بحران در خزر؛ بزرگترین دریاچه جهان در مسیر خشکی؟

مرکز ملی مطالعات و تحقیقات دریای خزر موسسه تحقیقات آب گزارش داده است که سطح آب دریای خزر در سال ۲۰۱۹ میلادی، در ادامه روند کاهشی خود از سال ۱۹۹۵، به کمترین میزان طی ۳۰ سال اخیر رسیده است.

ادامه »

ازبکستان, ایران, جهان, روسیه, قزاقستان, محیط زیست

اجرای پروژه بین‌لمللی احیای تالاب هامون با کمک برنامه توسعه سازمان ملل

باقرزاده کریمی از اجرای یک طرح بین‌المللی برای احیای تالاب هامون خبر داد و گفت: این پروژه با همراهی UNDP و تامین اعتبار حدود ۱۰ میلیون دلاری از سوی اتحادیه اروپا اجرا می‌شود.

ادامه »

ایران, جهان, خبر, سازمان ملل, محیط زیست

کاهش ۱۷درصدی تولید کربن در اثر بحران کووید ۱۹

با وجود این که قرنطینه عمومی موجب کاهش قابل توجه تولید دی اکسید کربن در جهان شده است، این تغییرات پایدار نخواهد بود؛ چرا که این کاهش حاصل تغییرات بنیادین در ساختار اقتصاد، حمل و نقل یا سیستم انرژی نیست

 

یک گروه بین‌المللی از محققان دریافتند قرنطینه عمومی در واکنش به شیوع کووید ۱۹، میزان تولید کربن روزانه را در جهان ۱۷ درصد کاهش داد، اما این تاثیر پایدار نخواهد بود.

 

به گزارش سایت خبری محیط زیست ایران و به نقل از گزارش روز چهارشنبه پایگاه خبری گاردین، بر اساس این تحقیقات در زمان اوج شیوع کووید ۱۹ در ماه آوریل ۲۰۲۰ میلادی، در مقایسه با ماه آوریل سال گذشته، میزان تولید کربن روزانه در جهان ۱۷ درصد معادل ۱۷ میلیون تن کاهش یافته است. سیاست‌های دولتی برای قرنطینه عمومی در ۶۹ کشور جهان عامل ۹۷ درصد از کاهش تولید دی اکسید کربن بوده است.

 

کاهش ۴۳ درصدی کربن تولید شده در اثر حمل و نقل زمینی، نقش مهمی در کاهش کلی تولید کربن در این دوره داشته است. کاهش کربن تولیدی صنایع و نیروگاه‌ها نیز حدود ۴۳ درصد از این ۱۷ میلیون تن را به خود اختصاص داده است.

 

با وجود این که صنایع هوایی بیشترین آسیب را در اثر شیوع کووید ۱۹ متحمل شدند، تنها به میزان ۱۰ درصد در کاهش کربن نقش داشته‌اند.

 

افزایش تولید کربن ناشی از قرنطینه شدن مردم در ساختمان‌های مسکونی و فعالیت‌های خانگی در مقایسه با کربن تولید شده در سایر بخش‌ها، قطره‌ای در برابر دریاست.

 

به اعتقاد محققان با وجود این که قرنطینه عمومی موجب کاهش قابل توجه مصرف انرژی و تولید دی اکسید کربن در جهان شده است، این تغییرات پایدار نخواهد بود؛ چرا که این کاهش حاصل تغییرات بنیادین در ساختار اقتصاد، حمل و نقل یا سیستم انرژی نیست.

 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Climate Change  منتشر شده است.

افزایش ۵۰ درصدی بارش‌ها در تهران

رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن بیان اینکه بارش‌ها در تهران نسبت به نرمال ۵۰ درصد بیشتر شده است، گفت: ایستگاه فیروزکوه تهران با ۵۶ میلیمتر بارش بیشترین بارش ۲۴ ساعته گذشته کشور را ثبت کرده است.

ادامه »

ایران, خبر, محیط زیست

گذر از مسیری افسانه‌ای…

پل رودخانه خداآفرین و پلکان دژپارت در منطقه بازفت قرار دارد که عشایر این منطقه باید برای عبور از آن استفاده می‌کنند، این مسیر صعب‌العبور برای تردد انسان و حیوان بسیار خطرناک است و امکان سقوط به دره و رودخانه وجود دارد، اما عشایر برای کوتاه شدن زمان کوچ از آن استفاده می‌کنند تا به

ادامه »

ایران, ایران شناسی, عشایر, گزارش, محیط زیست