کارگرِ تماشاگر را هم باید «خانه کارگر» انتخاب کند؟!

آیا وقت آن نرسیده است که کارگران ایران صاحب سندیکاهای مستقل و واقعی شوند؟

 

عصر ایران: کارگران ایران، سندیکای مستقل ندارند.  مهرداد خدیر؛ تماشاگران برنامۀ پُر بیننده و سرگرم کنندۀ تلویزیونی «خندوانه» که شامگاه چهارشنبه 14 فروردین 1398 پخش شد، جمعی از کارگران از صنوف مختلف معرفی شدند و خانم های بازیگر میهمان و محبوب برنامه (بهاره رهنما، بهناز جعفری، لیلی رشیدی و کمند امیر سلیمانی) نیز به آنان به نمایندگی از تمامی کارگران ادای احترام کردند.

 

با این حال برای منِ بیننده و چه بسا شماری دیگر این پرسش در ذهن شکل گرفت که این کارگران چگونه انتخاب شده اند و با کدام ساز و کار می توانیم باور کنیم واقعا کارگرند و نه صرفا تماشاگرانی که به عنوان کارگر به ضیافت خندوانه دعوت شده اند؟

 

رامبد جوان مجری و کارگردان «خندوانه» البته خوش‌بختانه در میانۂ برنامه به این پرسش پاسخ داد. آنجا که گفت از «خانۂ کارگر» و دبیر کل آن «دکتر محجوب» تشکر می کنیم.

 

در تمام چهل سالی که علیرضا محجوب را می شناسم و اخبار مربوط به او را چه به عنوان مسؤول شاخۀ کارگری حزب جمهوری اسلامی و چه بعدتر دبیر کل خانۀ کارگر و چه ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی که غالبا از میان دوره ای ها به پارلمان راه می یابد، اول بار بود که نام علیرضا محجوب را به صورت دکتر محجوب می شنیدم. جدای این نکته و این احتمال که در این مدت از تحصیل علم غافل نبوده جای این پرسش هست که آیا وقت آن نرسیده است که کارگران ایران صاحب سندیکاهای مستقل و واقعی شوند و در صنوفی که برخوردارند، سندیکای آنان به رسمیت شناخته شود؟

 

آیا چهل سال کافی نیست که خانه کارگر و «دکتر محجوب» احساس کنند کارگران ایرانی به بلوغ رسیده و لایق استقلال و احترام و تکریم فراتر از تعارفات و اختصاص حمایت های معمول هستند؟

 

شاید گفته شود مقولۀ سندیکاها در قانون کار دیده نشده و از انجمن و شورا سخن به میان آمده اما این گزاره توجیه مناسبی نیست چون قانون قابل اصلاح و تغییر است و چگونه است که هر چند سال یک بار قانون انتخابات را شخم می زنند و مثلا سطح مدرک تحصیلی کاندیداها را با مدارکی که نمایندگان کسب کرده اند متناسب می کنند ولی سراغ اصلاح قوانین دیگر نمی روند؟

 

– کارگران ایران به سندیکاهای واقعی و دموکراتیک و مرتبط با نهادهای مدنی ملی و بین المللی نیاز دارند و احترام واقعی به آنان این گونه متجلی می شود نه با تعارفات معمول و کلیشه ای و گوگولی مگولی گفتن های تلویزیونی.
بله، سندیکا…

 

اعتراض کارگران قطار شهری اهواز به اخراج ۶ نفر از همکاران و معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، صبح امروز (۱۷ فروردین ماه) حدود ۱۵۰ نفر از کارگران پیمانکاری «پروژه قطار شهری اهواز» در اعتراض به اخراج ۶ نفر از همکاران خود و دریافت نکردن دستمزد و عیدی یک سال گذشته خود مقابل ورودی کارگاه تجمع کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

نماینده رزن؛ سازمان تامین اجتماعی، حیات خلوت دولت‌ها و فرصت‌طلبان شده است

نماینده رزن در مجلس شورای اسلامی با ابراز تاسف از اینکه سازمان تامین اجتماعی به حیات خلوت دولت‌ها و فرصت‌طلبان تبدیل شده است، گفت: هنگامی که افشاگری صورت می‌گیرد، مدیریت قبلی رفته و کلی بدهی و مشکلات برای سازمان تامین اجتماعی باقی گذاشته که هیچکس هم پاسخگو نیست.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, کارگری

ابطحی؛ خصوصی‌سازی بدتر از جنگ اقتصادی آمریکایی عمل کرد/ بسیاری از خصوصی‌سازی‌ها به قیمت مفت انجام شد

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با ابراز تاسف از اینکه خصوصی‌سازی به ورشکستگی بنگاه‌های اقتصادی و بیکاری کارگران منجر شده است، گفت: بلایی که خصوصی‌سازی بر سر اقتصاد این کشور آورد، آمریکا هرگز نمی‌توانست در قالب جنگ اقتصادی به کشور وارد کند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, فساد, کارگری, مصاحبه و گفتگو