سندرز: آمریکایی‌ها درمانده از تامین غذای خانواده‌های خود هستند

درحالی که گزارش‌ها حاکی از وضعیت وخیم معیشت شهروندان آمریکایی دارد، برنی سندرز سناتور ضدسیاست‌های سرمایه‌داری، مسئولان آمریکایی به ویژه جمهوریخواهان را به بی‌کفایتی متهم و در توئیتر نوشت: اکنون آمریکایی‌ها درمانده از تامین مایحتاج خانواده‌های خود شده و این کشور با بحران بی‌سابقه‌ای مواجه است.

ادامه »

اجتماعی, اختلاف طبقاتی, اقتصادی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, سرمایه‌داری, فقر, گزارش

کرونا ۵۲ میلیون نفر را در آمریکای لاتین فقیرتر می‌کند

همزمان با افزایش دامنه تهدید شیوع ویروس کرونا در آمریکای لاتین، معضل عمیق‌تر شدن شکاف طبقاتی و فرو رفتن ۵۲ میلیون نفر از مردم این منطقه در فقر مطلق، نگرانی سازمان‌های بین‌المللی را همراه داشت.  

 

به گزارش ایرنا با افزایش سریع آمار مبتلایان به کووید-۱۹ و رسیدن به مرز ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آمریکای لاتین و شناسایی این منطقه به عنوان کانون جدید شیوع ویروس کرونا در جهان، فراتر از بحرانی بهداشتی، نگرانی نهادهای بین‌المللی از رکود اقتصادی عظیم و فقر گسترده در آمریکای لاتین افزایش یافت. تا کنون افزون بر ۲۰۰ هزار نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

 

از هفته‌های نخست پیدایش ویروس کرونا در جهان، سازمان ملل متحد و بسیاری موسسه‌های مردم نهاد از پیامدهای اجتماعی ویرانگر گسترش بیماری همه‌گیر بر جمعیت ۶۳۰ میلیون نفری ساکن در آمریکای لاتین هشدار دادند؛ فاجعه انسانی که با کمبود مواد غذایی کشورهای حوزه آمریکای مرکزی، هائیتی، ونزوئلا، جزایر حوزه کارائیب، پرو، اکوادور، بولیوی و حتی مناطق فقیر نشین سائوپائولوی برزیل و بوئنوس آیرس آرژانتین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

 

به گزارش نشریه لاوانگواردیا با شنیده شدن زمزمه‌ها و زنگ خطرها از پیامدهای اجتماعی شیوع ویروس کرونا در طول چند ماه اخیر، سرانجام سازمان بین‌المللی امدادرسانی آکسفام دیروز (دوشنبه) با انتشار گزارشی اعلام کرد ۵۲ میلیون نفر در آمریکای لاتین در نتیجه بحران بهداشتی حاکم بر منطقه در وضعیت فقر کامل قرار خواهند گرفت و به این ترتیب مبارزه با معضل فقر، پانزده سال به تعویق خواهد افتاد.

 

آکسفام همچنین اعلام کرد کرونا موجب افزایش شکاف میان طبقه فقیر و غنی شده است؛ به طوری که ثروتمندان، ثروتمند‌تر شده و جمعیت بی بضاعت در گرداب فقر مطلق فرو می‌روند.

 

بر اساس اطلاعات آکسفام بیشتر حمایت‌های دولت‌های آمریکای لاتین به شهروندان در قالب اعطای اعتبارات است که به عنوان راهکاری موقت با عبور از بحران بیماری، نه تنها مشکل گشا نخواهد بود بلکه با افزایش سطح بدهی‌ها موجب وخیم تر شدن اوضاع خواهد شد.

 

در حالی که پاندمی کرونا قدرتمندترین اقتصادهای جهان را نیز به چالش کشیده است، «برنامه جهانی غذا» سازمان ملل متحد (WFP) اخیرا با هدف تاکید بر زیان‌های گسترده ناشی از تعطیلی سراسری فعالیت‌های اقتصادی و تدابیر قرنطینه در آمریکای لاتین که حدود نیمی از جامعه آمریکای لاتین به اقتصادهای ضعیف و متزلزل وابسته اند، از وقوع بحران «همه‌گیر گرسنگی» هشدار داد.

 

به گزارش تارنمای رویترز «لوئیس آلبرتو مورنو» مدیر بانک توسعه بین آمریکایی نیز دیروز (دوشنبه) اعلام کرد آمریکای لاتین در دوران پساکرونا شاهد نرخ بالاتر فقر خواهد بود؛ به گفته مورنو، سقوط اقتصادی ۸ تا ۱۰ درصدی در سال ۲۰۲۰ میلادی ناشی از اجرای تدابیر قرنطینه در آمریکای لاتین که حتی در چند سال اخیر نیز شاهد کاهش رشد اقتصادی بوده، به راحتی قابل پیش‌بینی است.

 

مورنو همچنین از ونزوئلا به عنوان آسیب پذیرترین کشور نام برد. ونزوئلا در حالی با پیامدهای اقتصادی ناشی از شیوع کرونا روبرو شده است که تورم شدید و افسارگسیخته سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ این کشور را به مرز فروپاشی اقتصادی رساند و تجارت این کشور را به زانو درآورد؛ همچنین هنگامیکه بهای نفت در جهان، با شیب قابل توجهی کاهش یافت، به دلیل وابستگی بالا به درآمدهای نفتی، اقتصاد ونزوئلا با شوک روبه‌رو شد.

 

انتظار می‌رود نرخ بیکاری آمریکای لاتین تا پایان سال ۲۰۲۰ به ۱۳.۵ درصد برسد که دو درصد بالاتر از میزان پیش‌بینی در ماه آوریل و پنج بالاتر از پیش‌بینی سال ۲۰۱۹ خواهد بود. پیش‌بینی می‌شود که شمار بیکاران این منطقه به حدود ۴۴.۱ میلیون نفر برسد و افزایش ۱۸ میلیون نفری در مقایسه با سال ۲۰۱۹ تجربه خواهد کرد. این آمار بالاتر از میزان ثبت شده طی دوران بحران مالی جهانی در سال‌های گذشته خواهد بود که نشان می‌دهد شدت تاثیر بحران ناشی از شیوع کرونا بیشتر از بحران مالی جهانی قبلی خواهد بود.

چامسکی: پاندمی کرونا ابزار ترامپ برای غنی کردن میلیاردرهاست

به گفته چامسکی، یک درصد از آمریکایی‌ها شاهد افزایش ثروت خودشان بودند، آن هم با وجود پاندمی کرونا که میلیون‌ها تن را بیکار یا اخراج کرده است و ترامپ از این پاندمی برای غنی کردن میلیاردرها استفاده می‌کند.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, جهان

گوترش هشدار داد؛ نابرابری‌های اجتماعی جهان را «درآستانه ازهم پاشیدگی» قرار داده است

دبیر کل سازمان ملل متحد قدرت‌های جهانی را به نادیده‌ گرفتن نابرابری‌ها در نهادهای بین‌المللی متهم کرد اما گفت که همه‌گیری ویروس کرونا «فرصتی عمومی» برای ایجاد جهانی برابرتر و پایدارتر فراهم کرده است.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, افریقای جنوبی, تبعیض‌نژادی, جهان, حقوق بشر, خبر, سازمان ملل, سرمایه‌داری

سندرز: یک پنجم آمریکایی‌ها توان خرید دارو ندارند

«برنی سندرز» سناتور مستقل ایالت ورمونت آمریکا با انتقاد از توزیع نابرابر ثروت در این کشور، اعلام کرد که یک نفر از هر پنج شهروند در ایالات متحده توان خرید دارو ندارد.

ادامه »

اختلاف طبقاتی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, حقوق بشر, خبر, فقر