ما قتل عام مبارزان کرد سوریه از سوی ارتش ترکیه را محکوم می‌کنیم!

رسانه‌های جهان، یکشنبه ۲۷ اسفندماه ۹۶ / ۱۸ مارس ۲۰۱۸، از سقوط شهر عفرین به‌دست واحدهای ارتش ترکیه و “ارتش آزاد سوریه” گزارش دادند. ارتش ترکیه نزدیک به دو ماه است که موضع‌های “نیروهای دموکراتیک سوریه”، حزبی که کُردهای سوریه در آن‌ها فعال‌اند، را هدف حمله‌های نظامی همه‌جانبه نیروی هوایی پیشرفته و واحدهای نظامی خود

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه

اردوغان: به منبج، عین‌العرب، قامشلی در سوریه و سنجار در عراق می‌رویم

رئیس جمهوری ترکیه گفت‌، نیروهای کشورش حملات خود را علیه یگان‌های مدافع خلق کرد در سراسر مرز ترکیه با سوریه افزایش می‌دهند و اگر لازم باشد آن را به مناطق شمالی عراق نیز بسط خواهند داد.   به‌ گزارش ‌رویترز، نیروهای ترکیه‌ای و متحدان آنها (شورشیان ارتش آزاد سوریه) روز یکشنبه به “عفرین” واقع در

ادامه »

ترکیه, جهان, حقوق بشر, خبر, سوریه, عراق

اردوغان: کنترل کامل شهر عفرین در اختیار نیروهای ارتش ترکیه قرار گرفت

در حالی که دیده‌بان حقوق بشر سوریه که وابسته به مخالفان است، اعلام کرد، نیروهای ترکیه و شورشیان ارتش آزاد سوریه وارد شهر عفرین شده‌اند،‌ رئیس جمهوری ترکیه نیز تاکید کرد، از ساعت ۸:۳۰ صبح امروز یکشنبه، “به طور کامل” شهر عفرین تحت کنترل نیروهای ترکیه درآمده است.   به گزارش شبکه خبری الجزیره، رجب

ادامه »

ترکیه, تروریسم, جهان, خبر, سوریه

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح روسیه: آمریکا در تدارک حمله موشکی به سوریه است

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، ستاد کل نیروهای مسلح روسیه اعلام کرد که تحرکات گروه‌های نظامی آموزش‌دیده توسط آمریکا با استفاده از سلاح‌های شیمیایی به‌دنبال بهانه‌ای برای حمله آمریکا به‌سوریه هستند و مسکو اقدامات پیشگیرانه مرتبط را در این خصوص انجام می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, حقوق بشر, خبر, روسیه, سوریه

کردها بخش‌هایی از جنوب عفرین را به ارتش سوریه واگذار کردند

به نوشته روزنامه مستقل رای الیوم، یک منبع نظامی اعلام کرد، ارتش سوریه ظهر روز دوشنبه پس از عقب‌نشینی نیروهای یگان‌های مدافع خلق کرد، گذرگاه الزیاره در جنوب شرق عفرین را به شکل کامل از این یگان‌ها تحویل گرفته و پرچم خود را در آنجا به اهتزاز درآورد.

 

این منبع تاکید کرد، ورود یگان‌هایی از ارتش سوریه به شهرک الزیاره در ۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر عفرین می‌تواند مقدمه‌ای برای ورود ارتش به شهر عفرین باشد.

 

ارتش سوریه اواسط ماه گذشته میلادی نیروهای مردمی را به منطقه عفرین اعزام کرده و این نیروها خسارت بسیاری دیدند و گفته می‌شود روز شنبه از منطقه عفرین عقب‌نشینی کردند.

 

همچنین در عفرین درگیری‌های شدیدی میان یگان‌های مدافع خلق کرد از یک سو و ارتش ترکیه و نیروهای سپر فرات تحت حمایت آنکارا از سوی دیگر در روستاهای منطقه بلبل در نزدیکی مرزهای ترکیه شکل گرفت.

 

این درگیری‌ها پس از آن صورت گرفت که شبه‌نظامیان کرد تجهیزات نظامی جدیدی را به میدان‌های درگیری منتقل کرده و تصاویری از ورود تعدادی اتوبوس حامل نیروهای کرد مسلح از شهر قامشلی در استان حسکه به عفرین منتشر شد.

 

با این حال سخنگوی دولت ترکیه اعلام کرده که نیروهای ترکیه و شبه‌نظامیان وابسته به آنها به زودی عملیات پاکسازی شهر عفرین به عنوان مرکز این منطقه وسیع در شمال سوریه از شبه‌نظامیان کرد را آغاز خواهند کرد.

 

در این میان ارتش ترکیه و نیروهای عرب همپیمان آن با حمله به شهر جندیرس در محور غربی منطقه عفرین، در دو روستای تلف و کفر زیتا پیشروی کردند.

 

با ادامه بمباران‌های ارتش ترکیه،‌ منطقه عفرین شاهد آوارگی ساکنان این منطقه در ارتفاعات الاحلام و سایر مناطق امن‌تر است.

 

سایت شبکه خبری الجزیره به نقل از یکی از فرماندهان “ارتش آزاد سوریه” که تحت امر ارتش ترکیه هستند، اعلام کرد، پس از کنترل ارتش آزاد بر روستاهای حومه عفرین در دو روز گذشته، نیروهای آن کنترل ارتفاعاتی مشرف به مسیرهای امدادرسانی زمینی که عفرین را به مناطق تحت کنترل دولت دمشق در دو روستای نبل و الزهراء در شمال حلب متصل می‌کند، در دست گرفتند.

 

همچنین خبرگزاری آناتولی ترکیه تصاویری را که توسط جنگنده‌های ترکیه‌ای ثبت شده بودند، منتشر کردند، در این تصاویر صفی از خودروهای حامل غیرنظامیانی دیده می‌شود که قصد خروج از عفرین را دارند و در برابر ایست یگان‌های کرد در جنوب شهر ایستاده‌اند. آنکارا مدعی است نیروهای کرد با تیراندازی مردم را مجبور به بازگشت می‌کنند.

 

دیده‌بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد، بیش از ۲۰۰۰ غیرنظامی موفق به خروج از شهر شده و به سمت شهرک نبل که در کنترل دولت دمشق است، حرکت کرده‌اند، دو شهرک نبل و الزهراء حدود ۱۶ هزار آواره از شهر عفرین را در خود جای داده است.

 

در همین حال لیندا تام، سخنگوی دفتر هماهنگی امور انسانی سازمان ملل در سوریه وضعیت شهر عفرین را به شدت نابسامان خوانده و گفت: ما تلاش می‌کنیم کمک‌های انسانی را وارد شهر کنیم اما با نزدیک شدن درگیری‌ها به عفرین جان بسیاری از غیرنظامیان در معرض خطر قرار می‌گیرد.

 

بکر بوزداغ، سخنگوی دولت ترکیه نیز روز دوشنبه در جمع خبرنگاران گفت، ۱۱۰۲ کیلومتر مربع در عفرین را به کنترل درآورده‌اند و به زودی به مرکز شهر عفرین وارد می‌شوند.

ایسنا

تروریستها در ۳ منطقه جدا افتاده از هم در محاصره ارتش سوریه هستند

به گزارش سانا، منابع سوری اعلام کردند: تروریستها در غوطه شرقی در سه منطقه جدا افتاده از یکدیگر در محاصره ارتش سوریه قرار گرفته اند؛ نخست، شهر دوما و شهرک الریحان. دوم؛ شهر حرستا و سوم شامل؛ شهر عربین و شهرکهای زملکا، سبقا، حموریه، حزه، عین ترما، جسرین، کفربطنا و کوی جوبر.

ادامه »

جهان, خبر, سوریه

مسکو تهدید کرد: اگر آمریکا به سوریه حمله کند، پاسخ می‌دهیم

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، والری گراسیموف، رئیس ستاد ارتش روسیه گفت: ارتش روسیه به حمله آمریکا به سوریه پاسخ خواهد داد و هر موشک و پرتاب‌گر دخیل در این حملات را هدف می‌گیریم.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, فرانسه

وزارت دفاع روسیه: ۲۱۰ سلاح تولید روسیه را در سوریه آزمایش کرده‌ایم

خبرگزاری ایتارتاس، سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه اعلام کرد: روسیه ۲۱۰ نوع از تسلیحات خود را در سوریه آزمایش کرده است و در طول این دوران نیروهای مسلح روسیه تجربه‌های خوبی به دست آورده‌اند.   وی ادامه داد: من مطمئن هستم که در آینده کسانی که از این تسلیحات استفاده کنند جانشان ایمن خواهد بود.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, سوریه

روزنامه روس: اوضاع سوریه در جهت تامین منافع آمریکا و اسرائیل پیش نمی‌رود

آمریکا با از دست دادن حمایت نیروهای کرد و عدم اطمینان به شبه نظامیان شیعه عراقی، در شرایط دشواری قرار گرفته و ممکن است کنترل بر مناطق شرقی سوریه را از دست بدهد، در حالی‌که این وضعیت به نفع روسیه خواهد بود.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, روسیه, سوریه