عطوان؛ اعزام بمب‌افکن راهبردی روسیه به‌ونزوئلا، هشدار آشکار مسکو به‌ واشنگتن درباره هرگونه اقدامی علیه ونزوئلا

۱۹ آذر ماه وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند.

ادامه »

امریکا, امریکای لاتین, جهان, روسیه, سوریه, کوبا, ونزوئلا

حمایت سیاسی، مالی و تسلیحاتی روسیه از ونزوئلا

رئیس جمهور و وزیر دفاع روسیه در جریان مذاکرات با همتایان ونزوئلایی خود در مسکو، بر ادامه توسعه همکاری‌های نظامی-فنی، تجاری-اقتصادی و همچنین حمایت مالی و سیاسی لازم از مقامات کاراکاس تاکید کردند.

ادامه »

امریکای لاتین, جهان, خبر, روسیه, ونزوئلا

کشورهای اروپایی همکاری‌های نظامی خود را گسترش می‌دهند

کشورهای عضو اتحادیه اروپا در قالب پروژه‌ای موسوم به پسکو، همکاری‌های نظامی خود را گسترش داده و برای تشکیل پروژه ارتش مشترک اروپایی آماده می‌شوند.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, دانمارک, فرانسه

انگلیس در کنار امریکا مخالف ایجاد ارتش اروپائی و آن را رقیب ناتو می‌داند

وزیر دفاع انگلیس هشدار داد، تمایل اتحادیه اروپا برای تشکیل یک ارتش اروپایی که رقیب ناتو باشد “ایده‌ای کاملا احمقانه” است و موجب تضعیف صلح و امنیت می‌شود.

ادامه »

اتحادیه اروپا, المان, امریکا, انگلستان, جهان, خبر, غرب اروپا, فرانسه

کارشناس آمریکایی: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه برنده‌ای نخواهد داشت

دانیل السبرگ کارشناس آمریکایی در گفتگو با هفته نامه نیوزویک با بیان این که «برنامه هسته ای آمریکا جنایتکارانه و جنون آمیز است،» گفت: جنگ هسته‌ای آمریکا و روسیه یک جنگ یک طرفه نیست و در صورت وقوع هردو طرف نابود می‌شوند.

 

هفته نامه آمریکایی نیوزویک نوشت: دانیل السبرگ به عنوان تحلیلگر دفاعی شناخته می‌شود که با انتشار اسنادی، فریبکاری‌های پنتاگون وزارت دفاع آمریکا را در مورد نقش این کشور در جنگ ویتنام، افشا کرد. وی در سال 1971 افزون بر اسناد فوق محرمانه در این باره، اطلاعاتی را نیز که به حوزه فعالیت وی به عنوان معمار راهبرد تخریب حتمی متقابل هسته‌ای آمریکا (MAD) مربوط می‌شدند، از گاو صندوق دفتر کار خود برداشت.

 

وی این اسناد هسته‌ای فوق محرمانه را در مزرعه برادرش در نیویورک پنهان کرد و تصمیم داشت تا پس از فرو افتادن قیل و قال‌ها بر سر «اوراق پنتاگون»، آنها را منتشر کند اما این اسناد در پی وقوع طوفان استوایی دوریا در سال 1971، مفقود شدند.

 

السبرگ 87 ساله اکنون از آخرین کتاب خود با عنوان «ماشین آخرالزمان: اعترافات یک برنامه ریز جنگ هسته‌ای» می‌گوید؛ کتابی که روایت مشارکت السبرگ را در آن چه برنامه هسته‌ای «جنون آمیز و جنایتکارانه» آمریکا می‌نامد، بازگو می‌کند.

 

السبرگ که درصدد است تا آمریکا از خواست خود برای استفاده از سلاح‌های هسته‌ای صرف نظر کند، می‌گوید که سیستم‌های تسلیحاتی که وی و هموطنانش طراحی کردند همچون هر زمان دیگری آماده شلیک بوده و تنها یک اشتباه فنی یا یک درگیری سیاسی با روسیه کافی است تا در عرض سی دقیقه شهرهای بزرگ آمریکا با خاک یکسان شوند.

 

نیوزویک در ادامه به نقل از این کارشناس آمریکایی نوشت: اگر به خاطر داشته باشید، ما یک بار در یک جنگ هسته‌ای پیروز شدیم. این جنگ یک طرفه بود. تاکنون جنگی میان دو کشور هسته‌ای صورت نگرفته است. در زمان حاضر، آن‌ها (مقام‌های آمریکایی) به فکر پیروزی در جنگ هسته‌ای با کره شمالی هستند. مطمئنم که جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا به چنین چیزی فکر می‌کند. خب ممکن است در این جنگ پیروز شویم. ما همین جا باقی خواهیم ماند اما کره-شمالی و جنوبی- از بین خواهند رفت. ممکن است سن فرانسیسکو یا لس آنجلس را از دست بدهیم. می‌توان گفت که یک طرف از این جنگ جان سالم به در خواهد برد. اما در مورد جنگ میان آمریکا و روسیه اوضاع به این منوال نخواهد بود.

 

این جنگ برنده‌ای نخواهد داشت. همین طور که اگر چنین جنگی میان هند و پاکستان رخ دهد.

 

السبرگ در ادامه گفتگوی خود با نیوزویک پس از نام بردن از آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، شی جینگ پین رئیس‌جمهوری چین، جرمی کوربین رهبر حزب کارگر پارلمان بریتانیا و دمکرات‌هایی چون برنی سندرز، الیزابت وارن،به عنوان مخاطبان مطلوب خود، اظهار داشت که امید دارد جمیز متیس وزیر دفاع آمریکا نیز کتابش را بخواند.

 

وی افزود: «متیس نیز مانند من به نیروی دریایی تعلق دارد و این بدین معناست که با تسلیحات هسته‌ای سروکار نداشته است. گمان می‌کنم متیس اجازه مطالعه بر روی زمستان هسته‌ای را که ازعواقب اقلیمی احتمالی یک جنگ هسته‌ای است، بدهد. پنتاگون هیچگاه چنین مطالعه‌ای را انجام نداده و از خود نپرسیده که بمب‌های اتم ما با دنیا چه خواهد کرد؛ آن‌ها جز ماشین آخرالزمان، نقشه دیگری ندارند.»
ایرنا

روسیه و چین؛ کابوس به حقیقت پیوسته آمریکا

سیاست خارجی مستقل، عدم وابستگی، رویارویی با غرب و روابط متحدانه بین روسیه و چین، به چالشی جدی برای آمریکا تبدیل شده و برغم انتظار واشنگتن، مسکو و پکن بر سر نفوذ در منطقه آسیای مرکزی دچار اختلاف نشدند.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, روسیه, مقاله