توافق اعضای کارگری و وزیر کار: افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد ۹۷ کارگران در انتظار تصویب

اعضای کارگری و وزیر کار شورای عالی کار با افزایش ۱۹.۸ درصدی حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۷ و همچنین ۱۲ درصدی سایر سطوح به علاوه ۲۴۱۸۸ ریالی روزانه مزد به طور کلی توافق کرده‌اند اما این توافق هنوز مصوب نشده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

احضار چهار فعال سندیکایی نیشکر هفت‌تپه به اتهام شرکت در اعتصاب به دادگاه

رحیم بساک و قربان علیپور اعضای هیات مدیره و کرامت پام و اسماعیل بخشی فعالان سندیکای نیشکر هفت‌تپه که به دادگاه احضار شده بودند، یکشنبه ۲۷ اسفند در شعبه سوم دادیاری دادگستری شوش حاضر و با گرو گذاشتن فیش حقوقی خود تا جلسه بعدی دادگاه آزاد شدند.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

تأملی بر نقش جنبش سندیکایی زحمتکشان در تحول‌های صحنهٔ سیاسی ایران

به‌موازات تغییروتحول‌ها در صحنهٔ سیاسی کشور در هفته‌های اخیر، مبارزهٔ طبقهٔ کارگر و زحمتکشان میهن ما برای دستیابی به حقوق بدیهی‌شان، به‌ویژه خواست‌‌هایی نظیر: افزایش عادلانه دستمزد، پرداخت مزدهای معوقه، توقف خصوصی‌سازی و تأمین امنیت شغلی، گسترش باز هم بیشتری پیدا کرد.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, کارگری, مقاله

برخورد فیزیکی یکی از مدیران کارخانه کرمانیت با تعدادی از کارگران

جمعی از کارگران کارخانه کرمانیت به ایلنا گفتند: روز چهارشنبه ۱۶ اسفند، پس از مراجعه به دفتر یکی از مدیران کارخانه و مشاجره با وی بر سر معوقات خود، از جانب او با آنها برخورد فیزیکی شده است.

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

کارگران بازداشت شده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز باید بی‌قید وشرط آزاد شوند !

بر اساس گزارش های انتشار یافته، در نهمین روز اعتصاب متشکل و یکپارچه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و راهپیمائی آنها در خیابان های شهر اهواز مرکز استان خوزستان، ماموران امنیتی و یگان اطلاعات نیروی انتظامی با یورش شبانه به منازل کارگران، بیش از ۹ کارگر اعتصابی را بازداشت و روانه زندان کردند.

 

این بازداشت های برنامه ریزی شد٬ اندکی پس از آنکه ولی فقیه اعتراض های رو به گسترش طبقه کارگر و زحمتکشان را «تحریک ضد انقلاب و دشمنان» خوانده بود٬ صورت می گیرد. در حقیقت به فرمان خامنه ای کارگران به دلیل مطالبه حقوق بدیهی خود مورد یورش قرار گرفته دستگیر و زندانی می شوند.

 

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، مانند هزاران کارگر دیگر در سراسر کشور ماه ها دستمزد معوقه داشته و به همین دلیل طی ده روز گذشته به اعتصاب وراهپیمائی دست زده اند. آنان تامین امنیت شغلی و پرداخت مزد خود را طلب می کنند. یورش شبانه ماموران امنیتی به خانه های کارگران و بازداشت آنها در برابر چشمان خانواده هایشان سرشت ضد مردمی و کارگر ستیز رژیم ولایت فقیه را بسی بیش از گذشته برای توده های کارگر آشکار می سازد.

 

حزب ما همانگونه که مرتبا تاکید و پافشاری نموده است هدف از سرکوب و فشار به زحمتکشان جلوگیری از گذر جنبش کارگری از حالت تدافعی به موضع‌گیری تهاجمی و حذف توده ها بویژه طبقه کارگر از معادله های صحنهٔ سیاسی کشور است. بی شک در آینده شاهد تهدید و اعمال فشار بیشتر بر جنبش کارگری – سندیکایی و اجرای مانورهای فریبکارانه به موازات آن خواهیم بود.

 

حزب توده ایران -حزب طبقه کارگر ایران – با تمام نیرو و امکانات خود در کنار و هم سنگر کارگران و زحمتکشان کشور از جمله کارگران اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز قرارداشته و دارد. حزب ما خواهان آزادی فوری و بی قید وشرط کارگران بازداشت شده گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و همه کارگران و مبارزان سندیکایی در بند است. ما ضمن اعلام حمایت قاطع از خواست‌های زحمتکشان خواستار تشدید مبارزه و ارتقاء سطح همبستگی و سازماندهی در جنبش اعتراضی کارگران هستیم. این یگانه پاسخ به اجرای برنامه های ضد کارگری فاجعه آفرین رژیم ولایت فقیه است.

 

کارگران زندانی را آزاد کنید

دستمزد های معوقه کارگران باید بی درنگ باز پرداخت شود

متحد و یکپارچه ؛ پیش به سوی گسترش و ژرفش مبارزه کارگران و زحمتکشان

درود و افتخار بر کارگران اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و همه زحمتکشان میهن که در راه احقاق حقوق خود علیه استبداد مذهبی مبارزه می کنند

کارگر متحد همه چیز

کارگر متفرق هیچ چیز

حزب توده ایران ، ۱۱ اسفند ۱۳۹۶ ماه

تایید بند «ز» تبصره هفت لایحه بودجه توسط شورای نگهبان / حاصل اتحاد بالادستی‌ها علیه فرودستان

حبیبی به کارگران و تشکل‌های کارگری تسلیت می‌گوید: تسلیت برای مصوبه بسیار بد دولت و مجلس و شورای نگهبان که یادآور عهدنامه ترکمانچای است. تسلیت برای تجاوز به حقوق شرعی و قانونیِ ۴۲ میلیون جمعیت کارگری کشور. تا اراده ملی برای اعتراض نباشد، مصوبه‌های بد ادامه خواهند داشت

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

یکی از کارگران بازداشتی‌ روز گذشته آزاد شده، اما هشت نفر دیگر همچنان در بازداشت هستند

محمدعلی جداری فروغی (وکیل دادگستری) که برای پیگیری پرونده کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد اهواز در این شهر به سر می‌برد، در تماس تلفنی با ایلنا گفت: امروز صبح (سیزدهم اسفند) به اتفاق تعدادی از خانواده‌های کارگران بازداشتی به شعبه 12 بازپرسی واقع در ساختمان دادگاه انقلاب اهواز مراجعه کردم که متاسفانه اعلام شد به

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری

۹ اسفند نوزدهمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن نیمه ساخته سپیدار دو وسه

روز چهارشنبه ۹ اسفند، نوزدهمین روز اعتراضات تعدادی از رانندگان شرکت واحد عضو پروژه سپیدار دو وسه در مقابل شهرداری تهرانه وشورای شهر می‌باشد

ادامه »

ایران, حقوق بشر, خبر, کارگری