کارشناس کُرد: امریکا نمی‌خواهد ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مرزهای ترکیه کنترل داشته باشد

“ریزان حدو” کارشناس کُرد و سخنگوی سابق نیروهای «یگان‌های مدافع خلق» در مصاحبه با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که آمریکا تلاش می‌کند تا مذاکرات بین رهبران شورای دموکراتیک سوریه (شاخه نظامی نیروهای دموکراتیک سوریه) با مقامات دمشق نتیجه مثبتی نداشته باشد. به عقیده وی، آمریکا از تمامی امکانات خود استفاده می‌کند تا مانع از آن شود که ارتش سوریه بر مناطق شرقی رود فرات و مناطق مرزی با ترکیه کنترل پیدا داشته باشد.

 

لازم به یادآوری است که “فیصل مقداد” معاون وزیر خارجه سوریه روز چهارشنبه اعلام کرد که در شرایطی که امکان از سرگیری عملیات نظامی ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه وجود دارد، مقامات دمشق مذاکرات خود با شبه نظامیان کرد این منطقه را از سر گرفته است. مقداد یادآور شد که در سال 2018 چند دور مذاکرات با کردها انجام گرفته و تمایلات مثبت بین طرفین همچنان باقی مانده و امیدواری به نتیجه بخش بودن مذاکرات بین دو طرف وجود دارد.

 

حدو گفت: «من اطلاع دارم که جیمز جفری، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور سوریه، پیام‌‌های را داده و در آن به رهبران شبه نظامیان کرد توصیه کرده که عجله‌ای برای به توافق رسیدن با دمشق نشان ندهند، برای اینکه تغییراتی در شرف وقوع است و ناتو نشست مهمی درباره سوریه در ماه فوریه برگزار خواهد کرد و ظاهراً وی وعده داده که تغییراتی به نفع کردها صورت خواهد گرفت. وی یادآور شد که مذاکرات غیرعلنی بوده و صحبت بر سر بسته اعلام شدن حریم هوایی سوریه خواهد بود. من تصور می‌کنم که این اظهارات بسیار هشداردهنده و نگران کننده هستند.»

 

این کارشناس سیاسی افزود: «جو حاکم بر مذاکرات بین رهبران کرد و دولت سوریه مثبت بوده و با واقع‌بینی همچنان ادامه دارد. من معتقدم که هر گونه تاخیر در تصمیم‌گیری به نفع نیروهای دموکراتیک سوریه و شبه نظامیان کرد نخواهد بود. تاکنون بخشی از نیروهای دموکراتیک سوریه و رهبران کرد همچنان در انتظار تغییر در تصمیمات آمریکا هستند. ولی اکنون به نظر می‌رسد که تمایلات در میان شبه‌نظامیان کرد تغییر کرده و آن‌ها دیدگاه مثبتی نسبت به سازش با دمشق پیدا کرده‌اند.»

 

به گفته وی، وعده‌های اخیر واشنگتن درباره سرسخت بودن مواضع فرماندهان کُرد در مذاکره با دولت سوریه به این دلیل است که آنها می‌دانند به نتیجه رسیدن این مذاکرات، به منزله حضور ارتش سوریه در خطوط مرزی و در کرانه باختری رود فرات خواهد بود.

 

این کارشناس یادآور شد که ورود نیروهای دولتی سوریه به مناطق شرقی رود فرات و کنترل مناطق مرزی، خطر اجرای سناریوی نظامی ترکیه در شمال سوریه را حذف خواهد کرد، برای این آنکارا تصمیم نخواهد گرفت که علیه ارتش سوریه به عنوان عضوی از سازمان ملل که روسیه و ایران را نیز به عنوان حامی پشت سر خود دارد، بجنگد.

 

ریزان حدو افزود، رهبران کرد باید درک کنند که در حال حاضر وضعیت به نفع آنها نیست و آنها باید تلاش ‌کنند تا با مقامات دمشق به توافق برسند. البته به عقیده وی، در میان رهبران کرد دیدگاه‌ها متفاوت است و برخی از آنها همچنان وعده‌های آمریکا را باور کرده و به آنها امیدوارند. در حالیکه در چنین شرایطی ملت کُرد باید ابتکارعمل را به دست گرفته و برای حفظ منافع خود بایستد و بر رهبران شبه‌نظامی فشار آورد تا در زیر پرچم سوریه قرار گرفته تا بتوانند از خود دفاع کند.

تسنیم

عطوان: دروغ‌های پمپئو چهره زشت آمریکا را زیبا نمی‌کند

تحلیلگر روزنامه «رأی الیوم» در واکنش به ادعاهای وزیر خارجه آمریکا در مصر، نوشت: سخنان «مایک پمپو» مملو از ادعاهای بی‌پایه و اساس بود و ملت‌های خاورمیانه فراموش نمی‌کنند که دلارهای آمریکا در سال‌های گذشته صرف کشتار، ویرانی و ایجاد آشوب‌ها در منطقه شده و چهره زشت واشنگتن با این دروغ‌ها زیبا نخواهد شد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امارات, امریکا, ایران, خاورمیانه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, قطر, لبنان, لیبی, یمن

کُردهای سوریه قربانیان استراتژی اشتباه

بیش از دو هفته که از اعلام تصمیم غیرمترقبه خروج نیروهای نظامی آمریکایی از سوریه و افغانستان می‌گذرد، بحث و گمان زنی‌ها در ارتباط با دلایل و پیامدهای به‌اجرا درآمدن این تصمیم هنوز ادامه دارد.

ادامه »

اسراییل, افغانستان, امریکا, ایران, ترکیه, جهان, خاورمیانه, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, عراق, عربستان سعودی, مقاله

ترکیه آماده حمله به کردهای سوریه می‌شود

خبرگزاری دوغان (DHA) در ترکیه از نقل و انتقال‌ زره‌پوش‌ها و نفربرهای این کشور به استان‌های هم‌مرز با سوریه خبر می‌دهد. دوغان می‌نویسد این تحرکات از صبح جمعه ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) شروع شده و کاروان‌های نظامی در مسیر غازی آنتپ و شانلی اورفا حرکت می‌کنند.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا