سیاست دولت در تشکیل شرکت­‌های پیمانکاری نیروی انسانی، به سلامت کل مردم صدمه زده

کارشناسان نظام سلامت می‌گویند: اگر پرستاران از امنیت شغلی، استخدام دائمی و دستمزد بهتر و عادلانه‌تر در میان کادر درمانی و بهداشتی کشور به خصوص در قیاس با پزشکان برخوردار بودند، احتمالا میزان تلفات و خسارات جانی و مالی بحران کرونا در بخش درمان کشور، بس بسیار کمتر از میزان کنونی بود.

ادامه »

اجتماعی, ایران, پرستاری, حقوق بشر, کارگری, گزارش

از هپکو تا هفت‌تپه/ چرا خصوصی‌سازی با نارضایتی کارگران عجین شده است؟!

وقتی اساس کار یعنی «توانمندسازیِ بنگاه‌های در معرض سقوط» توسط دولت به‌طور کامل نادیده گرفته شده است، وعده‌های مسئولان برای پرداخت دو یا سه ماه حقوق کارگران یا پرداخت موضعی و مقطعیِ حق بیمه‌ی آنها نمی‌تواند بنگا‌هایی مانند هپکو یا هفت‌تپه را به رونق و شکوفایی برساند؛

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, گزارش

کودکی‌هایی که در کوره می‌سوزند

شاید «شکرانه» در کلاس انشای مهرماه امسالش از تابستانی بنویسد که در لابلای هزاران خشت خام گذشت؛ از روزهایی که آجرهای سنگین را با دستان کوچکش جا به جا کرد، برای خودش خانه‌های بزرگ و رویایی ساخت و با شیطنتی دخترانه صورتک‌های شاد و خندان را روی خشت خام نقش زد.

ادامه »

ایران, حقوق کودک, کارگری, کودکان کار, گزارش

کووید ۱۹ و بیکاری ۲.۹ تا ۶.۴ میلیون ایرانی

برآورد می‌شود ۴.۸ درصد از ساعات کار طی سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۰ (معادل تقریباً ۱۳۵ میلیون شغل تمام‌وقت با فرض ۴۸ ساعت کار در هفته) نسبت به سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۱۹ از دست رفته باشد

ادامه »

اجتماعی, اقتصادی, ایران, جهان, خبر, کارگری

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری تبریز امنیت شعلی ندارند؛ پیمانکاران را حذف کنید!

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری تبریز از اینکه در استخدام شرکت‌های پیمانکاری هستند، گله دارند و خواستار تغییر وضعیت استخدامی خود به قرارداد مستقیم هستند.

 

کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری تبریز در تماس با ایلنا گفتند: از اینکه سالها به صورت پیمانی در استخدام چند شرکت پیمانکاری مشغول کار هستیم، معترض هستیم و خواستار آن هستیم که وضعیت استخدامی‌مان به قرارداد مستقیم تبدیل شود.

 

این کارگران مدعی‌اند: پیمانکار تامین نیرو در مقام کارفرما به هیچ‌یک از تعهدات مزدی خود در قبال کارگران  خدماتی و فضای سبز عمل نکرده است.

 

کارگران شهرداری تبریز در ادامه تصریح کردند: سالهاست پیگیر خروج پیمانکاران تامین نیرو از شهرداری به ویژه در بخش خدمات و فضا سبز هستیم اما تاکنون مسئولان شهری هیچ تصمیم جدی برای حذف پیمانکار و نوع قرارداد کارگران نگرفته‌اند و این موضوع هر روز نگرانی کارگران را بیشتر می‌کند.

 

او در تشریح وضعیت شغلی کارگران خدماتی و فضای سبز شهرداری تبریز گفت: تقریبا ۱۷۵۳ کارگر در بخش خدمات و  حدود ۳ هزارو ۸۵۰ کارگر در بخش فضای سبز شهرداری تبریز زیر نظر چند پیمانکار مشغول کارند و در تمامی این سال‌ها بخشی از مطالبات مزدی آنها هر ماهه توسط پیمانکاران برداشت می‌شود.

 

به گفته وی؛ از مجموع کارگران خدماتی حدود ۲۰۰ نفر طی دو سه سال گذشته با سفارش برخی مسئولان شهری با عنوان کارگر خدماتی جذب شهرداری شده‌اند و هم اکنون در بخش‌های دیگر مشغول کارند و کار دفتری انجام می‌دهند. درواقع می‌توان گفت، تعداد کارگران خدماتی حدود ۱۵۰۰ نفر است اما از مجموع کارگر فضای سبز ۸۵۰ نفر به عنوان نگهبان در پارک‌ها و سایر مراکز تفریحی شهر به صورت قرارداد ثابت مشغول کارند و مابقی (حدود ۳ هزار نفر) کارگر فصلی‌اند و هر ساله با آغاز فصل بهار تا آبان ماه به صورت پیمانکاری در استخدام شهرداری قرار می‌گیرند.

 

به گفته آنها، کارگرانی که توسط شرکت‌های واسطه نیروی انسانی در بخش خدمات و فضای سبز ۱۰ منطقه شهرداری تبریز مشغول به کار هستند، ثبات شغلی ندارند و هر لحظه امکان بیکاری آنها وجود دارد.

 

کارگران شهرداری تبریز با بیان اینکه پیمانکار تامین نیرو فقط یک اسم است و هیچ نقشی در انجام کار اجرایی شهرندارد، در ادامه تصریح کردند: برخی پیمانکاران شهری برای انجام پروژه‌های اجرایی آورده‌ای مالی دارند و مرتبا از جیب هزینه می‌کنند اما پیمانکاران تامین نیرو بدون یک ریال آورده مالی به سودهای کلانی دست پیدا می‌کنند.

 

آن‌ها در ادامه افزودند: شهرداری تبریز می‌تواند با حذف پیمانکاران تامین نیرو با کارگران قرارداد مستقیم ببندند. ما کارگران انتظار داریم منابع مالی که هر ماه با وجود پیمانکاران از دریافتی ماهانه‌مان کسر می‌شد به کارگران بازگردد و با این اتفاق شاهد افزایش انگیزه در کارگران خواهد شد.

 

در ادامه کارگران شهرداری درباره وضعیت مطالبات خود گفتند: خوشبختانه کارگران خدماتی و پاکبان شهرداری تبریز معوقات مزدی ندارند و حقوق و بیمه آنها در موعد مقرر پرداخت می‌شود اما کارگران فضای سبز در زمینه پرداخت به موقع حقوق و بیمه با مشکل روبرو هستند.

 

به گفته کارگران، در حال حاضر  مجموع پیمانکارانی که در بخش فضای سبز مشغولند در دریافت صورت وضعیت‌های مالی خود با شهرداری دچار مشکل هستند و این موضوع باعث شده در روزهای گذشته شاهد تجمع آنها باشیم در عین در روزهای گذشته نیز شماری از همکاران فضای سبز منطقه ۴ شهرداری تبریز به دلیل پرداخت نشدن چندین ماه حق بیمه دست به تجمع زده بودند که در حال حاضر با میانجی‌گری مسئولان موقتا این مشکل مرتفع شده است.

 

آن‌ها در ادامه افزودند: ما کارگران خدماتی شهرداری تبریز سال‌های گذشته با چالش‌های زیادی روبرو بودیم و مرتبا برای دریافت مطالبات معوقه صنفی خود اعتراض می‌کردیم. پیگیری مکرر ما در سالهای گذشته در نهایت باعث شد امروز مطالباتمان به‌روز شود و در کل به‌جز بحث حذف پیمانکاران که خواسته همه کارگران شهرداری است خواسته دیگری نداریم.

 

کارگران شهرداری تبریز در ادامه تصریح کردند: متاسفانه در سال‌های اخیر نظارت کافی بر عملکرد پیمانکاران طرف قرارداد با شهرداری تبریز وجود نداشته با این حال ما کارگران خدماتی و پاکبان شهرداری تبریز به جرات می‌توانیم بگوییم از هر لحاظ حرف اول را در سطح کشور می‌زنیم. این رضایت‌مندی در نتیجه تلاش شبانه‌روزی کارگران خدماتی شهرداری تبریز حاصل شده است.

 

آن‌ها با تاکید بر اینکه کارگران پیمانی بعد از سال‌ها کار از همه مزایای قانونی کار بی‌بهره بوده و از قرارداد‌های موقت خود با پیمانکار خسته شده‌اند، در پایان خواستار حذف پیمانکاران تامین نیرو از شهرداری شدند.

تجمع کارگران نیروگاه دماوند در اعتراض به‌تغییر مدیریت و نبود امنیت شغلی

کارگران نیروگاه دماوند به تلاش‌‌ سهامدار اصلی نیروگاه برای تغییر مدیریت شرکت بهره‌برداری تولید برق دماوند به شرکت مپنا معترض‌اند. معترضان معتقدند باتوجه به سابقه کار شرکت بهره‌برداری مپنا این انتقال؛ امنیت شغلی آنها را به خطر می‌اندازد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

دستمزد زیر۲ میلیون و۶۰۰ هزار تومان؛ توافق کارفرماها و دولت

هنوز در بسیاری از کارگاه‌ها در پشت پرده فریز مزدی در جریان است و کارفرمایان با ترفند جدیدتری از افزایش دستمزد مطابق مصوبات شورایعالی کار طفره می‌روند

ادامه »

اقتصادی, ایران, حقوق بشر, فساد, فقر, کارگری, گزارش