واکنش مسکو به نزدیک شدن ناو آمریکایی به آب‌های روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی در اقدام نمایشی خود نتوانست بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر به آب‌های ملی روسیه نزدیک شود و ناوگان اقیانوس آرام تحرکات این ناو آمریکایی را با دقت زیر نظر دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا

اعزام کشتی جنگی چین برای بیرون راندن ناو آمریکایی

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد اعزام کشتی های نظامی چین به دریای چین جنوبی پس از آن اتفاق افتاد که ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام اعلام کرد ناو موشک انداز “یو اس اس چنسلرزویل” خود را به نزدیکی جزایر پاراسل در این دریا فرستاده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

توافق جامع مشارکتی اقتصادی، اتحادی جدید علیه آمریکا

پس از آنکه چین در زمینه تجاری با آمریکا سرشاخ شد و منافعش را در خطر دید بیش از هر زمان دیگری به فکر افتاد «توافق تجاری جامع مشارکتی اقتصادی» را نهایی کند توافقی که حالا بحث های جدی تری روی آن شروع شده است و می تواند اتحادی قوی علیه واشنگتن شکل دهد.

ادامه »

استرالیا, اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا, کره جنوبی, هندوستان

واکنش پکن به دسیسه چینی جدید امریکا

سخنگوی رسمی وزارت خارجه چین اعلام کرد فراخوان های برخی از مقامات امریکا درباره اخراج این کشور از سازمان جهانی تجارت بی معنا بوده و تجلی سیاست استفاده ناهنجار از زور و ترور روانی است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره جنوبی: آمریکا از پیمان نظامی دو کره ناراضی است/ امریکا مانع اصلی حل بحران شبه جزیره کره

وزیر خارجه کره جنوبی اعلام کرد ‘مایک پمپئو’ وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به سئول از پیمان نظامی دو کره بشدت انتقاد کرده است.

 

روزنامه نیکی ژاپن روز پنجشنبه گزارش کرد ‘کانگ کیوانگ وا’ وزیر خارجه کره جنوبی تصریح کرده است که پمپئو از این اقدام کره جنوبی ناخرسند بوده است.

 

پیمان نظامی دو کره در جریان سفر ماه سپتامبر ‘مون جائه این’ رییس جمهوری کره جنوبی به پیونگ یانگ امضا شد.

 

بر اساس این معاهده طرفین ملزم به توقف رزمایش های نظامی و هر اقدام خصمانه نیروهای مسلح علیه یکدیگر هستند موانع نظامی در مرز دو کره را برطرف می کنند یک منطقه غیرممنوعه پرواز در مرز در نظر می گیرند و بتدریج ارتباطات نظامی را بهبود می بخشند و گام های بیشتری بر می دارند.

 

وزیر خارجه کره جنوبی می گوید پس از امضای این پیمان با مقام همتای آمریکایی اش گفت و گو کرده و او بارها از بابت اینکه دقیقا به واشنگتن در این زمینه اطلاع رسانی نشده گلایه کرده است.

 

روزنامه ژاپنی نوشت که آمریکا بدجوری دست و پای کره جنوبی را برای بهبود روابط با کره شمالی بسته است اما ‘مون جائه این’ رییس جمهوری کره جنوبی چنین اقداماتی را لازم می داند و برای خلع سلاح هسته ای حاضر به دادن امتیازات بیشتری است.

 

این در شرایطی است که ‘دونالد ترامپ’ رییس جمهوری آمریکا هم گفته که کشورش مخالف آن است که کره جنوبی بدون تصویب واشنگتن تحریم های دوجانبه علیه کره شمالی را لغو کند.

 

چنین ناخرسندی هایی نشان می دهد که کره جنوبی در مسیر بهبود روابط با کره شمالی بتدریج در حال فاصله گرفتن از راهبردهای سرسختانه نظامی و اقتصادی آمریکا است.

 

ظاهرا وزیران خارجه کره جنوبی و آمریکا قبل از سفر ‘مون’ به پیونگ یانگ هم تلفنی گفت و گو کرده اند اما کره جنوبی بدون توجه به مخالفت واشنگتن، پیمان نظامی را با کره شمالی منعقد کرده است.

 

آمریکا و کره جنوبی هم اکنون در حال گفت و گو درباره انجام بازرسی هایی از تاسیسات هسته ای کره شمالی به صورت مشترک هستند.

 

کره شمالی قبول کرده است که اگر گام های مثبتی از سوی واشنگتن برداشته شود با بازرسی خارجی از سایت های هسته ای خود موافقت خواهد کرد.

 

توطئه جدید ترامپ علیه چینی ها/«پنج چشم» برای مقابله با چین

به گزارش افکارنیوز، پنج کشور عضو اتحادیه اطلاعاتی متشکل از آمریکا، کانادا، انگلیس، نیوزیلند و استرالیا از آغاز سال جاری درباره فعالیت های خارجی چین اطلاعات محرمانه ای را تبادل کرده اند.

ادامه »

استرالیا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا, کانادا

مخالفت امریکا با لغو تحریم‌های پیونگ‌یانگ از جانب سئول

به گزارش خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در واکنش به اظهارتمایل کره جنوبی برای رفع بخشی از تحریم‌های یک‌جانبه علیه پیونگ‌یانگ، مدعی شد: آنها بدون اجازه ما هیچ‌ کاری نمی‌کنند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

فرماندار اوکیناوا: پایگاه نظامی آمریکا باید برچیده شود

دنی تاماکی’ فرماندار جدید اوکیناوا تاکید کرد به هیچوجه از برنامه خروج پایگاه نظامی آمریکا از این منطقه عقب نشینی نخواهد کرد و همچون مخالفان دیگر این پایگاه، این راهبرد را دنبال خواهد کرد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, ژاپن, شرق آسیا

روسیه، چین و کره شمالی خواستار لغو تحریم های پیونگ یانگ شدند

وزارت خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: معاونان وزرای خارجه روسیه، چین و کره شمالی پس از رایزنی در مسکو، خواستار لغو تحریم های شورای امنیت سازمان ملل در مورد پیونگ یانگ شدند.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی