سی‌ان‌ان؛ رویگردانی اروپا از آمریکا و توجه به چین

بیش از هفتاد سال، ائتلاف دو سوی آتلانتیک به عنوان بنیادی غیر قابل متزلزل از ثبات اروپایی و محور ارزش‌های نظم غربی تحت امر آمریکا خدمت کرد. به نظر می‌رسد در سال ۲۰۲۰ این روابط مورد بازنگری دو سوی آتلانتیک قرار گرفته باشد.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, المان, امریکا, بلژیک, جهان, چین

لوکاشنکو؛ درگیری جدی برای تقسیم مجدد جهان درجریان است/ چین ابرقدرت نوظهور جهان است

به گفته رئیس‌جمهور بلاروس درگیری جدی برای تقسیم مجدد جهان در جریان است. او چین را ابرقدرت نوظهور جهان خواند و دلیل اصلی این درگیری‌ها را اقتصاد دانست.

ادامه »

اتحادیه اروپا, استونی, اقتصادی, اکراین, امریکا, انگلستان, بالکان, بلاروس, جهان, چین, خبر, روسیه, صندوق بین‌المللی پول, لهستان

فارن افرز: زوال هژمونی آمریکا دائمی خواهد بود

یک نشریه آمریکایی پیش‌بینی کرد با تداوم یکجانبه‌گرایی ترامپ، نه تنها شاهد تضعیف رهبری واشنگتن در سطح جهان خواهیم بود، بلکه این ضعف در سایه ظهور سایر قدرت‌ها، دائمی خواهد شد.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, جهان, چین, روسیه, مقاله

رای الیوم؛ غول بزرگی به‌نام چین درحال ظهور است و سلطه آمریکا بر جهان پایان یافت

سردبیر روزنامه رای الیوم در مطلبی به شکوفایی چین و شکست آمریکا در مواجهه با بحران کرونا پرداخت و نوشت هم‌اکنون جنگ سردی میان دو طرف جریان دارد.

ادامه »

اقتصادی, امارات, امریکا, جهان, جهان غرب, چین, عربستان سعودی, قطر, کره شمالی

لاوروف: جهان تک قطبی به پایان رسیده است

وزیر امور خارجه روسیه در مقاله‌ای در روزنامه پولیتیک فرانسه نوشت : هژمونی برتری و سلطه بر دیگر کشورها یا نظام تک قطبی جهانی پایان یافته است و همکاری باعث گسترش صلح و پیشرفت اروپا می‌شود.

ادامه »

اروپا, اکراین, امریکا, اندونزی, انگلستان, اورآسیا, پرتغال, جهان, چین, روسیه, فرانسه, مقاله, یوگوسلاوی

کامرسانت؛ تأکید بر لزوم سر وسامان‌دادن به روابط با روسیه، نتیجه نشست سران ناتو

روسای جمهوری فرانسه و آمریکا از متحدین خود در ناتو خواسته‌‌اند تا با مسکو گفت‌وگو کنند، هرچند این دیدگاه مورد حمایت اکثر کشورهای غربی قرار ندارد، ولی گویای اهمیت نقش روسیه در امنیت اروپا و ثبات راهبردی در جهان است.

 

به گزارش تسنیم، روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در تحلیلی نوشته است: در نشست رهبران کشورهای عضو ناتو در لندن، روسای جمهوری فرانسه و آمریکا از متحدین خود خواستند تا به مذاکره با روسیه بپردازند. “امانوئل ماکرون” رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد که بدون مشارکت مسکو ایجاد یک ساختار جدید امنیتی در اروپا غیر ممکن خواهد بود. “دونالد ترامپ” رئیس جمهوری آمریکا نیز تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی معروف به “استارت-۳” را بعید ندانست.

 

ماکرون در دیدار دوجانبه خود با ترامپ در حاشیه نشست سران ناتو که روز چهارشنبه در لندن پایان یافت، یادآور شد: «گفت‌وگوهای راهبردی با مسکو بسیار ضروری هستند، اگر ما به ثبات در قاره اروپا علاقه‌مند هستیم. ما دردوره تاریخی جدیدی زندگی می‌کنیم و باید در دستور کار جدیدی برای روابط روسیه تدوین کنیم.»

 

رئیس جمهوری آمریکا هرچند با تمامی دیدگاه‌های همتای فرانسوی خود موافقت نکرد و اظهارات ماکرون درباره «مرگ مغزی ناتو » را بی احترامی نامید، ولی از سخنان وی درباره لزوم گفت‌وگو با مسکو حمایت کرده و گفت: «من فکر می‌کنم ما باید بتوانیم روابط خود با روسیه را سر و سامان دهیم. دیدگاه‌های ما و شما در این رابطه بسیار نزدیک است. و مردم روسیه نیز دوست دارند که چنین مسئله‌ای را ببینند.

 

ترامپ به چند جهت‌گیری مشخص برای همکاری‌ها با روسیه اشاره کرده و گفت: «واشنگتن و مسکو می توانند توافقنامه هسته‌ای منعقد کنند. بعید نیست که در مرحله‌ای چین هم به جمع آنها بپیوندد. من درباره این مسئله با ولادیمیر پوتین صحبت کرده‌ام.»

 

به طور غیرمنتظره “ینس استولتنبرگ” دبیر کل ناتو نیز از مواضع روسای جمهوری فرانسه و آمریکا حمایت کرد. وی معتقد است که روابط با روسیه باید بهبود یابد. به گفته وی، روسیه بزرگترین همسایه ناتو است و این وضعیت همچنان به این شکل باقی خواهد ماند. بسیار مهم است که گفت‌وگوها و اقدامات برای مهار کردن مسکو با یکدیگر تلفیق شوند. استولتنبرگ پیشنهاد کرد که مذاکره با روسیه درباره مشکلات مربوط به کنترل تسلیحات آغاز شود.

 

البته علیرغم اظهارات صلح جویانه این سه سیاستمدار، هیچ یک از آنها به این مسئله اشاره نکرد که ابتکارعمل بسیاری از اختلافات و تنش‌های کنونی در روابط بین المللی از سوی آمریکا بوده است.

 

مخالفت کشورهای حوزه بالتیک، گرجستان و اوکراین با دیدگاه فرانسه و آمریکا

 

در زمانی که روسای جمهوری فرانسه و آمریکا از ضرورت مذاکره با کرملین صحبت می‌کردند، در بخش دیگری از نشست سران ناتو، بحث دیگری جریان داشت: همسایگی با روسیه. شرکت کنندگان در این بحث روسای جمهوری و وزرای دفاع کشورهای منطقه بالتیک (استونی، لیتوانی و لتونی)، رومانی لهستان و گرجستان بودند. این کشورها معتقدند که روسیه جدی‌ترین تهدید برای ناتو است. نمایندگان سه کشور حوزه بالتیک از ناتو خواستند تامانورهای نظامی بیشتری در این منطقه برگزار کنند تا همسایگان شرق اروپا خود را تحت حمایت قابل اعتمادی ببینند.

 

در نشست سران ناتو در لندن نماینده‌ای از طرف روسیه حضور نداشت. “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه در این زمان در سوچی بسر می‌برد. وی در نشستی با مقامات نظامی روسیه درباره توسعه ناوگان دریایی این کشور به اقدامات ناتو هم اشاره کرد که به عقیده وی گسترش آن تهدید بالقوه‌ای برای امنیت روسیه است. وی گفت: ناتو در تاریخ ۴ آوریل سال ۱۹۴۹ به عنوان مولفه اصلی جنگ سرد و مقابله با اتحاد جماهیر شوروی ایجاد شد. با وجودیکه اتحاد جماهیر شوروی دیگر وجود ندارد. پیمان ورشو که بلوک نظامی بود که در پاسخ به تاسیس ناتو به وجود آمده بود، دیگر وجود ندارد. ولی ناتو نه تنها همچنان به موجودیت خود ادامه می‌دهد، حتی در حال توسعه است. کشورهای عضو ناتو در زمان تأسیس آن شامل ۱۲ کشور می‌شد، ولی اکنون ۲۹ کشور است.»

 

پوتین با اشاره به گسترش دائمی ساختارهای نظامی ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه، این مسئله را یکی از تهدیدات بالقوه برای امنیت این کشور نامید و یادآور شد که مسکو بارها گام‌هایی را در جهت همکاری با ناتو برداشته و تلاش کرده تا پیشنهادات سازنده‌ای برای بهبود روابط دوجانبه بدهد که متاسفانه با برخورد مناسبی روبرو نشده است.

 

رئیس جمهوری روسیه یکی از این پیشنهادات را در ماه سپتامبر برای رهبران ده‌ها کشور، از جمله اعضای ناتو مطرح کرده و از آنها خواست تا استقرار موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه تر در خاک اروپا و سایر مناطق را متوقف سازنند.

 

کشورهای عضو ناتو با سردی با این مسئله برخورد کرده و مدعی شدند که مسکو ازهم اکنون چنین موشک‌هایی را مستقر کرده است.

 

دیدگاه مثبت ماکرون درباره روسیه تنها از سوی ترامپ مورد حمایت قرار گرفته است

 

در این بین تنها رئیس جمهوری فرانسه به نوعی اعلام آمادگی کرد تا ابتکار عمل همتای روسی خود را بررسی کند، ولی چند روز بعد کاخ الیزه این مسئله را تکذیب کرد.

 

البته مقامات مسکو از سردرگمی ماکرون ناراحت نشدند مقامات روسیه می دانند که رئیس جمهوری فرانسه یکی از طرفداران برقراری همکاری سازنده با مسکو است و طی دو سالی که در سمت ریاست جمهوری قرار دارد، بارها این مسئله را ثابت کرده است.

 

اظهارات ضدروسی یکی از عناصر اصلی مبارزات انتخاباتی ماکرون بود، ولی پس از پیروزی مواضع او تغییر کرد. ولادیمیر پوتین از نخستین رهبران جهان بود که در کاخ الیزه حضور یافت.

 

امانوئل ماکرون از جمله معدود رهبران کشورهای اروپای غربی بود که از بازگشت روسیه به مجمع پارلمانی شورای اروپا حمایت کرد. او تقریباً در تمامی مصاحبه‌های خود با رسانه‌های گروهی خارجی به روسیه اشاره می‌کند.

 

رئیس جمهوری فرانسه اصلی‌ترین لابی برگزاری نشست سران گروه نرماندی بود که قرار است به زودی در پاریس برگزار شود. ماکرون همچنین از بازگشت روسیه به گروه هفت نیز استقبال کرده است. این مسئله مورد حمایت دونالد ترامپ هم قرار گرفته و او حتی از پوتین دعوت کرده تا در نشست بعدی این گروه در آمریکا شرکت کند.

 

علاوه بر این، امانوئل ماکرون، یکی از نخستین رهبران خارجی است که تایید کرده قصد دارد در تاریخ نه ماه مه سال ۲۰۲۰ برای شرکت در مراسم هفتاد و پنجمین سالگرد جشن پیروزی به مسکو سفر کند.

 

اگر اظهارات رئیس جمهوری فرانسه در طرفداری از روسیه برای بسیاری از رهبران کشورهای اروپایی آزاردهنده است، ولی مواضع ترامپ در این باره غیرمنتظره است، بخصوص با توجه به این واقعیت که روند استیضاح وی در ایالات متحده جریان دارد. البته بسیاری از موارد هنوز مشخص نیست، صحبت تنها بر سر پیشرفت‌‌های کوچکی در روند توافقات جدید بین روسیه و آمریکا در زمینه امنیت هسته‌ای است. بدین ترتیب که در آستانه نشست سران ناتو، وزارت امور خارجه آمریکا از انجام رایزنی‌هایی با طرف روسی در زمینه ثبات راهبردی خبر داد. این رایزنی‌ها می‌توانند پایه و اساسی برای تمدید پیمان استارت-۳ باشند. مقامات مسکو گفته‌اند که همواره خواستار مذاکره با طرف آمریکایی درباره مسئله کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی بوده و هستند.

 

اهداف آمریکا و فرانسه برای برقراری روابط با روسیه متفاوت است

 

به عقیده کارشناسانی که این روزنامه با آنها صحبت کرده، تمایل فرانسه و آمریکا درباره لزوم گفتگو با روسیه، اهداف مختلفی را دنبال می‌کنند.”ایگور دیلانو” مدیر مرکز تجزیه و تحلیل روابط روسیه-فرانسه معتقد است که ماکرون، قبل از هر چیز تلاش می کند تا امنیت اروپا را تقویت کند.

 

وی توضیح داد: «رئیس جمهوری فرانسه بارها اعلام کرده که جهان به سمت دوقطب جدید آمریکا و چین حرکت می کند و چنین تقسیم بندی قدرتی به نفع اروپا نیست که جایگاه خود به عنوان یک نقش آفرین جهانی را از دست داده است. به همین دلیل تلاش می‌کند تا سیستم دفاعی اروپا را تقویت کند و این مسئله بدون همکاری روسیه غیرممکن است و این یک واقعیت است.»

 

به گفته این کارشناس، در حال حاضر روند اوضاع به نفع ماکرون بوده و او به طور منطقی رهبری اتحادیه اروپا را به عهده داشته و تلاش می کند تا اتحادیه اروپا را تقویت کند و این مسئله بدون بهبود روابط با روسیه ممکن نخواهد بود.

 

“آندری کارتونوف” مدیر کل شورای امور بین الملل روسیه نیز تمایلات برای گفت‌وگو با روسیه را مثبت ارزیابی کرده، ولی معتقد است که تحقق این خواسته دشوار خواهد بود.

 

وی گفت: « در جامعه فرانسه مخالفت‌های بسیاری با دخالت پاریس در مذاکرات چندجانبه وجود دارد. رئیس جمهوری فرانسه باید بتواند بر این مخالفت‌ها فایق آید تا سیستم امنیتی جدیدی برای اروپا با توجه به منافع روسیه ایجاد کند.»

 

این کارشناس درباره اظهارات رئیس جمهوری آمریکا درباره امکان تمدید پیمان استارت-۳ هم یادآور شد، این تمایل دونالد ترامپ به مبارزات انتخابی مربوط شده و چنین مسئله‌ای یک پیروزی در سیاست خارجی بشمار خواهد آمد.

 

به گفته وی، دونالد ترامپ موفق نشده تا از ایران یا کره شمالی امتیازی بگیرد، در سوریه هم موفقیتی به دست نیاورده، ولی اگر پیمان استارت ۳ تمدید شود، موقعیت مناسبی است تا از آن به عنوان دستاورد سیاست خارجی خود برای متقاعد ساختن رای دهندگان آمریکایی استفاده کند.

 

کارتونوف تمدید این پیمان را بسیار مهم ارزیابی کرده و گفت، اگر این تمدید بدون تغییر باشد، ترامپ در داخل آمریکا با انتقاداتی مواجه خواهد بود و اگر این سند جدید شود، باید در کنگره تصویب شود و این مسئله در شرایطی که مسئله استیضاح ترامپ مطرح است کار دشواری خواهد بود.

 

وی افزود: «با این حال اگر آمریکا و روسیه تمایل به تمدید پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی داشته باشند، باید سریعاً دست به کار شوند. فقدان پیمان استارت-۳ خطر جدی برای امنیت بین‌‌المللی است و نباید اجازه داد تا زمان برای تمدید آن از دست برود.»

سارکوزی: ترامپ دلیل تنزل غرب نیست بلکه نشانه آن است/ امروز محور کاملا به سمت شرق رفته است

نیکولا سارکوزی که در مادرید به سر می‌برد با اشاره به چالش‌های کنونی پیش روی غرب اظهار کرد نقش غرب در سطح جهانی کاهش یافته و شرق اکنون مهمترین محور است.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

اعلام آمادگی هلند برای پیوستن به ناوگان دریایی فرانسه در خلیج فارس

خبرگزاری داچ نیوز روز دوشنبه نوشت: هلند از طریق یک ناو به ناوگان دریایی اروپا به رهبری فرانسه در تنگه هرمز ملحق می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, امارات, امریکا, بحرین, جهان, خاورمیانه, خبر, فرانسه, هلند

“دی ولت”؛ فرانسه استقلال دفاع اروپایی از ناتو را در دستور کار قرار می‌دهد

یک روزنامه آلمانی با استناد به اظهارات محافل اروپایی در گزارشی نوشت که فرانسه تغییراتی در معاهده اروپایی برای بهبود عرصه دفاعی این اتحادیه و استقلال بیشتر آن از ائتلاف نظامی ناتو را خواستار شده است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امارات, امریکا, ایرلند, ترکیه, جهان, خبر, سوئد, فرانسه, فنلاند, قبرس

هشدار کیسینجر درباره درگیری فاجعه‌بار بین آمریکا و چین

هنری کیسینجر با اعلام اینکه آینده جهان به حل اختلافات میان آمریکا و چین بستگی دارد، هشدار داد که رقابت بین دو اقتصاد بزرگ جهان پایدار است که می تواند از تبعات ویرانگری برخوردار باشد.

ادامه »

اتحاد شوروی, امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, روسیه, شرق آسیا