کارگران مناطق آزاد؛ برده‌داری نوین و بی‌دفاع در مقابلِ اخراج!

قوانین و مقررات مربوط به کارگران از شمولیت قانون کار خارج است و کارگران ذیل قانون اشتغال مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کار می‌کنند که عملاً آنها را به کارگرانی بی‌دفاع تبدیل کرده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

در دزفول بیش از ۱۰۷۸ نفر از شاغلان اصناف مبتلا به کرونا شده‌اند

بیشترین آمار مبتلایان در اصناف مربوط به کشاورزان، کارگران ساختمانی و رانندگان است، با این حال شاغلان در سایر اصناف نیز ۴۷ درصد از مبتلایان را در این حوزه تشکیل می‌دهند

ادامه »

اجتماعی, ایران, خبر, کارگری, معلمان

کارگران؛ خواسته اصلی و مشترک همه کارگران هفت تپه خروج بخش خصوصی از مجتمع

اعتراض صنفی صدها کارگر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه از صبح امروز (دو‌شنبه ۳۰ تیر ماه) وارد سی و ششمین روز شد.

 

به گزارش ایلنا، همزمان با شروع اعتراض کارگران هفت تپه از روز شنبه (۲۴ خرداد)، صبح امروز نیز برخی کارگران بخش حراست مجتمع به جمع همکاران معترض خود پیوستند.

 

به گفته کارگران، حدود ۶۰ نفر از کارگران بخش حراست که مزایای اضافه‌کاری آنها در یک ماه گذشته کامل پرداخت نشده است، به جمع همکاران خود پیوستند. سایر کارگران که در بخش‌های مختلف مجتمع کشت و صنعت هفت تپه  کار می‌کنند، خواستار دریافت دو تا سه ماه حقوق معوقه و تامین امنیت شغلی‌شان هستند.

 

کارگران گفتند: خواسته اصلی و مشترک همه کارگران هفت تپه خروج بخش خصوص از مجتمع است چراکه معتقدیم خصوصی‌سازی در هفت تپه باعث ورشکسته شدن آن شده و امروز شاهدیم کارفرما با رها کردن مجتمع  تمایلی به ادامه تولید و بازسازی کارخانه برای تولید شکر ندارد.

 

آنها با بیان اینکه وضعیت مالی مناسبی نداریم و منتظریم تا کارفرما هرچه سریع‌تر بخشی از مطالباتمان را بپردازد، در ادامه اظهار داشتند: طبق صورتجلسه‌ای که اعضای شورای کارگری هفت تپه با معاون وزیر کار و چند تن از مسئولان دیگر در تهران داشته‌اند، قرار بود تا پایان امروز (سی تیر) یک ماه از معوقات کارگران پرداخت شود که تا این لحظه هیچ خبری نیست.

 

آنها در ادامه عنوان کردند: کارگران هفت تپه در شرایطی پیگیر مطالبات خود هستند که بحران کرونا نیز بر مشکلات این استان و ساکنان آن افزوده است. درخواست ما این است که اگر قرار نیست مسئولان به مشکلات کارگران هفت تپه رسیدگی کنند و سکوت اختیار کرده‌اند، حداقل شرایطی ایجاد کنند تا کارگران بیشتری به کرونا مبتلا نشوند.

 

کارگران با بیان اینکه بی‌توجهی کارفرما به مطالبات صنفی‌شان باعث کاهش انگیزه کار شده است، در ادامه پیرامون دلیل مخالفت خود با بخش خصوصی هفت تپه گفتند: حدود ۵ سال است کارفرمای بخش خصوصی با رها کردن هفت تپه در پرداخت مطالبات قانونی کارگران کوتاهی می‌کند. همچنین با ورود بخش خصوصی مجتمع نیشکر هفت تپه که زمانی یکی از قطب‌های بزرگ کشاورزی در کشور بود، رو به نابودی می‌رود.

تجمع کارگران نیروگاه دماوند در اعتراض به‌تغییر مدیریت و نبود امنیت شغلی

کارگران نیروگاه دماوند به تلاش‌‌ سهامدار اصلی نیروگاه برای تغییر مدیریت شرکت بهره‌برداری تولید برق دماوند به شرکت مپنا معترض‌اند. معترضان معتقدند باتوجه به سابقه کار شرکت بهره‌برداری مپنا این انتقال؛ امنیت شغلی آنها را به خطر می‌اندازد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دستمزد زیر۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان؛ توافق کارفرماها و دولت

هنوز در بسیاری از کارگاه‌ها در پشت پرده فریز مزدی در جریان است و کارفرمایان با ترفند جدیدتری از افزایش دستمزد مطابق مصوبات شورایعالی کار طفره می‌روند

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد, فقر, کارگری, گزارش

چهار کارگر بازداشتی هفت تپه به قید کفالت آزاد شدند

به گزارش ایلنا، یوسف بهمنی، ابراهیم عباسی، مسلم چشم خاور و محمد خنیفر، چهار کارگر بازداشتی هفت تپه که در روزهای گذشته بازداشت شده بودند، آزاد شدند.   از قرار معلوم، این آزادی به قید کفالت صورت گرفته است.   سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه ضمن سپاس وقدردانی از زحمات وکیل این کارگران (سرکارخانم فرزانه

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری