مخالفان برنامه ریاضت اقتصادی دولت آرژانتین به خیابان‌ها آمدند

به گزارش خبرگزاری رویترز، در نخستین دور از اعتراضات برنامه ریزی شده علیه برنامه ریاضت اقتصادی دولت و افزایش هزینه خدمات عمومی، ده ها هزار آرژانتینی در خیابانهای بوئنس آیرس تظاهرات کردند.

ادامه »

ارژانتین, اعتراضات اجتماعی, امریکای لاتین, جهان, حقوق بشر, خبر

رئیس‌جمهوری مکزیک: دیوار مرزی موضوع داخلی آمریکا است/ با ترامپ مذاکره نمی‌کنیم

به گزارش اسپوتنیک، «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» (Andres Manuel Lopez Obrador) رئیس جمهوری مکزیک امروز چهارشنبه اعلام کرد که حاضر نیست در نشستی با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا به رایزنی درباره دیوار مرزی میان دو کشور بپردازد.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, خبر, مکزیک

کوبایی‌ها همزمان با اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو، در انتخابات شهرداری‌ها شرکت می‌کنند

رویترز: در حالی مردم کوبا سالگرد درگذشت فیدل کاسترو را گرامی می دارند که بیشتر مردم این کشور احساس دلتنگی برای رهبر سابق این کشور دارند. ‘رنه پرز’ یک راننده تاکسی در هاوانا در مورد فیدل کاسترو گفت: وی بهترین رهبری بود که ما داشته ایم.

 

خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: همزمان با اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلابی کوبا، مردم این کشور فردا(یکشنبه) در حالی برای شرکت در انتخابت شهرداری ها به پای صندوق های رای گیری می روند که به نظر می رسد کوبا در ماههای آینده شرایط سیاسی جدیدی را تجربه خواهد کرد.

 

به گزارش رویترز نوشت: در حالی مردم کوبا اولین سالگرد درگذشت فیدل کاسترو رهبر انقلابی فقید این کشور را گرامی می‌دارند که کوبا در یک چرخه سیاسی قرار گرفته که در نهایت ممکن است به 60 سال حکومت برادران کاسترو پایان داده شود.

 

فیدل کاسترو که دهه ها با آمریکا مقابله کرده بود، در 25 نوامبر سال گذشته درگذشت. فیدل کاسترو که اواخر عمرش در انظار عمومی ظاهر نمی شد، سمت ریاست جمهوری کوبا را به برادرش رائول کاسترو واگذار کرده بود.

 

روابط هاوانا- واشنگتن در حالی پیشتر در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا رو به احیا پیش رفته بود که دولت جدید آمریکا با هدایت دونالد ترامپ سیاست های خصمانه سال های گذشته کاخ سفید در قبال دولت و مردم کوبا را بار دیگر در دستور کار قرار داده که این اقدام موجب ایجاد تنش های دوباره در روابط دو کشور شده است.

 

تحلیلگران بر این باورند که از لحاظ سیاسی اکنون چرخه انتخاباتی در کوبا که از روز یکشنبه در این کشور آغاز و با انتخاب رئیس جمهوری جدید در اواخر فوریه سال آینده پایان می یابد، از اهمیت زیادی برخوردار است. این موضوع از آن جهت با اهمیت است که به نظر می رسد دوران حکومت 60 ساله برادران کاسترو رو به پایان است چون رائول کاسترو اعلام کرده وی در پایان دو دوره ریاست جمهوری پیاپی از قدرت کناره گیری می کند. این انتقال قدرت همزمان با اینکه رائول کاسترو 86 ساله همچنان ریاست حزب کمونیست را بر عهده خواهد داشت، تدریجی خواهد بود.

 

در حالی مردم کوبا سالگرد درگذشت فیدل کاسترو را گرامی می دارند که بیشتر مردم این کشور احساس دلتنگی برای رهبر سابق این کشور دارند. ‘رنه پرز’ یک راننده تاکسی در هاوانا در مورد فیدل کاسترو گفت: وی بهترین رهبری بود که ما داشته ایم.

 

رائول کاسترو در حالی سال اینده از قدرت کناره گیری می کند که گمانه زنی های زیادی در مورد جانشینی وی وجود دارد.
ایرنا

کوره‌آ برای مبارزه با “خائنان” به اکوادور بازگشت

به گزارش خبرگزاری رویترز، رافائل کوره‌آ، رییس جمهور سابق اکوادور بر سر کنترل حزب “اتحاد کشور” با جانشین و متحد سابق خود، لنین مورنو، رییس جمهور فعلی اکوادور درگیر است.   کوره‌آ پس از ورود به شهر “گوایاکیل” با استقبال جمعیت هواداران خود مواجه شد. اما در این جمعیت معترضانی نیز حضور داشتند. وی به

ادامه »

اکوادور, جهان, خبر

کوبا تحریم‌های اخیر اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا را محکوم کرده و آن را غیرسازنده خواند

به گزارش شبکه تله سور، ‘روخیلیو سیرا دیاز’ معاون وزیر خارجه کوبا روز چهارشنبه ضمن انتقاد از تحریم های جدید اتحادیه اروپا علیه ونزوئلا تصریح کرد که اروپایی ها در امور داخلی یک کشور مداخله کرده اند.   وی تاکید کرد که این نوع اقدامات اتحادیه اروپا در روند اقدامات دولت کاراکاس برای مذاکره با

ادامه »

اتحادیه اروپا, جهان, خبر, کوبا, ونزوئلا

مورالس: آمریکا با اقداماتش در جهان خطری واقعی برای صلح بین‌المللی است

مورالس در ادامه نوشت: آمریکا با تاریخی از نابود کردن محیط زیست، بودجه رسانی برای کودتاهای خونین، تهاجم های مسلحانه، محاصره های اقتصادی ، کشتار با بمب های اتمی یک خطر واقعی برای صلح جهانی به حساب می آید.   به گزارش خبرگزاری پرنسالاتینای کوبا، ‘اوو مورالس’ رئیس جمهوری بولیوی در صفحه توییترش نوشت: آمریکا

ادامه »

امریکا, بولیوی, جهان, خبر

کاراکاس: آمریکا با ایجاد بحران انسانی به‌دنبال مداخله نظامی در ونزوئلا است

به گزارش پایگاه اینترنتی نشریه نیوزویک، ‘دلسی رودریگز’ رئیس مجلس موسسان ونزوئلا در مصاحبه با شبکه فرانس 24 در پاسخ به سوال خبرنگار این شبکه در این رابطه که این ادعا مطرح شده 300 هزار کودک در ونزوئلا در خطر مرگ به دلیل گرسنگی قرار دارند، خاطر نشان کرد، دولت کاراکاس در حال حاضر درگیر

ادامه »

اسپانیا, امریکا, جهان, خبر, ونزوئلا