به‌دلیل دنبال روی از ترامپ در مسئله فلسطین؛ رئیس‌جمهور رومانی استعفای نخست‌وزیر را خواستار شد

به گزارش ای‌بی‌سی‌نیوز، «کلاوس یوهانیس» رئیس‌جمهوری رومانی، امروز جمعه، از «ویوریکا دانیسلا» نخست‌وزیر خواست استعفا دهد؛ چرا که وی برای فعالیت در این سمت مناسب نیست.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, رومانی, شرق اروپا, فلسطین

روسیه و عراق همکاری ضد‌تروریستی را گسترش می‌دهند

در نهمین کنفرانس امنیتی مقامات عالی پنج قاره جهان که از دیروز چهارشنبه، در شهر سوچی روسیه و در سطح رؤسای سازمان های اطلاعاتی، دبیران شورای امنیتی ملی، وزیران و دستیاران رئیس جمهوری در حال برگزاری است، نمایندگانی از 110 کشو حضور دارند.

ادامه »

ایران, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شرق اروپا, عراق

ژنرال روس عواقب مناقشه نظامی بین روسیه و آمریکا را فاجعه‌آمیز نامید

به نقل از روزنامه «ایزوستیا»، سرهنگ ذخیره “یوگنی بوژینسکی” رئیس سابق اداره توافقات بین المللی وزارت دفاع روسیه در مصاحبه با مجله آمریکایی «نشنال اینترست» دیدگاه خود در مورد مناقشه نظامی احتمالی بین روسیه و آمریکا را تشریح نمود.

 

این نظامی سابق روس پیشتر در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «بی بی سی» نیز چنین گفته بود که مناقشه به اصطلاح بین «متحدین غربی» به سرکردگی آمریکا با روسیه، به بهانه مسمومیت “سرگئی اسکریپال” افسر سابق اطلاعاتی روسیه در انگلیس، ممکن است به جنگی بیانجامد که «آخرین جنگ بشریت» خواهد بود.

 

بوژینسکی معتقد است که وضعیت کنونی به مراتب خطرناکتر از دوران جنگ سرد است. وی می گوید: «من همیشه گفته ام که شرایط کنونی بسیار وخیم تر از دوران جنگ سرد است. در آن زمان همه چیز مشخص بود: مناقشه ایدئولوژیکی بین غرب و شرق جریان داشت، ولی ماهیت همه چیز مشخص بود، خطوطی که نمی بایست از آنها عبور میشد، تعیین شده بود و هیچ تهدید و هیچ تحریمی در کار نبود.»

 

به گفته این ژنرال سابق روس، اکنون یکی از مراکز رویارویی احتمالی بین روسیه و آمریکا می تواند سوریه باشد. آنچه گویای این مسئله است هم سخنان “والری گراسیموف” رئیس ستادکل نیروهای مسلح روسیه است که به تازگی اعلام نموده: اگر آمریکا به مرکز دمشق که نظامیان روسی در آنجا حضور دارند، حمله کند، مسکو نیز به این اقدام نظامی آمریکا پاسخ متقابل خواهد داد. به عقیده بوژینسکی، ژنرال گراسیموف کاملا جدی صحبت کرده است.

 

وی افزود: «هرچند پیش بینی روند آتی اوضاع بسیار دشوار است، ولی من اطمینان دارم که هر نوع مناقشه نظامی بین آمریکا و روسیه به استفاده از تسلیحات هسته‌ای منجر خواهد شد و مناقشه هسته‌ای چیزی نیست که براحتی بتوان آن را کنترل نمود.»

 

به گفته بوژینسکی، مناقشه نظامی بین روسیه و آمریکا، بغیر از سوریه، ممکن است در مناطق شرقی اوکراین نیز رخ دهد، اگر واشنگتن تصمیم بگیرد که در مناقشه دونباس مستقیما دخالت کند، البته احتمال این سناریو بسیار کم است.

تسنیم

چین: پیوند محکم نیروهای مسلح مسکو و پکن را به آمریکا ثابت می‌کنیم

به گزارش خبرگزاری تاس، به گفته ژنرال «وی فنگ»، وزیر امنیت ملی چین، هیئت نمایندگی این کشور به هفتمین نشست بین‌المللی امنیت در مسکو رفت تا روابط نزدیک کشورش با روسیه را به ایالات متحده نشان دهد و موضع خود را درباره موضوع‌های جهانی اعلام کند. وی این خبر را هنگام ملاقات با «سرگئی شویگو»

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه, سوریه

۲۴۰ معدنچی اوکراینی در عمق ۱۰۰۰ متری محبوس شدند

به گزارش خبرگزاری تاس، شرکت برق اوکراین، برق معادن منطقه «پرفورمایسکوگول» را که در منطقه لوهانسک و در کنترل کی‌یف قرار دارد قطع کرده است. در اثر این اقدام آسانسورهای معدن از کار افتاده‌اند.

ادامه »

اکراین, جهان, حقوق بشر, خبر, کارگری

مقابله به مثل مسکو و اخراج دیپلمات‌های غربی؛ انگلیس باید ۵۰ دیپلمات‌ دیگر خود را از روسیه خارج کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، روسیه به انگلیس ابلاغ کرد، باید حدود ۵۰ دیپلمات دیگر خود را با افزایش بحران بین غرب و روسیه به دلیل مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش در انگلیس خارج کند.   پیشتر روسیه با انگلیس مقابله به مثل کرده و ۲۳ دیپلمات این کشور را اخراج کرده بود.   لندن

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه