودشان امورشان را اداره کنند نه واشنگتن و نه تهران و نه گروه‌های نیابتی این دو کشور. سوال این جاست که عراق در آینده با نفوذ ایران چه برخوردی خواهد داشت نکته غیرقابل این است که مردم عراق بار دیگر توجه‌شان به سمت نجف جلب شده است.

 

این رسانه بریتانیایی با اشاره به خروج آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها نوشت: با وجود اینکه امضا‌کنندگان اروپایی برجام به جواد ظریف اطمینان داده‌اند که این توافق را حفظ خواهند کرد، به نظر می‌رسد این یک وعده تو خالی است چرا که کمپانی‌های خصوصی اروپایی از ترس جریمه‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا از ایران خارج خواهند شد. فرانسه، بریتانیا و آلمان کار زیادی از دستشان ساخته نیست. اما همه این‌ها نسبتا مسکوت مانده است. ایران به روسیه و چین هم نمی‌تواند اعتماد کند.

 

این رسانه بریتانیایی علاوه بر این ادعاها اضافه کرد: «سفر نتانیاهو به مسکو هم یکی از تحولات مورد توجه ایران بود. همکاری‌های نتانیاهو و پوتین تقریبا به یک امر عادی تبدیل شده است. از این رو روابط ایران با روسیه در سوریه غیر قابل اتکا شده است.»

ایلنا

انتشار اسنادی از عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق

به تازگی گزارش‌های متعددی با عنوان “داستان‌های سر به مهر” درباره عملیات‌های محرمانه تفنگداران دریایی آمریکا در سوریه و عراق منتشر شده است.

ادامه »

امریکا, تروریسم, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق

لیست “سائرون” به پیروزی نهایی در انتخابات عراق نزدیک‌تر شد / دست بالای صدر برای تشکیل دولت

کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق اعلام کرد، بعد از شمارش ۹۱ درصد آرا در ۱۶ استان از مجموع ۱۸ استان عراق لیست “سائرون” به ریاست مقتدی صدر همچنان پیشتاز انتخابات پارلمانی است.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق

حزب‌های کمونیست و کارگری جهان بمباران سوریه توسط آمریکا، بریتانیا، و فرانسه را محکومیت می‌کنند

بیانیهٔ مشترک حزب‌های کمونیست و کارگری جهان در محکومیت بمباران سوریه توسط ایالات متحد آمریکا، بریتانیا، و فرانسه

ادامه »

امریکا, انگلستان, بیانیه, جهان, دیدگاه, سوریه, شمال غرب آسیا, ضد جنگ, فرانسه

نتایج اولیه انتخابات عراق اعلام شد؛ جریان صدر در صدر قرار دارد

ائتلاف «سائرون» به رهبری «مقتدی صدر» در شش استان در رتبه نخست و در چهار استان در رتبه دوم قرار داد. این ائتلاف شامل جریان صدر و حزب کمونیست بوده و براساس مبارزه با فساد تشکیل شده است.

ادامه »

جهان, خبر, شمال غرب آسیا, عراق