کنفرانس مونیخ؛ اعلام آمادگی بایدن برای مذاکره و مهار جاه‌طلبی‌ هسته‌ای ایران

جو بایدن در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت گفت، آمریکا خواستار مهار “جاه‌طلبی‌های هسته‌ای” ایران و همچنین استفاده از دیپلماسی و شرکت در مذاکره با ایران بر سر توافق هسته‌ای است.

 

به گزارش خبرگزاری آلمان؛ جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت، در روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) تلاش کرد به جهانیان چهره متفاوتی از آمریکا و سیاست‌های آن را نشان دهد.

 

او پیرامون بسیاری مسائل، از جمله مقابله با ویروس کرونا، تغییرات اقلیمی، چالش‌های امنیتی و دو دهه جنگ در افغانستان سخن گفت. بایدن سیاست اقتصادی و تجاری چین را «ناعادلانه» و سیاست‌های روسیه را “بدخواهانه” خواند و گفت که از نظر او، این سیاست‌ها هدف تضعیف دموکراسی و بر هم زدن امنیت آمریکا و اروپا را دنبال می‌کند.

 

ایران از محورهای سخنرانی بایدن

 

یکی از محورهای مهم سخنرانی بایدن سیاست‌ دولت جدید آمریکا در قبال ایران بود. او در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که دولتش آماده است تا دوباره در مذاکرات با شورای امنیت سازمان ملل متحد پیرامون برنامه هسته‌ای ایران (برجام) شرکت کند.

 

رئیس جمهوری آمریکا در عین حال از سیاست‌های منطقه‌ای ایران انتقاد کرد و گفت که آمریکا می‌خواهد همراه با متحدین اروپایی خود و دیگر قدرت‌های مهم جهان “فعالیت‌های بی‌ثبات کننده ایران در سراسر خاورمیانه” را مهار کند و به آنها پایان دهد.

 

بایدن در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت تاکید کرد که دولتش مایل به استفاده از اهرم دیپلماسی در قبال ایران است، آن را مسیر درست حرکت می‌داند و آماده است به سخنان مقام‌های ایران گوش دهد.

 

بایدن: روسیه را به نشست گروه هفت دعوت نمی‌کنیم

 

رئیس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد برخلاف سلف خود دونالد ترامپ، روسیه را به نشست گروه هفت دعوت نخواهد کرد. لاورف وزیر خارجه روسیه هم گفته است به دلیل تحریم‌ها “چیزی از مناسبات روسیه و اتحادیه اروپا باقی نمانده” است.

 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ و نشست گروه هفت، در روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) سیاست جدید خود در قبال روسیه را اعلام کرد.

 

او به صراحت گفت برخلاف سلف خود، دونالد ترامپ، در اجلاس بعدی کشورهای گروه هفت (G7) روسیه دعوت نخواهد شد.

 

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا سال گذشته اعلام کرده بود که می‌خواهد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را به جلسه سران هفت کشور صنعتی دعوت کند اما این نشست که درابتدا برای ژوئن ۲۰۲۰ برنامه‌ریزی شده بود به دلیل شیوع پاندمی کرونا به تعویق افتاد.

 

روسیه پس از الحاق شبه‌جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ از گروه کشورهایی که گروه G8 نامیده می‌شد خارج شد و این گروه بعدا به G7 تبدیل شد.

 

در کشورهای گروه G7 آمریکا، آلمان، فرانسه، ایتالیا، بریتانیا، کانادا و ژاپن عضویت دارند.

 

بایدن در نشست گروه هفت که روز جمعه اول اسفند (۱۹ فوریه) به میزبانی بریتانیا برگزار شده بود، همچنین گفت که کشورش تا چهار میلیارد دلار به برنامه جهانی تقسیم واکسن (کوواکس) کمک خواهد کرد.

 

سخنان مرکل در رابطه با سیاست آمریکا در قبال ایران

 

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز با حضور مجازی در کنفرانس امنیتی مونیخ از بازگشت آمریکا به توافق اقلیمی پاریس و سیاست همکاری جهانی استقبال کرد و گفت که جو بایدن، رئیس جمهوری جدید آمریکا در مسیر خوبی حرکت می‌کند.

 

او با اشاره به گام‌های آمریکا در قبال ایران گفت که این اقدامات نشان می‌دهد آمریکا قصد دارد عمل کند و تنها به حرف زدن اکتفا نخواهد کرد.

 

اشاره مرکل به اقداماتی است که دولت بایدن ظرف چند روز اخیر در رابطه با ایران انجام داده است. دولت بایدن به شورای امنیت سازمان ملل اطلاع داده که تلاش برای فعال شدن مکانیسم ماشه را لغو می‌کند و حاضر است در کنار قدرت‌های بزرگ دنیا برای بازگشت به برجام با ایران مذاکره کند.

 

روز گذشته (پنجشنبه ۳۰ بهمن) وزارت خارجه آمریکا در نشستی مجازی با وزرای خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا، از تصمیم خود برای مذاکره با ایران جهت بازگشت به توافق هسته‌ای خبر داد.

 

مرکل پس از سخنرانی در کنفرانس امنیتی مونیخ و گروه هفت در یک نشست خبری در برلین به خبرنگاران گفت، توصیه او این است که ایران و آمریکا از جدل بر سر این که کدام کشور باید اول به تعهدات هسته‌ای باز گردد، پرهیز کنند.

 

او اضافه کرد: «اگر همه ما باور داریم که باید به این توافق فرصتی داده شود، باید به دنبال راه‌هایی برای به حرکت درآوردن دوباره آن باشیم».

 

لاوروف: چیزی از روابط اروپا و روسیه باقی نمانده

 

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی “آر بی کا” روسیه در واکنش به سیاست جدید آمریکا گفته است که لحن تهدیدها میان غرب و روسیه هیچ وقت تا این اندازه تند نبوده است.

 

لاورف سیاست اروپایی‌ها را در قبال روسیه منفی دانست و به اظهارات جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اشاره کرد که در زمان زمامداری‌اش در پست وزارت خارجه اسپانیا گفته بود “روسیه دشمن دیرینه اتحادیه اروپا” است.

 

لاوروف مناسبات روسیه و اتحادیه اروپا را “ازهم‌گسیخته” توصیف کرد و گفت که از این روابط چیزی باقی نمانده است.

 

وزیر خارجه روسیه به کاهش حجم تبادلات تجاری بین روسیه و اتحادیه اروپا نیز اشاره کرد و گفت در سال ۲۰۱۳ تبادلات طرفین به ۴۱۷ میلیارد دلار می‌رسیده اما به دلیل تحریم‌های وضع شده این رقم در سال ۲۰۱۹ تا ۲۸۰ میلیارد دلار کاهش یافته است.

استقبال روسیه از عقب‌نشینی آمریکا از مکانیسم ماشه

سخنگوی کاخ کرملین با بیان اینکه تحریم‌های آمریکا مانع اجرای توافق هسته‌ای ایران بود، از تصمیم آمریکا برای عقب‌نشینی از مکانیسم ماشه و بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران استقبال کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, تحریم, جهان, روسیه, سازمان ملل, مذاکرات اتمی

آمریکا پیشنهاد اتحادیۀ اروپا برای شرکت در نشست اعضای برجام با حضور ایران را پذیرفت

وزارت امور خارجۀ آمریکا پنجشنبه شب اعلام کرد که این کشور دعوت نمایندۀ عالی اتحادیۀ اروپا در امور خارجه را برای شرکت در یک نشست ١+۵ با حضور ایران پذیرفته است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, ایران, تحریم, جهان, خبر, فرانسه, مذاکرات اتمی

رایزنی آمریکا، آلمان، فرانسه و بریتانیا در بارۀ ایران؛ سفر مدیرکل آژانس اتمی به تهران

وزرای امور خارجۀ سه کشور اروپایی امضا‌کنندۀ برجام با همتای آمریکایی خود، آنتونی بلینکن، در بارۀ وضعیت ایران و به ویژه پروندۀ اتمی به گفتگو خواهند نشست. دو روز بعد از این جلسه، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران خواهد رفت.

ادامه »

المان, امریکا, انگلستان, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه, مذاکرات اتمی

روسیه تولید اورانیوم فلزی توسط ایران را غیرمسئولانه خواند

سرگئی ریابکوف، معاون وزیر امور خارجۀ روسیه، در واکنش به تولید اورانیوم فلزی از سوی تهران، حکومت اسلامی ایران را به خویشتنداری فراخواند و تصمیم تهران را مسئولانه ندانست.  

ادامه »

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خاورمیانه, خبر, مذاکرات اتمی

وزارت خارجه آمریکا: سیاست فشار حداکثری ضد ایران شکست خورده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با ابراز امیدواری از راه حل دیپلماتیک در تعامل با ایران، گفت: معتقدیم کارزار فشار حداکثری شکست خورده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, ایران, تحلیل, جهان, خاورمیانه, مذاکرات اتمی