آژانس بین‌المللی انرژی اتمی: ایران اجازه بازرسی نداد

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش سه ماهه خود درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران نوشت که این کشور به بازرسان این کشور نه اجازه دسترسی به دو مرکز اتمی را داده و نه به سوالات آژانس پاسخ روشنی داده است.

ادامه »

اروپا, امریکا, ایران, جهان, خاورمیانه, خبر, سیاسی, فرانسه, مذاکرات اتمی

کانادا خواستار لغو جلسه رسیدگی به جنایات جنگی اسرائیل شد

کانادا از دیوان کیفری بین‌المللی خواسته است تا از برگزاری جلسه استماع مرتبط با جنایات جنگی اعلام شده علیه اسرائیل خودداری کند.

 

به گزارش مهر به نقل از جروزالیم پست، «فرانسوا فیلیپ شامپاین»، وزیر خارجه کانادا از دیوان کیفری بین‌المللی خواستار آن شده تا از برگزاری جلسه استماع جنایات جنگی علیه اسرائیل خودداری کند.

 

کانادا در این ارتباط اعلام کرده که دیوان کیفری بین‌المللی صلاحیت رسیدگی به دعوای مطرح شده توسط فلسطین علیه اسرائیل را ندارد و با ارسال نامه‌ای به دیوان این موضوع را اعلام کرده است.

 

پیش از کانادا نیز، برخی دیگر از کشورهای غربی از جمله مجارستان، آلمان، اتریش و جمهوری چک با ارسال نامه‌هایی مشابه به دیوان کیفری بین‌المللی مدعی شده بودند که این دیوان صلاحیت رسیدگی به جنایات جنگی اعلام شده علیه اسرائیل را نخواهد داشت.

 

کانادا در این ارتباط مدعی شده از آنجا که کشور مستقل فلسطینی را هنوز به رسمیت نمی‌شناسد، لذا طرح دعوای طرف فلسطینی را در شرایطی که هنوز یک دولت نیست، به دیوان کیفری به رسمیت نخواهد شناخت.

 

براساس ادعای مطرح شده از سوی وزیرخارجه کانادا، در شرایطی که فلسطین هنوز یک دولت مستقل نیست، بنابراین دیوان کیفری بین‌المللی نیز صلاحیت قضائی رسیدگی به درخواست آنان را ندارد.

 

این ادعای کانادا در حالی مطرح شده که پیش از این تشکیلات خودگردان فلسطین به نمایندگی از مردم فلسطین بیانیه رم را در سال ۲۰۱۵ امضا کرده بود و امضای این بیانیه این امکان را در اختیار امضا کنندگان قرار خواهد داد که علیه دولت‌ها طرح دعوی کنند.

 

در عین حال وزیرخارجه کانادا تاکید کرده که همچنان به راه حل دو کشوری درباره فلسطین و انجام مذاکرات صلح خاورمیانه با هدف تأسیس دولت مستقل فلسطینی پای بند است.

 

موضع گیری جانبدارانه کانادا از اسرائیل در شرایطی اتخاذ شده که پیشتر در آذر ماه امسال، دادستان عالی دیوان کیفری بین‌المللی، مستقر در لاهه، اعلام کرده بود که می‌خواهد درباره ادعاهای «جنایت جنگی» اسرائیل در سرزمین‌های فلسطینی تحقیقاتی را آغاز کند.

 

پرونده جنایات جنگی اسرائیل از چهار سال پیش که مقام‌های فلسطینی به دیوان کیفری بین‌المللی مراجعه کردند در دست بررسی بوده است.

 

دیوان کیفری بین‌المللی تحقیقات اولیه خود درباره اقدامات اسرائیل را از ژوئن ۲۰۱۴ آغاز کرده است. یک ماه بعد از آن جنگ دیگری در غزه در گرفت که بیش از ۲۲۰۰ فلسطینی، که بیش از ۱۴۰۰ نفرشان غیرنظامی بودند، در آن به شهادت رسیدند.

راغفر؛ پنهان کردن آمارها توسط بانک مرکزی، چیزی از واقعیت‌های تلخ زندگی مردم نمی‌کاهد

برخی از کارشناسان می‌گویند محرمانه شدن آمار، اقتصاد را به سمت عدم شفافیت سوق می‌دهد، از سوی دیگر بعضی از صاحب‌نظران اقتصادی بر این باور هستند که نیازی نیست همه آمارها علنی اعلام شود. اما حسین راغفر، تحلیلگر اقتصادی، در این باره نظر متفاوتی دارد.

ادامه »

اقتصادی, ایران, خبر, سیاسی, مصاحبه و گفتگو

سه بازیکن سپیدرود مشکوک به کرونا ویروس!

بسیاری از کشورهای جهان برای پیشگیری از پخش ویروس کرونای جدید بسیاری از مسابقات ورزشی و نشست‌ها و اجتماعات  خود را لغو کرده‌اند. ولی در کشورما با وجود شیوع نسبتأ وسیع این ویروس که باعث مرگ و بیماری بسیاری از هموطنان‌مان شده است، دولت همچنان در اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ جان و سلامت مردم

ادامه »

ایتالیا, ایران, چین, خاورمیانه, خبر, ژاپن, سیاسی, ورزشی

تأملی بربیانیهٔ ‌شماری از فعالین سیاسی-اجتماعی ایران به‌مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب ۵۷

در روزهای اخیر شماری از فعالان سیاسی و اجتماعی میهن ما به‌مناسبت چهل‌ویکمین سالگرد انقلاب بهمن ۵۷، بیانیه‌ای انتشار داده و خواستار حاکمیت قانون به‌منظور خروج کشور از “اَبَربحران‌ها” شده‌اند.

ادامه »

ایران, سیاسی, مقاله