کریدور گازی جنوب اروپا از تحریم‌های آمریکا مستثنی است

یک رسانه انگلیسی خبر داد که آمریکا پروژه موسوم به «کریدور گازی جنوب» را که با سهامداری ایران و برای انتقال گاز از دریای خزر به اروپا طراحی شده، از تحریم‌های خود مستثنی کرده است.

 

پایگاه خبری انگلیسی «اس اند پی پلاتس» نوشت که این موضوع در دستور اجرایی اخیر رئیس جمهوری آمریکا که برای وضع مجدد تحریم‌ها صادر شد، ذکر شده بود.

 

به گفته این رسانه، این اقدام به درخواست شرکت «بریتیش پترولیوم» و با توجه به سهامداری شرکت ملی نفت ایران در میدان گازی شاه دنیز جنوب آذربایجان صورت گرفت که نقطه آغازین کریدور یاد شده است.

 

پایگاه خبری مذکور تاکید می‌کند که آمریکا با وجود استثنا قائل شدن در این زمینه، توضیحی درخصوص درخواست مشابه «بریتیش پترولیوم» برای میدان گازی «رام» در دریای شمال ارائه نداده است. ایران سهمی 50 درصدی در این میدان گازی دارد.

 

پروژه انتقال گاز جمهوری آذربایجان به اروپا شامل دو مرحله است که مرحله اول آن موسوم به خط لوله انتقال گاز ترانس آناتولی (تاناپ) در خرداد ماه با حضور سران و مقام‌های کشورهای مشارکت‌کننده به بهره برداری رسید.

 

مرحله دوم این پروژه هم که ترانس آدریاتیک (تاپ) نام گرفته، قرار است تا اواخر سال 2019 میلادی به بهره برداری برسد.
منطقه شاه دنیز در 70 کیلومتری باکو در دریای خزر، با 1.2 تریلیون متر مکعب ذخیره گاز، یکی از حوزه های بزرگ گازی جهان به شمار می رود.

ایرنا

محمود صادقی؛ نخست‌وزیر عراق با تحریم‌های ظالمانه علیه مردم ایران همراهی می‌کند

نماینده مردم تهران و عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی در آخرین توییت خود نسبت به مواضع حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در برابر تحریم‌های یکجانبه آمریکا واکنش نشان داد.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, خبر, عراق

هاآرتص؛ سود ۱۵ میلیارد دلاری اسرائیل برای تهدید ایران در تنگه باب المندب

«هاآرتص» در گزارشی به پشت پرده تهدیدهای نتانیاهو علیه ایران در تنگه «باب المندب» اشاره کرد و نوشت: «نتانیاهو» چندی پیش از پیوستن اسرائیل به کمپین مقابله با ایران در صورت بسته شدن تنگه باب المندب خبر داد.

ادامه »

استرالیا, اسراییل, اقتصادی, المان, امریکا, ایران, جهان, چین, خبر, ژاپن, عربستان سعودی, کره جنوبی, مصر, هلند

دولت عراق نیز مجازات‌های آمریکا علیۀ ایران را به اجرا می‌گذارد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق، ساعاتی پس از اجرائی شدن مجازات های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که دولت این کشور نیز ناگزیر از رعایت و اعمال تصمیمات واشینگتن است. حیدر العبادی یادآوری کرد که عراق خود نیز مدت ١٢ سال تحت مجازات‌های بین‌المللی قرار داشت. او با این حال گفت که با

ادامه »

اقتصادی, امریکا, ایران, تحریم, جهان, عراق