امراضی که خصوصی‌سازی برای استان فارس به بار آورد

خصوصی‌سازی با کارخانه‌های استان فارس چه کرد؟ پاسخ این پرسش را می‌توان در اتفاقات این روزهای فضای کار در کارگاه‌ها و کارخانه‌های نیمه‌تعطیل یا تعطیل این استان به روشنی جست.

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

یک کارگر ۱۶ ساله افغانی بر اثر سقوط به چاهک آسانسور، جان باخت

ساعت 21:55 شب گذشته در پی تماس کارگران ساختمانی با سامانه 125 مبنی بر سقوط یک کارگر به انتهای چاهک آسانسور، نیروهای عملیاتی ایستگاه 55 به همراه گروه امداد و نجات 3 با هماهنگی ستاد فرماندهی سازمان آتش نشانی تهران، به بزرگراه اشرفی اصفهانی جنوب به شمال، بعد از بزرگراه شهید حکیم، خیابان درخشانی رهسپار

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران ماشین‌آلات تراکتورسازی مقابل اداره تصفیه تجمع کردند

کارگران معترض ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی ایران بیستمین روز اعتراض خود را مقابل ساختمان اداره تصفیه و امور ورشکستگی شهرستان تبریز آغاز کردند.

 

کارگران معترض ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی که تعداد آن‌ها به ۲۲۰ نفر می‌رسد مدعی‌اند از زمان اعلام ورشکستگی این واحد صنعتی در حدود ۱۰ ماه قبل، بابت معوقات حقوقی طلبکارند.

 

به گفته این کارگران بعد از این اتفاق، مسئولیت اداره این واحد صنعتی در قالب یک اجاره نامه به سرمایه گذار خصوصی واگذار می‌شود اما با پایان یافتن موعد این قرارداد در روز ۲۴ آذر درب‌های این واحد صنعتی پلمب شده و کارگران از رفتن به محل کار خود بازمی‌مانند.

 

کارگران معترض که مدعی هستند این سرگردانی دست‌کم تا مشخص شدن وضعیت مدیریت و مالکیت کارخانه ادامه دارد؛ افزودند: در این فاصله زمانی اقدامات حقوقی برای واگذاری این واحد صنعتی به کارخانه تراکتور سازی تبریز صورت گرفته‌است و در همین رابطه آنها نیز برای پذیرفتن برخی شرایط جدید تحت فشار قرار گرفته‌اند چرا که خریدار جدید حاضر نیست مسئولیت پرداخت مطالبات حدودا ۱۸ میلیارد تومانی کارگران را برعهده بگیرد.

 

براین اساس ظاهرا اداره تصویه و امور ورشکستگی دادگستری شهرستان تبریز که در حال حاضر مسئولیت نگهداری از این واحد صنعتی را برعهده دارد از کارگران خواسته است تا وکالت نامه‌ای را که مفاد آن در تضاد با وضعیت مطالبات صنفی آنهاست امضا کنند.

 

کارگران ماشین آلات صنعتی تراکتور سازی در توضیح این مشکل خود می‌گویند: مطابق قوانین مربوط به ورشکستگی، اموال شخص ورشکسته به صورت غرمایی میان طلبکاران تقسیم می‌شود (تقسیم کردن مال بدهکار ورشکسته به نسبت طلب بین طلبکاران) اما در این واحد صنعتی وضعیت همه طلبکاران یکسان نیست.

 

به گفته آنها در حالی که مجموع ارزش مطالبات بانکها با درنظر گرفتن اصل، سود و دیرکرد محاسبه شده است، در محاسبه طلب کارگران تنها اصل پول ملاک قرار گرفته است و برای همین حالا که صحبت از تقسیم غرمایی اموال شده؛ از کارگران خواسته شده تا از دریافت هزینه بازنشستگی سخت و زیان آور خود ( ۴ درصد حق بیمه بیشتر) چشم پوشی کنند.

 

معترضان با ناعادلانه خواندن این شیوه تقسیم اموال از مسئولان استانی می‌خواهند تا مانع از تضییع حقوق آنها بشوند.

ایلنا

بعداز خصوصی‌سازی، چهار سال است کارفرما هزینه بازنشستگی کارگران نی‌بر را نپرداخته

دست‌کم حدود ۳۰۴ نفر از کارگران نی‌بر هفت تپه از چهار سال قبل منتظرند تا هزینه‌های مربوط به بازنشستگی آن‌ها به سازمان تامین اجتماعی پرداخت و مستمری‌های آن‌ها برقرار شود.   به گفته این کارگران، تا زمانی که مالکیت مجتمع هفت‌تپه دولتی بود؛ مبلغ ۱۵ میلیارد تومان برای بازنشستگی شماری از کارگران نی‌بر به حساب

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یک‌اقتصاددان؛ تاچریسم ایرانی به شکاف طبقاتی دامن‌ زد

یک اقتصاددان و استاد دانشگاه با یادآوری اینکه در نتیجه اجرای سیاست‌های تاچریسم، مردم انگلستان شاهد ایجاد یک شکاف طبقاتی عمیق میان دارا و ندار بودند؛ ادامه داد: این سیاست‌ها باعث شد تا دریافت مالیات از ثروتمندان برای توزیع عادلانه امکانات در جامعه انگلستان متوقف و بزهکاری‌هایی اجتماعی افزایش یابد.   مهدی تقوی در گفت‌وگو

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

نظام سرمایه‌داری دلالی و سیاست‌های تعدیل ساختاری، خود‌را ملزم به‌پاسخگویی به‌مردم نمی‌دانند

به گفته ناصر آقاجری، خارج کردن از شمول قانون کار و رواج قراردادهای پیمانکاری، طیف وسیعی را از حقوق قانونی محروم کرده‌است.   این فعال کارگری پروژه‌ای در گفتگو با ایلنا؛ با اشاره به انقباضات بودجه و پیش‌بینی محرومیت‌های بیشتر برای مردم گفت: طیف وسیعی از شاغلان از حقوق قانونی خود محروم مانده‌اند.   ناصر

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

ریزش پل در حال ساخت آزادراه تهران – شمال، یک کشته و سه مجروح برجای گذاشت

بعد اظهرروز گذشته، بر اثر ریزش پل در حال ساخت در پروژه آزادراه تهران به شمال در استان البرز، یک کارگر کشته و سه کارگر دیگر به شدت مجروح شدند.   در این حادثه که حدود ساعت ۳ بعدازظهر روز گذشته (یکشنبه دهم دی ماه) اتفاق افتاد؛ پل در حال ساختی که در منطقه شهرستانک،

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری