آنکارا: نباید به دولت سوریه اجازه داد که وارد منبج شود

وزارت امور خارجه ترکیه امروز جمعه، با تاکید مجدد بر لزوم مبارزه با تروریست‌های حاضر در شمال سوریه، گفت خروج نظامیان آمریکایی از سوریه نباید به نفع شبه‌نظامیان کُرد در این مناطق تمام شود.

ادامه »

امریکا, ترکیه, جهان, خبر, سوریه, شمال غرب آسیا

کارشناسان پارلمان آلمان حمله به سوریه را “اساسا” موجه ندانستند

بررسی کارشناسی حمله هوایی اخیر به تاسیسات شیمیایی ادعایی سوریه در مجلس آلمان با این نتیجه‌گیری پایان یافت که نیروهای آمریکایی، انگلیسی و فرانسوی قوانین بین‌المللی را نقض‌ کرده‌اند.

 

به نقل از دویچه وله، رئیس جمهوری آمریکا به طور معمول هر تصمیم مهمی گرفته، آن را در توئیتر اعلام می‌کند. حمله هوایی به تاسیسات احتمالی شیمیایی در سوریه در سحرگاه شنبه ۱۴ آوریل نیز از این روند مستثنی نبود. ترامپ دو روز قبل از آن نوشته بود که در حال تصمیم‌گیری است.

 

این حمله که در واکنش به کاربست احتمالی گاز کلر در دوما طی درگیری ارتش سوریه و شورشیان انجام شد، از منظر گزارش کارشناسی “سرویس علمی مجلس آلمان” اقدامی مغایر با حقوق بین‌المللی بود. این بررسی، به تقاضای دو نماینده حزب “چپ‌ها”، الکساندر نوی و هایکه هنزل صورت گرفت.

 

عدم توجیه حقوقی

 

عملیات موشک‌باران تاسیسات شیمیایی ادعایی در سوریه با کمک نیروی هوایی آمریکا، فرانسه و بریتانیا انجام شد. دولت آلمان هر گونه مشارکت در این حمله را رد کرده بود اما صدراعظم این کشور پس از وقوع حمله، آن را اقدامی متناسب و منطبق بر قوانین بین‌المللی خواند.

 

گزارش کارشناسی مجلس آلمان تاکید می‌کند که استدلال‌های سیاسی و اخلاقی برای توجیه مداخله آمریکا و متحدان بریتانیایی و فرانسوی آن در سوریه، مبنای حقوقی ندارند.

 

طبق برآورد افسران بلندپایه ارتش آلمان، هیچ امکانی برای حضور سربازان این کشور در عملیات مربوطه به دلایل لجستیکی وجود نداشت. صدراعظم، وزیر خارجه و وزیر دفاع اما این حملات را “ضروری و مناسب” توصیف کردند.

 

مغایرت با ممنوعیت خشونت

 

گزارش یادشده مبتنی است بر اینکه اقدام‌های تلافی‌جویانه بین‌المللی از اساس ناموجهند. این امر حتی در زمانی که دولتی هنجارهای بنیادین قوانین بین‌المللی را نقض کند، اعتبار دارد. این گزارش می‌گوید حتی ارتکاب جنایت جنگی از سوی یک دولت، به معنای آن نیست که نیرویی ائتلافی، چک سفیدی برای مجازات عامل جنایت در اختیار داشته باشد.

 

به طور خلاصه، این گزارش موید آن است که حمله نظامی به سوریه به بهانه‌ انسان‌دوستی و گوشمالی دادن اسد، هیچ توجیه حقوقی نداشته و ناقص حقوق ملل در زمینه منع خشونت است.

 

سیلی به دولت

 

الکساندر نوی، نماینده حزب چپ‌ها معتقد است که این نتیجه‌گیری، یک سیلی به چهره دولت آلمان است. به نظر او، دولت آلمان با حمایت از اقدامی که ناقض حقوق بین‌المللی بوده، به فرسایش این حق یاری رسانده است. الکساندر نوی می‌گوید، لازم است ارتش آلمان در اولین واکنش، فورا از منطقه خارج شود.

ایسنا

خروج ۳۲۰۰ شورشی و خانواده‌هایشان از قلمون شرقی به‌سمت جرابلس و ادلب

یک منبع امنیتی سویه امروز از خروج ۳۲۰۰ فرد مسلح به همراه خانواده‌هایشان از مناطق قلمون شرقی در ریف دمشق خبر داد تا به جرابلس در حومه شمالی حلب و ادلب در شمال این کشور منتقل شوند.

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

اخبار تایید نشده درباره ورود سامانه‌های «اس- ۳۰۰» روسیه به سوریه

به گزارش روسیاالیوم، فعالان و برخی رسانه‌ها، امروز شنبه، اعلام کردند که چندین کشتی باربری نظامی روسیه در بندر «طرطوس» سوریه محموله‌هایی که احتمال می‌رود حامل سامانه‌های موشکی «اس- ۳۰۰» باشد، تخلیه کردند.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

رئیس‌جمهوری ترکیه: تلاش‌هایی برای تغییر ساختار منطقه در حال انجام است

به گزارش  آناتولی، «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهوری ترکیه، روز گذشته طی یک سخنرانی‌ در استانبول به ارزیابی تصمیم دولت برای برگزاری انتخابات زودهنگام در تاریخ ۲۴ ژوئن پرداخت و گفت: «با تصمیم برگزاری انتخابات زودهنگام همه توطئه‌ها علیه کشورمان را خنثی کردیم.»

ادامه »

ترکیه, جهان, خبر, سوریه, عراق