کرزای: نیروهای آمریکا افغانستان را ترک نمی‌کنند

رئیس جمهور پیشین افغانستان می گوید: آمریکایی ها در طول مذاکرات خود با نمایندگان طالبان درباره پایگاه های نظامی در افغانستان صحبت می کنند و به عقیده من نیروهای ایالات متحده قصد خروج از افغانستان را ندارند.

 

به گزارش خبرگزاری طلوع نیوز، «حامد کرزای» با اشاره به نشست بین المللی ‘رایسینا’ که در دهلی نو برگزار شد گفت که پاکستان و آمریکا می‌توانند نقش کلیدی در برقراری صلح در افغانستان ایفا کنند، اما در اگر مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان صورت نگیرد و کشورهای همسایه افغانستان و منطقه از روند این مذاکرات پشتیبانی نکنند این روند موفقیت آمیز نخواهد بود.

به گفته کرزای: ‘من جزو آن دست از کسانی هستم که عقیده دارم آمریکا قصد خروج از افغانستان را ندارد و ممکن است در قالب توافقنامه امنیتی دو جانبه در افغانستان باقی بمانند.’

 

به نوشته طلوع نیوز، بیانات کرزای همزمان با تلاش دولت افغانستان و جامعه بین‌الملل در راستای دستیابی به صلح مطرح شد اما تحلیلگران بر این باورند که دولت افغانستان از مذاکرات صلح کشورش کنار گذاشته شده است با این حال دولت افغانستان چنین ادعایی را رد کرده و تأکید می کند که در کل روند صلح این کشور دخیل است.

 

«زلمی خلیل زاد» نماینده ویژه ایالات متحده در زمینه صلح افغانستان نیز بار دیگر سفر منطقه ای خود به پاکستان و هند را در راستای گفت و گو درباره چگونگی پیشبرد روند صلح افغانستان آغاز کرده است.

 

چندی پیش «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که قصد خروج نیمی از 14 هزار نیروی آمریکایی مستقر در افغانستان را دارد.
ایرنا

نشریه آمریکایی تریبون: حضور آمریکا عامل تقویت طالبان شد

نشریه آمریکایی ‘تریبون’ نوشت: سیاست های جنگ طلبانه آمریکا در طول 18 سال گذشته در افغانستان موجب افزایش نیروهای ‘طالبان’ و در نتیجه تشدید جنگ، کشته و آواره شدن غیرنظامیان در این کشور شده که در صورت متوقف نشدن این فعالیت ها، وضعیت مردم افغانستان بیش از پیش دچار بحران خواهد شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, مقاله

فاکس نیوز: آمریکا باید نظامیان خود را از افغانستان خارج کند

شبکه خبری آمریکایی اعلام کرد: دولت واشنگتن توان پیروزی در جنگ افغانستان را ندارد و حضور نظامی این کشور نیز خلاف خواست مردم آمریکا است بنابراین باید فرمان خروج نظامی از افغانستان صادر شود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جنوب آسیا, جهان, خبر

با حذف دلار، تجارت پاکستان و چین با پول ملی آغاز شد

به نقل از رسانه های پاکستان، تجارت دوجانبه بین پاکستان و چین با توجه به تلاش طرفین برای کاهش انحصار دلار موفقیت قابل توجهی ارزیابی شده و دو کشور، تجارت با پول ملی را به صورت رسمی آغاز کردند.

ادامه »

اقتصادی, پاکستان, جنوب آسیا, جهان, چین, خبر