کارگران ضمن مخالفت با خصوصی‌سازی شرکت، خواستار تبدیل وضعیت استخدامی از قراردادی به‌رسمی شدند

کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان از بی‌نتیجه ماندن جلسه بررسی مشکلات خود در فرمانداری شهرستان زرند خبر دادند و تاکید کردند که واگذاری این شرکت به فولاد تجارت دالاهو بدون در نظر گرفتن خواسته‌های آن‌ها قطعی شده است.

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان که روز گذشته (۲۱ آبان) در فرمانداری زرند با مقام‌های شرکت معادن زغال سنگ کرمان، فرماندار زرند، مدیران شرکت فولاد تجارت دالاهو و مقام‌های امنیتی و نظامی استان جلسه داشتند، اعلام کردند که این جلسه بدون نتیجه پایان یافت.

 

این کارگران از هفته گذشته به دلیلِ آنچه آنها اجرا نشدن تبدیل وضعیت استخدامی خود از قراردادی به رسمی، افزایش ضریب سخت و زیان‌آوری شغل خود در شرایط واگذاری معدن به «شرکت بین‌المللی فولاد تجارت دالاهو» می‌دانند، دست از کار کشیدند و خواهان دیدار با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد، مالک شرکت معادن و فولاد تجارت شدند.

 

آنها پس از سفر استانی عامریان، مدیرعامل این صندوق بازنشستگی به کرمان، کارگران انتظار داشتند که خواسته‌هایشان اجرایی شود تا به کارهای خود بازگردند اما به گفته کارگران، به دلیل آنچه آنها «اهانت» فرماندار زرند به کارگران می‌دانند، به وی معترض و از همکاران خود خواستار ترک جلسه شدند.

 

کارگران معترض تاکید دارند با توجه به وضعیتی که به وجود آمده، در محل کار خود حاضر نمی‌شوند.

یک اقتصاددان؛ روز به‌روز ثروتمندان ثروتمند‌تر و کارگران فقیرتر می‌شوند و نمی‌خواهند هم از ثروتمندان مالیات بگیرند

یک استاد دانشگاه گفت: ما بار مالیاتی را بر دوش کارگران و به طور کلی مزدبگیران گذاشته‌ایم و در مقابل بارِ ثروتمندان را سبک کرده‌ایم. مزدبگیران در تیررس دولت هستند و به طور منظم مالیات پرداخت می‌کنند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

با استفاده از واژه‌های خیریه و نذر و … خائنین به‌اهداف انقلاب سکان‌های هدایت کشور را در دست گرفتند

حبیبی از قول من بنویسید این خیانت را کارگران نمی‌بخشند؛ اگر طرح الحاق یک تبصره به ماده ۴۱ قانون کار را پس نگیرند و مختومه اعلام نکنند، کارگران نمی‌بخشند و ساکت نمی‌نشینند و با همه توان اعتراض خواهند کرد؛ ما اجازه نمی‌دهیم، مهم‌ترین دستاورد تاریخی‌مان را تعدادی نماینده‌ به تاراج ببرند.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش

در غیاب تشکل‌های مستقل؛ طبقه کارگر از دولت‌های نئولیبرال‌ سیلی‌ها می‌خورند

فرامرز توفیقی می‌گوید: وقتی ماده ۴۱ قانون کار و ماده ۷ قانون کار اجرا نمی‌شود، یعنی جامعه کارگری از نئولیبرال‌ها و دولت‌ها سیلی خورده است.

ادامه

اختلاف طبقاتی, ایران, تحلیل, حقوق بشر, عدالت اجتماعی, کارگری

بی ارزشی جان در مناسباتی غیرانسانی؛ گیر کردن مقنعه «طاهره» جوان لای دستگاه جان او را گرفت

امیدواریم کارفرمایان به کارگران به عنوان سرمایه انسانی و شریک اجتماعی خود نگاه کنند و لااقل همانقدر که مراقب دستگاه‌ها و ماشین‌آلات خود هستند، مراقب کارگران به خصوص کارگران خانم باشند؛ زن جوانی را تنها در شب با لباس ناایمن در کنار دستگاه‌ها رها کردن، چه توجیهی می‌تواند داشته باشد؟!

ادامه

ایران, حقوق بشر, زنان, عدالت اجتماعی, کارگری, گزارش