افزایش فعالیت تروریست‌های داعش درپاکستان / حمایت چین از اسلام آباد درمقابل تحریم‌های آمریکا

به گزارش روزنامه پاکستان، مرکز مطالعات صلح پاکستان در گزارش تازه خود اعلام کرد که در سال ۲۰۱۷ در پاکستان ۳۷۰ حمله تروریستی انجام شده است که اکثر آنها حملات انتحاری بوده‌اند.

ادامه »

امریکا, پاکستان, تروریسم, جهان, چین, خبر

وزیر خارجه پاکستان: آمریکا دوستی است که همیشه خیانت می‌کند

خواجه آصف، وزیر امور خارجه پاکستان گفت: آمریکا در عملکردش همانند یک متحد با دولت اسلام آباد شکست خورده و به خاطر ناکامی‌هایش در افغانستان دولت پاکستان را مقصر می‌داند. ما دیگر با آمریکا هیچ ائتلافی نداریم. این رفتاری نیست که دو متحد با یکدیگر داشته باشند.   صحبت‌های وزیر امور خارجه پاکستان پس از

ادامه »

امریکا, پاکستان, جهان, خبر

وزیر خارجه پاکستان: نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم

وزیر خارجه پاکستان در واکنش به موضع گیری ترامپ علیه این کشور در پیام هائی توئیتری اعلام کرد: تاریخ به ما یاد داده است که نباید کورکورانه به آمریکا اعتماد کنیم.   به گزارش خبرگزاری مهر، خواجه محمد آصف وزیر خارجه پاکستان در این باره نوشت: رئیس جمهور آمریکا از ما می‌پرسد که چه کار

ادامه »

افغانستان, امریکا, پاکستان, جهان, خبر

روسیه و چین حمایت خود را از پاکستان در مقابل ترامپ اعلام کردند

به نوشته روزنامه نیشن، یک مقام ارشد وزارت خارجه پاکستان که با مسکو در تماس است، گفت: تماس روس‌ها پس از اظهارات ترامپ دلگرم کننده بود. آنها از دیدگاه ما حمایت کردند و کنار ما ایستادند. روسیه خواستار ارتقای مناسبات دوجانبه و همکاری بیشتر در حوزه دفاعی است. همزمان با تقلای واشنگتن برای اعمال فشار

ادامه »

امریکا, پاکستان, جهان, چین, خبر, روسیه

حذف دلار از معاملات خارجی پاکستان کلید خورد

بانک مرکزی پاکستان با انتشار بیانیه‌ای اجازه استفاده از یوان چین به جای دلار برای تجارت با سایر کشورها را صادر کرد.   بر اساس این گزارش سیاست جامع بانک مرکزی پاکستان این است که اسلام آباد برای واردات و صادرات همچنین سرمایه‌گذاری از یوان چین استفاده کرده و تمامی شرکت‌های تجاری دولتی و بخش

ادامه »

اقتصادی, امریکا, پاکستان, جهان, چین, خبر

کرزای: داعش در افغانستان ابزاری در دست آمریکا برای ایجاد مشکل در کل منطقه است

رئیس‌جمهوری سابق افغانستان با تأکید بر اینکه جامعه بین‌الملل باید آمریکا را به مبارزه واقعی با تروریسم متقاعد کند، گفت:‌ ایالات متحده از شبه نظامی‌گری داعش به عنوان ابزاری در افغانستان استفاده می‌کند و هدفش بی‌ثبات‌سازی کل منطقه است.

 

حامد کرزای رئیس جمهوری سابق افغانستان در مصاحبه با راشا تودی گفت، از زمان ورود داعش به افغانستان هیچ اقدامی علیه این تروریست‌ها به رغم اقدامات وحشیانه آن‌ها انجام نشده است. او سپس به گزارش‌هایی درباره حمایت بالگردهای خارجی ناشناس از تروریست‌ها اشاره کرد.

 

این رئیس جمهوری سابق افغانستان در حاشیه نشستی در روسیه گفت: از دو سال پیش تاکنون مردم محلی، بزرگان محلی، مقام‌های دولتی، رسانه‌ها و سایرین درباره بالگردهای خارجی ناشناس گزارش دادند که وارد صحنه می‌شوند و از افراط گرایان در تمامی بخش‌های این کشور حمایت می‌کنند.

 

کرزای گفت: متأسفانه شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد این نیروهای افراط گرا از سوی پایگاه‌های خارجی در داخل افغانستان تأمین می‌شوند. سوال اینجاست که چرا؟ به چه دلیل؟ و اگر این روند ادامه یابد، اگر این روند متوقف نشود قطعا نتیجه آن این است که از آن‌ها به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود.

 

به گفته او این ابزار از سوی آمریکا برای پیگیری اهداف منطقه‌ای بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

 

رهبر سابق افغانستان تأکید کرد: حمایت از داعش در افغانستان لزوما به معنای اهدافی در داخل افغانستان نیست. آمریکا جای خودش را در افغانستان محکم کرده است و نیازی ندارد به دنبال بهانه‌ای برای حضور در آنجا باشد. این باید هدفش فراتر از افغانستان باشد تا احتمالا مشکلی در این منطقه ایجاد کند.

 

حامد کرزای همچنین تأکید کرد: با این وجود افغانستان از حمایت آمریکا در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند اما استفاده از این کشور را به عنوان یک عروسک خیمه‌شب بازی در بازی منطقه‌ای بزرگ‌تر نمی‌پذیرد.

 

او افزود: افغانستان نباید از اهداف بزرگ‌تر و گسترده‌تر شما متحمل ضرر شود. نباید از افغانستان علیه همسایگان یا قدرت‌های اصلی در همسایگی ما استفاده شود. جامعه بین‌المللی و قدرت‌های منطقه‌ای باید با آمریکا صحبت کنند و به احیای همکاری بین‌المللی علیه تروریسم در این کشور کمک کنند، در غیر این صورت اوضاع در افغانستان از کنترل خارج می‌شود و مشکلاتی برای ما از جمله برای آمریکا ایجاد می‌شود.

 

کرزای در گفت‌وگو با راشاتودی تأکید کرد، این اتهام‌های اخیر که از سوی مقام‌های ارشد آمریکایی علیه آژانس اطلاعات اصلی آمریکا مطرح شد و درباره حمایت از تروریسم بود، یک فرضیه مشترک داشت.

 

رهبر سابق افغانستان گفت: آمریکایی‌ها از سال‌ها پیش می‌دانستند که تروریست‌ها پناهگاه‌های امنی در پاکستان دارند. آن‌ها ۱۶ سال است که به این امر واقف هستند و مکررا می‌گفتند که پناهگاه‌هایی در پاکستان است. اوباما، کلینتون و سایر مقام‌ها در داخل آمریکا به این مسئله اذعان داشتند. مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سال ۲۰۱۰ گفت شبکه حقانی بازوی تأیید شده و واقعی داعش است حتی همان زمان آن‌ها روابطشان را ادامه دادند و کمک به پاکستان را آغاز کردند. اما اینکه آن‌ها بخواهند پس از ۱۷ سال بگویند که ما تازه متوجه شده‌ایم از نظر ما اندکی غیرصادقانه و غیرسازنده است.

ایسنا

گاردین: زندان‌های سازمان «سیا» در افغانستان؛ در سلول‌های تاریک و اتاق‌های شکنجه چه می‌گذرد؟

نشریه «گاردین» در گزارشی وضعیت مخوف زندان مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» در افغانستان و نقض حقوق بشر را به تصویر کشید.   «گل رحمان» در زندان مخفی سازمان سیا در نزدیکی شهر کابل زندانی است، وی در سلولی بتونی که گرمایش نیز ندارد از مچ به میله‌ای در بالای سر خود

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

استخراج خودسرانه معادن شرق افغانستان توسط آمریکا

یک منبع محلی افغان در ولایت ننگرهار به «ویسا» گفت: نیروهای آمریکایی در این ولایت در حال استخراج معادن افغانستان هستند.   بر اساس این گزارش، نیروهای آمریکایی با استفاده تجهیزات سنگین برای استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن ولایت ننگرهار تلاش می‌کنند.   این منبع افزود: روند استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی در این ولایت

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

تظاهرکنندگان در کابل پایان اشغالگری آمریکا را خواستار شدند

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، صدها شهروند افغان با شعارهای ضد آمریکایی و ضد ناتو در کابل تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان بنرهایی در دست داشتند که به زبان‌های انگلیسی و محلی روی آن نوشته شده بود: “یانکی به خانه‌ات برو”.   این تظاهرات که با حضور زنان و مردان صورت گرفت، توسط حزب همبستگی افغانستان برگزار شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر

تحلیلگر آمریکایی: افغان‌ها حق کشتن اشغالگران خارجی را دارند

«شرپورت‌تایمز» در گزارشی به‌نقل از «دانارد دوایر» فعال سیاسی و استاد دانشگاه در آمریکا نوشت: نیروهای آمریکایی مدت‌ها است در افغانستان و عراق در حالی به کشتار مردم می‌پردازند که آنها تهدیدی برای واشنگتن نبوده و هرگز به آمریکا حمله نمی‌کنند.   این فعال سیاسی معتقد است که طالبان و مردم افغانستان ارتباطی با حمله

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر