کارگران راه‌آهن جنوب شرق خواستار ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری شدند

کارگران خطوط ابنیه فنی راه‌آهن جنوب شرق گفتند: حدود ۲۷۰ کارگر پیمانکاری هستیم که به دلیل خلا‌ءهای قانونی از تمامی حقوق صنفی برخوردار نیستیم به همین دلیل شکل‌گیری نهاد صنفی می‌تواند به پیگیری مطالبات صنفی بر زمین مانده ما کمک کند.

 

به گزارش ایلنا؛ این کارگران افزودند: تقویت امنیت شغلی و جلوگیری از اخراج سلیقه‌ای کارگران و وصول مطالبات معوقه مزدی و بیمه‌ای کارگران در گرو ایجاد تشکل‌های مستقل کارگری است.

 

کارگران ابنیه فنی جنوب شرق گفتند: به عنوان نمونه هر ماه بخشی از مطالبات ما با تاخیر یک الی دو ماهه پرداخت می‌شود. در عین حال با وجود انجام روزانه بیش از ۱۰ ساعت کار در خطوط ریلی مناطق گرمسیر سیستان و کرمان کارگران از نحوه دقیق محاسبه مزایای جانبی همانند سختی کار اطلاع دقیقی ندارند. همچنین هستند کارگرانی که از زمان امضای آخرین قراردادشان تاکنون قرارداد جدیدی امضا نکرده‌اند.

 

این کارگران همچنین از اجرا نشدن طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران ابنیه فنی انتقاد کرده و در ادامه گفتند: سالهاست که کارگران پیمانکاری ابنیه فنی پیگیر اجرای طرح تجمیع و طبقه‌بندی مشاغل خود هستند اما به دلیل نداشتن نماینده صنفی اجرای این طرح‌ها عملیاتی نشده است.

 

این کارگران با بیان اینکه نبود ایمنی و بهداشت پیشگیرانه بویژه در ایامی که کرونا امنیت جانی همه را به خطر انداخته، باعث نگرانی کارگران شده است، در پایان افزودند: عقیده داریم که اگر در محیط کارمان امکان تشکیل نهاد صنفی کارگری وجود داشته باشد دست‌کم وضعیت مبهم پیش آمده تا حد قابل چشمگیری شفاف‌سازی خواهد شد.

انتظار بیش از ۴۰ میلیون نفر برای برگزاری شورایعالی کار

دولتی‌ها قصد دارند با افزایش ۲۰۰ یا ۳۰۰ درصدی حق مسکن که فقط ۲۰۰ یا ۳۰۰ هزار تومان به دریافتی کارگران (آنهم کارگران غیرساعتی و تمام وقتِ کارگاه‌های بزرگ و تحت پوشش بازرسی کار که همه مزایای مزدی را می‌گیرند) اضافه می‌کند، قضیه را جمع کنند و بحث غیرقانونی بودن دستمزد را از حیز انتفاع

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

بی‌توجهی دولت به‌افزایش حقوق بازنشستگان به‌رغم تورم لجام گسیخته

نیروی کار در زمان خدمت حق بیمه بالایی را پرداخت می‌کند اما زمانی که به سن مستمری‌بگیری می‌رسد میزان حقوقش کاسته می‌شود. حتی حق اولاد و حق مسکن و حتی سنوات بازنشستگان نسبت به شاغلان کمتر است

ادامه »

اجتماعی, ایران, بازنشستگان, خبر, فقر