چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

ژاپن نخستین واحد تفنگداران دریایی‌ خود را برای مقابله با چین تشکیل داد

به گزارش خبرگزاری رویترز، منطقه دریای چین شرقی جایی است که توکیو نگران هرگونه آسیب پذیری خود در آنجا مقابل حملات احتمالی نظامیان چین است.

 

امروز در یک مراسم رسمی در محل یک پایگاه نظامی در نزدیکی منطقه “ساسبو” واقع در جزیره “کیوشو” حدود ۱۵۰۰ عضو این واحد تحت عنوان “یگان استقرار سریع آبی – خاکی” در حالی که لباس‌های استتار نظامی به تن داشتند در صفوف منظم در هوای سرد و طوفانی حضور یافتند.

 

توموهیرو یاماموتا، معاون وزیر دفاع ژاپن در سخنرانی در این مراسم گفت: با توجه به دشوارتر شدن وضعیت امنیتی و دفاعی در پیرامون ژاپن دفاع از جزایر ما یک ممنوعیت حیاتی محسوب می‌شود.

 

در ادامه این مراسم نظامیان این واحد اقدام به اجرای یک مانور ۲۰ دقیقه‌ای بازپس‌گیری یک جزیره دور افتاده از اشغالگران کردند.

 

تشکیل این واحد تفنگداران دریایی ژاپن از آن جهت مناقشه برانگیز است که به گفته منتقدان چنین واحدهای آبی – خاکی می‌توانند نوعی نمایش قدرت نظامی محسوب شوند و از آنها برای تهدید همسایگان ژاپن استفاده کنند.

 

ژاپن در قانون اساسی که بعد از پایان جنگ جهانی دوم تصویب کرد هرگونه حق دست زدن به جنگ را برای خود مردود دانست.

 

این واحد جدیدترین بخش از نیروی دریایی رو به رشد ژاپن است که دربردارنده ناوهای حامل هلی‌کوپتر، کشتی‌های آبی – خاکی، هواپیماهای عمود پرواز اوسپری و تجهیزات مخصوص تهاجم‌های آبی – خاکی شده و بخشی از تلاش‌های ژاپن برای بازدارندگی در برابر بلندپروازی‌های چین محسوب می‌شود.

 

چین که قدرت مسلط در دریای چین جنوبی محسوب می‌شود در سال‌های اخیر به لحاظ بودجه نظامی بسیار از ژاپن جلو افتاده است.

 

پکن که مدعی یک گروه از جزائر کوچک خالی از سکنه تحت کنترل ژاپن در دریای چین شرقی است در سال ۲۰۱۸ یک بودجه دفاعی ۱۷۶.۵۶ میلیارد دلاری برای نیروهای مسلح خود در نظر گرفته که سه برابر از بودجه ژاپن نیز بیشتر است.

 

این یگان استقرار سریع آبی – خاکی ژاپن مجموعا ۲۱۰۰ نیرو داشته و به این ترتیب ژاپن را یک قدم به تشکیل نیرویی مشابه “واحد اعزام‌های خارجی تفنگداران دریایی آمریکا” نزدیک می‌کند.

ایسنا

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

روسیه خواستار توقف رزمایش‌های آمریکا در شبه جزیره کره شد

سفیر سیار وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور خواستار توقف رزمایش های آمریکا با کره جنوبی در شبه جزیره کره شده است چرا که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی به برقراری صلح و آرامش در منطقه شبه جزیره کره هیچ کمکی نمی کند.

ادامه »

امریکا, خبر, روسیه, کره جنوبی, کره شمالی

همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

مبارزه با آلودگی هوا در چین هزاران کارگر را بیکار و۴۰ درصد از کارخانه‌ها را تعطیل کرد

به نقل از مجله آمریکایی فوربس، دولت چین در یک سال گذشته ۱۰ هزار کارخانه را به خاطر کنترل آلودگی هوا تعطیل کرده است. همچنین قرار است کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیشتری در سال جاری میلادی تعطیل شوند.

ادامه »

جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست