مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

کوبا: آمریکا صلاحیت اظهارنظر درباره حقوق بشر کشورها را ندارد

وزیر خارجه کوبا گفت: آمریکا به دلیل داشتن سابقه بد در امور حقوق بشر، صلاحیت اخلاقی برای اظهارنظر در مورد وضعیت حقوق بشر کوبا و کشورهای دیگر را ندارد.

 

خبرگزاری پرنسالاتینا در این راستا گزارش داد: برونو رودریگز این موضوع را در واکنش به انتقاد اخیر مایک پمپو همتای آمریکایی اش از شرایط حقوق بشر کوبا مطرح کرد.

 

رودریگز در توییتی عنوان کرد: پمپئو دروغ می گوید و افترا می زند.

 

این مقام ارشد کوبایی تصریح کرد که آمریکا به جای ارائه ارزیابی از وضعیت حقوق بشر کوبا، تحریم های اقتصادی و تجاری که برای حدود 60 سال علیه کوبا و مردمش ادامه داشته را لغو کند.

 

رودریگز در ادامه این توییت به عملکرد ضعیف واشنگتن در امور حقوق بشر به عنوان یک ‘سرکوب گر بین المللی’ از جمله رفتارهای خشونت آمیز با مهاجران، اقلیت ها و افراد فقیر در آمریکا اشاره کرد.

 

کارلوس فرناندز دکاسیو مدیرکل امور آمریکا در وزارت خارجه کوبا نیز به شدت از موضع گیری اخیر وزیر خارجه آمریکا در مورد وضعیت حقوق بشر کوبا انتقاد کرد.

 

کارلوس فرناندز دکاسیو گفت: آمریکا زمانیکه درباره وضعیت حقوق بشر در کوبا یا کشور دیگری ابراز نگرانی می کند، صادقانه موضع گیری نمی کند. در سابقه کشور آمریکا سوءرفتارهای دائمی و خشن علیه مردم این کشور و مردم کشورهای دیگر وجود دارد. دولتهای آمریکا مدت زیادی است در جامعه جهانی با رژیم های دیکتاتور متهم به ارتکاب جنایات مختلف همکاری هایی داشته است. این باعث می شود آمریکا صلاحیت اخلاقی برای اظهارنظر در مورد وضعیت حقوق بشر کشورها را نداشته باشد.

 

پمپئو روز گذشته اعلام کرد که نامه ای به وزیر خارجه کوبا در مورد وضعیت حقوق بشر کوبا و زندانیان سیاسی در این کشور فرستاده است. وزیر خارجه آمریکا مدعی شد که هاوانا از پاسخ دادن به درخواست های واشنگتن برای شفاف سازی در مورد زندانیان سیاسی در کوبا امتناع کرده است.
ایرنا

“قوهای سفید” روسیه در ونزوئلا برای هشدار به دخالت نظامی

کاراکاس از ورود بمب‌افکن‌های استراتژیک تی‌یو – ۱۶۰ روسیه به ونزوئلا به عنوان فرصتی برای نشان‌ دادن اراده‌اش در دفاع از این کشور مقابل مداخله نظامی خارجی احتمالی استقبال کرد.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

آغاز کار رئیس‌جمهوری جدید چپ‌گرای مکزیک و چالش‌های پیش رو

« آندرس مانوئل لوپز اُوبرادور» چپ گرا در حالی روز گذشته به عنوان رئیس جمهوری جدید مکزیک سوگند یاد کرد که وعده داده با یکسری چالش ها در کشورش از جمله فساد مالی، بی عدالتی، فقر و خشونت گسترده به طور جدی مقابله کند تا ازنگاه وی ‘مکزیک دوباره متولد شود’.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, کانادا, مکزیک