ژنرال انگلیسی: اسد که جنگ را برده چرا باید حمله شیمیایی کند؟!

به نوشته روزنامه دیلی میل، جاناتان شاو، رئیس سابق نیروهای ویژه انگلیس ادعای ترزا می، نخست وزیر انگلیس مبنی بر اینکه بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه عامل حمله شیمیایی در شهر دوما واقع در حومه دمشق بوده است، زیر سوال برد.

 

او گفت: چرا اسد باید در این دوره زمانی از تسلیحات شیمیایی استفاده کرده باشد؟! او در جنگ پیروز شده است.

 

او گفت: این فقط نظر شخص من نیست بلکه بسیاری از فرماندهان ارشد در ارتش آمریکا هم چنین نظری دارند. هیچ منطقی برای دست داشتن اسد در آن حمله وجود ندارد. او شورشیان سوری را متقاعد کرد که با اتوبوس از مناطق اشغالی خارج شوند. او کنترل اراضی آنها را به دست گرفت. بنابراین چرا باید آنها را با گاز شیمیایی هدف گرفته باشد؟

 

ژنرال شاو در مصاحبه اختصاصی با میل آن ساندی افزود: جهادگرایان و چندین گروه اپوزیسیون مختلف که علیه اسد می‌جنگند، انگیزه بسیار بیشتری برای اجرای یک حمله با تسلیحات شیمیایی و انداختن آن به گردن اسد داشتند. انگیزه آنها این بود که می‌خواهند آمریکا وارد این جنگ شود چون ترامپ گفته بود آمریکا از سوریه خارج می‌شود تا سایرین مشکلات را حل کنند.

 

آدمیرال لرد وست، رئیس سابق نیروی دریایی سلطنتی انگلیس هم در اظهاراتی مشابه گفت: اگر من مشاور رئیس‌جمهوری اسد بودم، چرا باید الان به او پیشنهاد می‌دادم که از تسلیحات شیمیایی استفاده کند؟ اصلا منطقی نیست. اما برای گروه‌های اپوزیسیون می‌توان دید که دلیل آنها چیست.

 

لاوروف از توافق با پاریس درباره دوما قبل از حمله غرب به سوریه پرده برداشت

 

وزیر خارجه روسیه از توافق میان مسکو و پاریس درباره شهر دومای سوریه قبل از حمله کشورهای غربی به این کشور خبر داد.

 

به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی گفت: ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه از امانوئل ماکرون، همتای فرانسوی خود خواست اسنادی را درباره حمله شیمیایی ادعایی در سوریه ارائه کند اما او این مساله را رد کرد. کشورهای آمریکا، فرانسه و انگلیس هیچ اسنادی دال بر استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه ارائه نکرده‌اند. غرب بر مسائلی برای حمله به سوریه تکیه کرد که تنها در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی پخش شده بود.

 

لاوروف تأکید کرد: همگان می‌دانند که این حمله کمی قبل از آغاز فعالیت کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی انجام شد. روسیه و فرانسه توافق کرده بودند که پاریس کارشناسانی را به شهر دومای سوریه بفرستد اما با وزارت دفاع روسیه تماسی برقرار نشد.

 

وی اظهارات درباره ممانعت از رسیدن کارشناسان سازمان منع تسلیحات شیمیایی به سوریه را نادرست دانست و تأکید کرد که کارشناسان آماده رفتن به دوما برای آغاز فعالیت خود هستند.

 

لاوروف گفت: حملات غرب به سوریه قابل قبول و قانونی نیست. اظهارات درباره دوما را قبلا هم درباره حمله ادعایی در خان شیخون شنیده بودیم.

 

وی گفت: وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) حمله به سوریه را اینگونه توجیه کرد که دمشق با استقبال از کارشناسان مخالفت کرده است اما این درست نیست. ما با دولت سوریه برای تسهیل مأموریت تیم تحقیقات درباره استفاده از سلاح شیمیایی به توافق رسیده بودیم.

ایسنا

روسیه: حمله به‌سوریه توهین به‌ پوتین است و بی‌جواب نخواهد ماند

«آناتولی آنتونوف» با انتشار پیامی بر صفحه توئیتر خود در واکنش به حمله بامداد سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه گفت: مسکو هشدار داده بود که این اقدامات بی پاسخ نخواهد بود.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا

بولیوی؛ این اقدامات «امپریالیستی» هستند

نماینده بولیوی ضمن محکومیت استفاده از تسلیحات شیمیایی و تاکید بر شناسایی و مجازات عاملان چنین حملاتی، گفت باید این عوامل شناسایی شوند.   اما در عین حال او گفت: شما نمی‌توانید نقض حقوق بین الملل را با نقض حقوق بین الملل جواب بدهید.   نماینده بولیوی گفت قدرت‌های عضو شورای امنیت وقتی به نفعشان

ادامه »

امریکا, انگلستان, بولیوی, جهان, خبر, فرانسه

یدیعوت آحارانوت؛ تأثیر موشک‌های هوشمند، زیبا و جدید شلیک‌شده به‌سوریه تقریباصفر بود

روزنامه «یدیعوت آحارانوت» در اعترافی تلخ و همچنین کنایه آمیز خطاب به ترامپ اعلام کرد که تأثیر موشک‌های هوشمند و زیبای شلیک شده به سوریه تقریبا صفر بود.

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, روسیه, سوریه, شمال غرب آسیا, فرانسه

یک مقام مسئول: از حمله به سوریه اطلاع داشتیم و پایگاه‌ها از چند روز قبل تخلیه شده بود

به گزارش خبرگزاری رویترز، این مسئول برجسته منطقه‌ای و حامی دمشق اظهار داشت: ما از این حمله اطلاع داشتیم.   این مسئول حامی دمشق که نامی از وی برده نشده است، افزود: در مورد این حمله هشدار زودهنگامی را از سوی روس‌ها دریافت کردیم و با توجه به این هشدار از چند روز قبل تمامی

ادامه »

جهان, خبر, روسیه, سوریه