چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

کاهش زاد و ولد، اقتصاد چین را تهدید می‌کند

یک روزنامه چینی به نقل از کارشناسان چینی نوشت، کاهش 15 میلیونی شمار زاد و ولد در چین 2018 و افزایش شمار سالخوردگان کشور، دورنمای اقتصادی چین را در معرض تهدید قرار می دهد.

 

به نوشته ‘ساوث چاینا مورنینگ پست’، کاهش میزان زاد و ولد در چین با وجود دست کشیدن دولت از سیاست های سختگیرانه در رابطه با فرزندآوری، نشان از بحران جمعیتی دارد که دورنمای رشد اقتصاد کشور را در معرض خطر قرار می دهد.

 

کاهش 15 میلیونی میزان زاد و ولد چین در سال 2018، دو میلیون بیشتر از سال 2017 بود.

 

انتظار می رود اداره آمار چین اواخر این ماه(ژانویه) شمار زاد و ولد کشور در سال 2018 را اعلام کند. آمار و اطلاعات منتشر شده از سوی مقامات محلی حاکی از کاهش قابل توجه نرخ زاد و ولد در چین 2018 است.

 

‘یی فوشیان’، محقق دانشگاه ویسکانسن- مدیسون و ‘سو جیان’، اقتصاددان دانشگاه پکینگ، در مقاله ای مشترک نوشتند، احتمالا یک روند طولانی مدت کاهش جمعیت در چین شروع شده است.

 

در پی صرفنظر کردن دولت چین از سیاست تک فرزندی و دادن اجازه داشتن دو فرزند به والدین چینی، این کشور در سال 2016 شاهد افزایش میزان زاد و ولد 16.55 میلیونی در سال 2015 به 17.86 میلیون نفر بود.

 

یی و سو در مقاله مشترکی که در ساوث چاینا مورنینگ پست منتشر شد، سال 2018 را به عنوان نقطه عطف تاریخی خواندند که در ذهن مردم چین خواهد ماند. جمعیت جمعیت شروع به کاهش کرده، روند سرعت مشکلات مربوط به بالا رفتن سن شهروندان بیشتر و شور و نشاط اقتصادی کمرنگ شده است.

 

به گفته ‘هوآ چانگ چون’، اقتصاددان چینی، کاهش میزان زاد و ولد تاثیری شگرف بر توسعه اقتصادی و اجتماعی چین می‌گذارد. کاهش میزان زاد و ولدها در سال 2018 شروع دوره ای طولانی و جدیدی است که جمعیت کشور، کاهش را تجربه خواهد کرد.

 

کارشناسان چینی معتقدند، پکن باید سیاست های کنترل جمعیت را کنار بگذارد و مردم را به فرزندآوری ترغیب کند.

ایرنا

۲۰۱۹، سال تنش نظامی چین و آمریکا

کارشناسان معتقدند رویارویی آمریکا با چین در دریای چین شرقی و ادعای مالکیت واشنگتن بر دریای چین جنوبی، تهدید شماره یک جهان در سال ۲۰۱۹ است تهدیدی که موجب شده است تا ارتش چین به عنوان دومین قدرت بزرگ نظامی جهان، از سال ها پیش خود را برای مقابله با آن آماده کند.

ادامه »

استرالیا, امریکا, انگلستان, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

مقام ارشد نظامی چین: با غرق کردن ناو‌های هواپیمابر آمریکا و تلفات بالای آن‌ها، کشمکش‌ها خاتمه می‌یابد

یک مقام بلندپایه نظامی چین با اشاره به افزایش تنش پکن با واشنگتن بابت حضور ناوگان دریایی آمریکا در منطقه به بهانه حفظ آزادی کشتیرانی، گفت که غرق کردن ناوهای هواپیمابر آمریکا به تنش‌ها در منطقه بر سر «دریای چین جنوبی» خاتمه می‌دهد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, رویارویی نظامی

تقاضای ترامپ برای خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی غیرمنطقی است

نشریه ‘آمریکن کانسروتیو’ در مقاله ای نوشت: تقاضای ‘دونالد ترامپ’ برای خلع سلاح هسته ای کره شمالی پیش از دادن هر گونه امتیازی به پیونگ یانگ غیرمنطقی است زیرا اگر این رویکرد کاخ سفید عملی بود، احتمالا تا به حال موفقیت هایی در مذاکرات میان دو کشور حاصل می‌شد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی