کارگری که فاقد بیمه است باید چه کار کند؟ کارگران در شرایط عادی قادر به تامین معیشت خود نیستند

یک فعال کارگری می‌گوید: کارگری که به نان شب محتاج است چطور قرار است مواد ضدعفونی‌کننده بخرد یا با تغذیه مناسب ایمنی بدن خود را افزایش دهد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, مصاحبه و گفتگو

کولبران را دریابید! بستن مرزها، تعطیلی کولبری و خانواده‌های بسیاری که از کول بُردن روزگار می‌گذرانند

عبدالله بلواسی با تاکید بر اینکه در مریوان، ماسک و دستکش نایاب شده و کارگران از این لحاظ مشکل دارند، از بی‌رونق شدن بسیاری از فعالیت‌ها ازجمله کولبری می‌گوید.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری, کولبری, مصاحبه و گفتگو

کرونا و دست‌های خالی کارگران روزمزد

قرنطینه برای دستفروش‌ها، نظافتچی‌ها، کارگران ساختمانی و خدماتی، مشاغل خانگی و غیررسمی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری و ده‌ها شغل دیگر، معنی گرسنگی و بدهکاری دارد. تقلا برای ادامه کار نیز بازی تن به تن و نابرابر با مرگ است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

خواست کارگران اعتصابی آذرآب؛ کارخانه را به سازمان گسترش و نوسازی صنایع بدهید

کارگران آذرآب امروز در دومین روز اعتراضاتشان در محوطه شرکت جمع شده و خواستار پیگیری وضعیت سهامداری این واحد تولیدی شدند.

 

کارگران آذرآب امروز (۱۵ مهر ماه) در اعتراض نبود امنیت شغلی، کاهش ظرفیت تولید و عدم تعیین تکلیف وضعیت سهامداری و هیئت مدیره این واحد تولیدی برای دومین روز متوالی دست از کار کشیدند.

 

کارگران آذرآب در حالی در محوطه شرکت حضور یافته‌اند که به گفته آنها با وجود تعهدات مسئولان مبنی بر لغو سهام بانک کشاورزی در شرکت آذرآب، هفتم مهر ماه این سهامدار از عرضه سهام خود در بورس منصرف شده و وضعیت سهامداری شرکت همچنان بلاتکلیف است. کارگران خواستار بازگشت این واحد تولیدی به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران هستند.

 

کارگران هنوز دستمزد ماه‌های مرداد و شهریور را دریافت نکرده‌اند و علیرغم قول مسئولان در دوره قبلی اعتراضاتشان هنوز رسیدگی‌ در این خصوص اتفاق نیفتاده است.

 

جواد صابری رئیس شورای اسلامی کار آذرآب، روز گذشته گفته بود: کارگران و کارکنان شرکت، هریک دارای فرزندان محصل و دانشجو هستند و طبیعتا با شروع سال تحصیلی، هزینه‌های خانوار افزایش می‌یابد و همین مسئله نگرانی پرسنل و کارگران را افزایش داده است.

 

این در حالی است که به گزارش ایلنا، بهروز اکرمی (معاون سیاسی امنیتی استاندار مرکزی) در خصوص وضعیت سهامداری شرکت نیز گفته است: تکلیف سهامدار آذرآب ظرف یکماه آینده تعیین می‌شود و ظرف یک‌ماه آینده بانک کشاورزی سهام خود را به سهامداری که اهلیتش مورد تایید استان مرکزی باشد واگذار خواهد کرد و استان نیز در این خصوص حتما نظر شورای کارگری آذرآب را جویا خواهد شد. همچنین ترکیب هیئت مدیره و مدیرعامل از طرف بانک کشاورزی تعیین شده و با تغییر سهامدار این ترکیب نیز تغییر خواهد کرد.

 

۱۴ کارگر نیشکر هفت‌تپه بازداشت شدند

اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه همچنان ادامه دارد. مقام‌های امنیتی و مالک کارخانه برای پایان دادن به اعتراض کارگران از ابزارهای مختلف استفاده می‌کنند؛ تفرقه افکنی، تهدید، اخراج و بازداشت کارگران. در چهاردهمین روز اعتراض کارگران در محل کار، ماموران امنیتی سه کارگر را بازداشت کردند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دولت دست سهامداران بی‌لیاقت را از واحدهای صنعتی کوتاه کند، خودش آستین‌ها را برای رفع بحران بالا بزند

راه‌حل اصلی برای خروج واحدهایی مانند هپکو از بحرانی که در گیر هستند، ساده است: دولت راهکارهای اصولی رونق تولید را به کار گیرد و واقعا از صنایع حمایت کند؛ مشکلات عرضه و تقاضا در بازار محصولات را حل کند؛ دست سهامداران بی‌لیاقت را از واحدهای صنعتی کوتاه کند و در یک کلام، خودش آستین‌ها

ادامه »

اجتماعی, ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش