بالا گرفتن درخواست‌ها درآلمان برای اقدامات متقابل علیه سیاست‌های تحریمی آمریکا

بعد از تهدیدهای مستقیم سناتورهای آمریکایی علیه یک بندر آلمانی که در تکمیل پروژه گازی نورد استریم ۲ مشارکت دارد درخواست‌ها از طرف مقامات آلمانی برای در پیش گرفتن اقدامات متقابل بالا گرفته است.

ادامه »

اقتصادی, المان, امریکا, تحریم, جهان, خبر, غرب اروپا

هنگ کنگ تحریم‌های آمریکا را غیر‌منطقی و وحشیانه خواند

در این بیانیه از ایالات متحده خواسته شده بی‌درنگ از دخالت درامور هنگ‌کنگ دست بکشد و تأکید شده است که چین از چنین حرکات و تحریم‌هایی نمی‌ترسد و با چنین تهدیدهایی از اصول خود کوتاه نمی‌آید

ادامه »

اسیا, اقتصادی, امریکا, تحریم, چین, خبر

دو گزینه پیش روی لبنان؛ یا شرق یا صندوق بین‌المللی پول

یک کارشناس اقتصادی لبنانی اعلام کرد، بندر بیروت رقیب بزرگی برای بندر حیفای اسرائیل است برای همین این رژیم از آنچه اتفاق افتاده، بیشتر بهره می‌برد.

ادامه »

اسراییل, اقتصادی, جهان, چین, خاورمیانه, شرق, صندوق بین‌المللی پول, لبنان

رادیو چین؛ سرقت نفت سوریه توسط آمریکا با سوءاستفاده از بحران ۹ ساله

بر همگان روشن است آمریکا که نیروهای نظامی خود را به بهانه دفاع از میادین نفتی به آن مناطق کنترل مسلح کردهای سوریه اعزام کرده، به دنبال سود نفتی و تداوم حضور خود در سوریه است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, حقوق بشر, خاورمیانه, خبر, روسیه, سوریه, فقر

کرونا، آمریکا را وادار به حذف تعرفه واردات برخی کالاها از چین کرد

دفتر نمایندگی تجاری آمریکا واردات ده‌ها عنوان کالای پزشکی از چین از جمله ماسک، مواد ضدعفونی کننده دست و دستکش معاینه پزشکی یک بار مصرف را از تعرفه وارداتی مستثنی کرده است؛ اقدامی که حاکی از کمبود این کالاها در شرایط حساس شیوع ویروس کرونا است.

 

به گزارش رویترز، بسیاری از درخواست ها برای مستثنی کردن کالاهای بهداشتی وارداتی از چین ظاهرا همزمان با سرعت شیوع ویروز کرونا در آمریکا سرعت گرفته است.

 

موافقت با مستثنی کردن تعرفه واردات چنین کالاهایی از چین با گذشت یک ماه از ضرب الاجل دفتر نمایندگی تجاری در ۱۱ بهمن (۳۱ ژانویه) برای تقاضای چنین استثناهایی انجام شده است.

 

تایید درخواست های مشابهی برای دیگر محصولات مشمول بخش ۳۰۱ قانون تعرفه های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در رابطه با کالاهای چین ماه ها طول کشیده است. درخواست شرکت اپل (AAPL.O) برای مستثنی کردن محصولاتی از هدفون های ایرپاد (AirPod) گرفته تا اسپیکرهای هوشمند مدل هوم پاد (HomePod) این شرکت که تقاضای آن در تاریخ ۱۰ آبان (۳۱ اکتبر) ارائه شده، هنوز در دست بررسی است.

 

بر اساس گزارش رویترز، مدارک دفتر نمایندگی تجاری آمریکا نشان می‌دهد که تاکنون با مستثنی شدن تعرفه واردات ۳۰ کالای مورد نظر شرکت بین‌المللی مِدلاین (Medline International) بزرگترین شرکت تولید و توزیع مایحتاج پزشکی موافقت شده است.

 

این شرکت درخواست خود را عمدتا شامل کالاهایی همچون ماسک‌های صورت، لیوان های مدرج پزشکی پایان ماه ژانویه ارائه کرده بود.

 

این کالاها مشمول چهارمین دوره اعمال تعرفه بر کالایی بود که دولت ترامپ از ۱۰ شهریور ۹۸ (اول سپتامبر سال ۲۰۱۹) و همزمان با تشدید تنش در مذاکرات تجاری آمریکا و چین اعمال کرد.

 

تعرفه کالاهای پزشکی آمریکا علیه چین ابتدا ۱۵ درصد بود که در ۲۶ بهمن ( ۱۵ فوریه) به عنوان بخشی از مرحله نخست توافق تجاری آمریکا و چین به ۷.۵ درصد کاهش یافت. این توافق شامل اعمال تعرفه بر کالاهای وارداتی از چین به ارزش تقریبی ۳۷۰ میلیارد دلار است که هم چنین شامل ۲۵ درصد مالیات بر کالاهایی با ارزش تقریبا ۲۵۰ میلیارددلار می‌شود.

 

طبق آخرین آمارها در آمریکا دستکم ۵۷ مورد جدید ابتلا مورد تائید قرار گرفته و این بیماری برای اولین بار در کلرادو، مریلند، تنسی، تگزاس و سانفرانسیسکو شایع شده است. در مجموع ۲۳۰ نفر در آمریکا مبتلا شده و ۱۲ نفر جان باخته‌اند.

 

سنای آمریکا روز پنجشنبه لایحه تخصیص بودجه ای به مبلغ ۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار برای مقابله با کرونا را تصویب کرد که آمریکا با تصویب این لایحه به کشورهایی چون چین و کره جنوبی در زمینه افزایش اعتبارات مالی برای مبارزه با این بیماری پیوست.

راغفر؛ دولت مواردی از جمله رفاه، خدمات، آموزش و سلامت را در بودجه نادیده گرفته است

قطعاً سال ۹۹ با این بودجه که دولت تهیه کرده است وضع به مراتب بدتر از سال ۹۸ خواهد بود چون هم بیکاری گسترده‌ای خواهیم داشت و هم تورم بالا؛ به نظر من نابرابری هم در جامعه بیشتر خواهد شد.

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, حقوق بشر, مصاحبه و گفتگو