۱۶ کشته در حمله هوایی ترکیه به بیمارستانی در عفرین

به گزارش خبرگزاری فرانسه، گروه موسوم به «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» مستقر در لندن، می‌گوید حمله هوایی ترکیه به بیمارستان اصلی عفرین در شمال سوریه، دست‌کم ۱۶ کشته بر جای گذاشته است.

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه

نمایندگانی که از طرف طبقه کارگر ایران در کمیته دستمزد حضور دارند، نماینده واقعی و منتخبِ طبقه کارگر نیستند

میلیون‌ها کارگر در واحدهای تولیدی، صنعتی و خدماتی، دل‌نگران آینده‌اند. اینکه حداقل مزد در نهایت چقدر تعیین می‌شود؛ اینکه آیا کارفرمایان و دولت حاضرند قدری از سود خود بکاهند تا معیشت حداقلی طبقه کارگر تا اندازه‌ای تامین شود؟ و در نهایت اینکه آیا قفلِ «فریز مزدی» بعد از دهه‌ها شکسته خواهد شد یا نه؟ اینها

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

خلبانان، پیش از برخورد با کوه، موتورهای هواپیما را خاموش کرده بودند

بررسی آخرین مکالمات خلبان و کمک خلبان ضبط شده در جعبه سیاه هواپیمای ای تی آر ۷۲ -۶۰۰ متعلق به هواپیمایی آسمان که صبح روز یکشنبه ۲۹بهمن در نزدیکی یاسوج با برخورد به قله های دنا سقوط کرد، نشان می دهد که دو خلبان به دلیل جو نامناسب و مه گرفتگی فکر می کردند که

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, صانحه

کمیته ‌حقوق بشر پارلمان اروپا خواستار آزادی آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی شد

رئیس کمیته‌حقوق بشر پارلمان اروپا با انتشار اطلاعیه‌ای نگرانی شدید خود را از وضعیت دو زندانی زن در ایران اعلام کرده است. در این اطلاعیه از “رفتار ظالمانه و تحقیرآمیز” با آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی انتقاد شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, زنان

کشته‌شدن محسن عادلی و مجروح شدن برادر او در اعتراضات سراسری

در حالی که فرمانده انتظامی دزفول ادعا کرده بود مرگ محسن عادلی ارتباطی به اعتراضات اخیر ندارد، کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۱۳۹۶ روز نوزدهم دی ماه اعلام کرد محسن عادلی دربالایی بر اثر شلیک مستقیم گلوله در این اعتراضات جان باخته و نام برادر دیگر او نیز در میان مجروحان دیده می‌شود.

در شب نوزدهم دی ماه ۱۳۹۶، کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۹۶ اعلام کرد محسن عادلی فرزند علی قاسم عادلی بزرگ طایفه «دربالایی» بر اثر اصابت مستقیم گلوله به شهادت رسیده است، نام برادر دیگر محسن عادلی نیز در بین مجروحین دیده می‌شود.

 

این کمیته همچنین در توییتی اعلام کرد طی اعتراضات اخیر شهرستان دزفول ۱ کشته و چهار مجروح و همینطور ۲۴۰ نفر از شهروندان دزفولی بازداشت شده‌اند که تا امروز ۲۱۰ نفر آزاد شده و ۳۰ نفر کماکان در بازداشت بسر می‌برند.

 

کمیته پیگیری بازداشت‌های دی ماه ۹۶ از گروهی از روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق بشر داخل ایران تشکیل شده که در اعتراضات سال ۱۳۸۸ نیز در زمینه پیگیری بازداشت‌ها و کشته‌شدگان فعال بوده‌اند.

 

ماجرای محسن عادلی از آنجا آغاز شد که روز شانزدهم دی ماه ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی از مراسم تشییع جنازه جوانی به نام محسن عادلی دربالایی منتشر شد و افرادی او را از کشته شدگان اعتراضات اخیر می‌دانستند.

 

به دنبال پیگیری‌های کمپین یک خبرنگار محلی دزفولی روز هجدهم دی ماه به گزارشگر کمپین گفت محسن عادلی دربالایی، اهل و ساکن دزفول روز یازدهم دی ماه ناپدید شده و جنازه‌اش پس از دو روز از سوی نیروی انتظامی این شهرستان به خانواده‌ تحویل داده شده است. این خبرنگار محلی به کمپین گفت ماموران نیروی انتظامی علت مرگ محسن عادلی را «خودکشی در بازداشتگاه» اعلام کرده‌اند.

 

خبرنگار محلی شهرستان دزفول که ابتدا خبر خودکشی محسن عادلی را به اطلاع کمپین رسانده بود، گفت این سناریویی بوده که نیروی انتظامی در شهر شایعه کرده و به دلیل این که جنازه را پس از دو روز به خانواده‌اش تحویل داده‌اند، در میان جمعی از مردم قوت گرفته است.

 

این خبرنگار که به دلایل امنیتی نخواست نامش فاش شود با تقبیح دروغگویی و بازی با کلمات از سوی مقامات دولتی و انتظامی این شهر و تلاش برای مخفی کردن قتل یک شهروند، گفت: «یک هفته است این خبر در سطح شهر به شکل‌های مختلف می‌چرخد و فرماندار و معاونانش به جای اعلام عمومی اصل خبر فقط بخشی را تکذیب می‌کنند و اصل واقعیت را نمی‌گویند، خوشبختانه با همه تلاشی که برای مخفی کاری کرده اند، الان واقعیت مشخص شده است.»

 

با اضافه شدن محسن عادلی، آمار کشته شدگان اعتراضات خیابانی دی ماه در شهرهای ایران به ۲۲ تن رسیده است. این آمار به جز دو مورد سینا قنبری و وحید حیدری است که تا کنون در بازداشتگاه‌های تهران و اراک جان خود را از دست داده‌اند و دلیل مرگ آنان از سوی مقامات خودکشی اعلام شده‌ است.

مادران پارک لاله: آزادی بدون قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی را خواهانیم!

سرکوب و به قتل رساندن حداقل ۲۳ نفر از مردم بیدفاع و بازداشت بیش و کم نزدیک به ۲۰۰۰ نفر از معترضان و پادگانی کردن بسیاری از شهرها و روستاها در روزهای اخیر، نشان از ترس و زبونی حکومتی دارد که در برابر اراده قوی مردمی که جان شان به لب رسیده، ناتوان است.

ادامه »

ایران, بیانیه, حقوق بشر, خبر, زنان

کارگران کجا زندگی می‌کنند؟/ سقف‌هایی که با هر لرزشی فرو می‌ریزند

اصل ۴۳ قانون اساسی، تامین نیازهای اولیه و ضروریِ مردم مانند مسکن و آموزش را برعهده دولت گذاشته؛ نه تنها دولت در دهه‌های گذشته هیچ اقدام مناسبی در این مورد انجام نداده؛ بلکه تورم و گرانی و تراکم‌فروشی هم مزید بر علت شده؛ به هرحال در شرایط فعلی و با وجود دستمزدهای چند برابر زیر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, گزارش

جان باختن وحید حیدری در بازداشتگاه اراک: «گرفتند و زدند و کشتند و حالا آبرویش را می‌برند»

خانواده و بستگان وحید حیدری، جوان معترض اراکی که دهم دی ماه ۱۳۹۶بازداشت و روز شنبه، ۱۶ دی ماه جنازه اش به خاک سپرده شد در مصاحبه با کمپین حقوق بشر در ایران گفتند که ادعاهای مربوط به اعتیاد و یا همراه داشتن مواد مخدر واقعیت ندارد.   وحید حیدری، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, یادنامه

کارگران روغن نباتی قو مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند

کارگران کارخانه روغن نباتی پارس قو از حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز مقابل سازمان تامین اجتماعی واقع در خیابان آزادی تجمع کرده‌اند.   معترضان که بیشتر آن‌ها بیشتر از ۲۵ سال سابقه کار دارند و تعدادشان حدود ۲۸۰ نفر است، به اخلال در روند بازنشسته شدن خود با استفاده از ماده ۱۰ «قانون نوسازی صنایع»

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری