حمایت مستقیم آمریکا از اقدامات یک گروه تروریستی در پاکستان

یک مسئول عالی رتبه وزارت خارجه پاکستان فاش کرد آمریکا به طرز مشکوکی از گروه تروریستی جماعت الاحرار حمایت کرده و مانع قرار گرفتن این گروه در لیست سیاه این شورای امنیت سازمان ملل شد.

ادامه »

امریکا, پاکستان, تروریسم, جهان, خبر

افزایش شمار نظامیان امریکا، ناتو و آلمان در افغانستان

سرپرست وزارت دفاع آلمان چندی پیش در سفر به افغانستان از احتمال افزایش نظامیان آلمانی به این کشور سخن گفته بود اما به تازگی تاکید کرده که شمار نظامیان آلمانی در این کشور به هزار و ۳۰۰ نظامی افزایش خواهد یافت.   به نقل از «دویچه وله»، «اورزولا فون دیرلاین» سرپرست وزارت دفاع آلمان اعلام

ادامه »

افغانستان, المان, امریکا, جهان, خبر, ناتو

تلاش آمریکا برای تجهیز نظامی افراد وابسته به داعش در افغانستان

در حالی که ژنرال بازنشسته افغان طرح آمریکا برای جایگزینی سلاح‌های روسی در افغانستان را «خیانت» علیه مردم این کشور می‌داند برخی کارشناسان روس نیز می‌گویند؛ واشنگتن، تسلیحات را در اختیار افراد وابسته به داعش در افغانستان قرار می‌دهد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, خبر, روسیه

«جنبش گذار» و ادامه شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان

نهاد سیاسی جنبش گذار ضمن تاکید بر شمارش معکوس پایان عمر حکومت وحدت ملی در افغانستان بار دیگر اعلام کرد که دولت کنونی دستاوردی نداشته است و باید زمینه انتقال قدرت فراهم شود.

ادامه »

افغانستان, جهان, خبر

کرزای: داعش در افغانستان ابزاری در دست آمریکا برای ایجاد مشکل در کل منطقه است

رئیس‌جمهوری سابق افغانستان با تأکید بر اینکه جامعه بین‌الملل باید آمریکا را به مبارزه واقعی با تروریسم متقاعد کند، گفت:‌ ایالات متحده از شبه نظامی‌گری داعش به عنوان ابزاری در افغانستان استفاده می‌کند و هدفش بی‌ثبات‌سازی کل منطقه است.

 

حامد کرزای رئیس جمهوری سابق افغانستان در مصاحبه با راشا تودی گفت، از زمان ورود داعش به افغانستان هیچ اقدامی علیه این تروریست‌ها به رغم اقدامات وحشیانه آن‌ها انجام نشده است. او سپس به گزارش‌هایی درباره حمایت بالگردهای خارجی ناشناس از تروریست‌ها اشاره کرد.

 

این رئیس جمهوری سابق افغانستان در حاشیه نشستی در روسیه گفت: از دو سال پیش تاکنون مردم محلی، بزرگان محلی، مقام‌های دولتی، رسانه‌ها و سایرین درباره بالگردهای خارجی ناشناس گزارش دادند که وارد صحنه می‌شوند و از افراط گرایان در تمامی بخش‌های این کشور حمایت می‌کنند.

 

کرزای گفت: متأسفانه شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می‌دهد این نیروهای افراط گرا از سوی پایگاه‌های خارجی در داخل افغانستان تأمین می‌شوند. سوال اینجاست که چرا؟ به چه دلیل؟ و اگر این روند ادامه یابد، اگر این روند متوقف نشود قطعا نتیجه آن این است که از آن‌ها به عنوان یک ابزار استفاده می‌شود.

 

به گفته او این ابزار از سوی آمریکا برای پیگیری اهداف منطقه‌ای بزرگ‌تر استفاده می‌شود.

 

رهبر سابق افغانستان تأکید کرد: حمایت از داعش در افغانستان لزوما به معنای اهدافی در داخل افغانستان نیست. آمریکا جای خودش را در افغانستان محکم کرده است و نیازی ندارد به دنبال بهانه‌ای برای حضور در آنجا باشد. این باید هدفش فراتر از افغانستان باشد تا احتمالا مشکلی در این منطقه ایجاد کند.

 

حامد کرزای همچنین تأکید کرد: با این وجود افغانستان از حمایت آمریکا در مبارزه با تروریسم حمایت می‌کند اما استفاده از این کشور را به عنوان یک عروسک خیمه‌شب بازی در بازی منطقه‌ای بزرگ‌تر نمی‌پذیرد.

 

او افزود: افغانستان نباید از اهداف بزرگ‌تر و گسترده‌تر شما متحمل ضرر شود. نباید از افغانستان علیه همسایگان یا قدرت‌های اصلی در همسایگی ما استفاده شود. جامعه بین‌المللی و قدرت‌های منطقه‌ای باید با آمریکا صحبت کنند و به احیای همکاری بین‌المللی علیه تروریسم در این کشور کمک کنند، در غیر این صورت اوضاع در افغانستان از کنترل خارج می‌شود و مشکلاتی برای ما از جمله برای آمریکا ایجاد می‌شود.

 

کرزای در گفت‌وگو با راشاتودی تأکید کرد، این اتهام‌های اخیر که از سوی مقام‌های ارشد آمریکایی علیه آژانس اطلاعات اصلی آمریکا مطرح شد و درباره حمایت از تروریسم بود، یک فرضیه مشترک داشت.

 

رهبر سابق افغانستان گفت: آمریکایی‌ها از سال‌ها پیش می‌دانستند که تروریست‌ها پناهگاه‌های امنی در پاکستان دارند. آن‌ها ۱۶ سال است که به این امر واقف هستند و مکررا می‌گفتند که پناهگاه‌هایی در پاکستان است. اوباما، کلینتون و سایر مقام‌ها در داخل آمریکا به این مسئله اذعان داشتند. مایکل مولن، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا سال ۲۰۱۰ گفت شبکه حقانی بازوی تأیید شده و واقعی داعش است حتی همان زمان آن‌ها روابطشان را ادامه دادند و کمک به پاکستان را آغاز کردند. اما اینکه آن‌ها بخواهند پس از ۱۷ سال بگویند که ما تازه متوجه شده‌ایم از نظر ما اندکی غیرصادقانه و غیرسازنده است.

ایسنا

گاردین: زندان‌های سازمان «سیا» در افغانستان؛ در سلول‌های تاریک و اتاق‌های شکنجه چه می‌گذرد؟

نشریه «گاردین» در گزارشی وضعیت مخوف زندان مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» در افغانستان و نقض حقوق بشر را به تصویر کشید.   «گل رحمان» در زندان مخفی سازمان سیا در نزدیکی شهر کابل زندانی است، وی در سلولی بتونی که گرمایش نیز ندارد از مچ به میله‌ای در بالای سر خود

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر

استخراج خودسرانه معادن شرق افغانستان توسط آمریکا

یک منبع محلی افغان در ولایت ننگرهار به «ویسا» گفت: نیروهای آمریکایی در این ولایت در حال استخراج معادن افغانستان هستند.   بر اساس این گزارش، نیروهای آمریکایی با استفاده تجهیزات سنگین برای استخراج سنگ‌های قیمتی و معادن ولایت ننگرهار تلاش می‌کنند.   این منبع افزود: روند استخراج معادن و سنگ‌های قیمتی در این ولایت

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر

تظاهرکنندگان در کابل پایان اشغالگری آمریکا را خواستار شدند

به گزارش خبرگزاری راشاتودی، صدها شهروند افغان با شعارهای ضد آمریکایی و ضد ناتو در کابل تظاهرات کردند. تظاهرکنندگان بنرهایی در دست داشتند که به زبان‌های انگلیسی و محلی روی آن نوشته شده بود: “یانکی به خانه‌ات برو”.   این تظاهرات که با حضور زنان و مردان صورت گرفت، توسط حزب همبستگی افغانستان برگزار شد.

ادامه »

افغانستان, امریکا, تروریسم, جهان, خبر

تحلیلگر آمریکایی: افغان‌ها حق کشتن اشغالگران خارجی را دارند

«شرپورت‌تایمز» در گزارشی به‌نقل از «دانارد دوایر» فعال سیاسی و استاد دانشگاه در آمریکا نوشت: نیروهای آمریکایی مدت‌ها است در افغانستان و عراق در حالی به کشتار مردم می‌پردازند که آنها تهدیدی برای واشنگتن نبوده و هرگز به آمریکا حمله نمی‌کنند.   این فعال سیاسی معتقد است که طالبان و مردم افغانستان ارتباطی با حمله

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, خبر