پرتیراژ‌ترین روزنامه چین: نقض تعهدات بین‌المللی از سوی ترامپ امری عادی است

‘چاینا دیلی’ پرشمارگان ترین روزنامه چین روز پنجشنبه نوشت دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا که ید طولایی در نقض مقررات و معاهدات بین المللی دارد به توافق هسته ای به عنوان یک سند معتبر مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل هم پشت کرد.

ادامه »

امریکا, ایران, جهان, چین, خبر

“قدرتمندترین” افراد جهان؛ شی جینپینگ و پوتین در صدر فهرست

مجله فوربس جدیدتری فهرست خود را از ۷۵ نفر از “قدرتمندترین” شخصیت‌ها و چهره‌های جهان برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرده که در این فهرست رتبه‌های اول و دوم به ترتیب در اختیار روسای جمهور چین و روسیه بوده و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا نیز در رده سوم در این فهرست قرار دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, روسیه

مقام سابق حزب کمونیست چین به‌جرم دریافت رشوه به‌حبس ابد محکوم شد

به گزارش رویترز، رسانه خبری دولتی چین امروز سه‌شنبه اعلام کرد: “سان ژنگ کای” رئیس سابق حزب کمونیست در شهر “چونگ‌کینگ” به‌جرم فساد مالی و دریافت رشوه از سوی یک دادگاه به حبس ابد محکوم شده است.   “سان” تازه‌ترین مقام عالی‌رتبه چینی است که هدف مبارزه گسترده با فساد مالی از سوی شی جین

ادامه »

جهان, چین, شرق اروپا, فساد

مدارس مجهز، الگوی چین برای آموزش دانش آموزان روستایی

چین از طریق سرمایه گذاری هنگفت و با هدف فراهم آوردن استانداردهای آموزشی مطلوب برای تمامی دانش آموزان مناطق روستایی و دور افتاده، اقدام به ساخت مدارس بزرگ مجهز به امکانات آموزشی مناسب از قبیل آزمایشگاه، کارگاه و کتابخانه در شهرهای کوچک همجوار کرده است.   به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، دفتر اطلاع رسانی شورای

ادامه »

جهان, چین, خبر

هشدار کره شمالی به آمریکا: فضای گفت و گو و دوستی را نابود نکیند

سخنگوی وزارت خارجه کره شمالی با انتشار بیانیه ای از آمریکا خواست تا فشار و تهدید نظامی علیه پیونگ یانگ را متوقف کند زیرا تعطیلی برنامه هسته ای این کشور ربطی به فشارهای آمریکا ندارد و تحریم نمی تواند به حل و فصل برنامه هسته ای کره شمالی کمک کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره جنوبی

ژاپن نخستین واحد تفنگداران دریایی‌ خود را برای مقابله با چین تشکیل داد

به گزارش خبرگزاری رویترز، منطقه دریای چین شرقی جایی است که توکیو نگران هرگونه آسیب پذیری خود در آنجا مقابل حملات احتمالی نظامیان چین است.

 

امروز در یک مراسم رسمی در محل یک پایگاه نظامی در نزدیکی منطقه “ساسبو” واقع در جزیره “کیوشو” حدود ۱۵۰۰ عضو این واحد تحت عنوان “یگان استقرار سریع آبی – خاکی” در حالی که لباس‌های استتار نظامی به تن داشتند در صفوف منظم در هوای سرد و طوفانی حضور یافتند.

 

توموهیرو یاماموتا، معاون وزیر دفاع ژاپن در سخنرانی در این مراسم گفت: با توجه به دشوارتر شدن وضعیت امنیتی و دفاعی در پیرامون ژاپن دفاع از جزایر ما یک ممنوعیت حیاتی محسوب می‌شود.

 

در ادامه این مراسم نظامیان این واحد اقدام به اجرای یک مانور ۲۰ دقیقه‌ای بازپس‌گیری یک جزیره دور افتاده از اشغالگران کردند.

 

تشکیل این واحد تفنگداران دریایی ژاپن از آن جهت مناقشه برانگیز است که به گفته منتقدان چنین واحدهای آبی – خاکی می‌توانند نوعی نمایش قدرت نظامی محسوب شوند و از آنها برای تهدید همسایگان ژاپن استفاده کنند.

 

ژاپن در قانون اساسی که بعد از پایان جنگ جهانی دوم تصویب کرد هرگونه حق دست زدن به جنگ را برای خود مردود دانست.

 

این واحد جدیدترین بخش از نیروی دریایی رو به رشد ژاپن است که دربردارنده ناوهای حامل هلی‌کوپتر، کشتی‌های آبی – خاکی، هواپیماهای عمود پرواز اوسپری و تجهیزات مخصوص تهاجم‌های آبی – خاکی شده و بخشی از تلاش‌های ژاپن برای بازدارندگی در برابر بلندپروازی‌های چین محسوب می‌شود.

 

چین که قدرت مسلط در دریای چین جنوبی محسوب می‌شود در سال‌های اخیر به لحاظ بودجه نظامی بسیار از ژاپن جلو افتاده است.

 

پکن که مدعی یک گروه از جزائر کوچک خالی از سکنه تحت کنترل ژاپن در دریای چین شرقی است در سال ۲۰۱۸ یک بودجه دفاعی ۱۷۶.۵۶ میلیارد دلاری برای نیروهای مسلح خود در نظر گرفته که سه برابر از بودجه ژاپن نیز بیشتر است.

 

این یگان استقرار سریع آبی – خاکی ژاپن مجموعا ۲۱۰۰ نیرو داشته و به این ترتیب ژاپن را یک قدم به تشکیل نیرویی مشابه “واحد اعزام‌های خارجی تفنگداران دریایی آمریکا” نزدیک می‌کند.

ایسنا

شینهوا: آمریکا در جنگ تجاری با چین شکست می‌خورد

به گزارش رویترز، رسانه رسمی چین هشدار ایالات متحده را درباره افزایش تعرفه‌های گمرکی به سخره گرفت و اعلام کرد که این دست اقدام‌ها شکست خواهد خورد. این رسانه همچنین اعلام کرد که تنها گزینه پیش روی چین این است که چنان ضربه‌ای به آمریکا وارد کند که «دردش را از یاد نبرد.»

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

روسیه خواستار توقف رزمایش‌های آمریکا در شبه جزیره کره شد

سفیر سیار وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد که این کشور خواستار توقف رزمایش های آمریکا با کره جنوبی در شبه جزیره کره شده است چرا که رزمایش های آمریکا و کره جنوبی به برقراری صلح و آرامش در منطقه شبه جزیره کره هیچ کمکی نمی کند.

ادامه »

امریکا, خبر, روسیه, کره جنوبی, کره شمالی

همزمان با افول نقش بین‌المللی آمریکا، سفر بزرگترین هیات تاریخ اتریش به چین

یک هیات بزرگ سیاسی و اقتصادی از اتریش روزهای شنبه تا پنجشنبه هفته آینده به چین سفر می کند که این سفر علاوه بر تاثیرش بر توسعه روابط دوجانبه این دو کشور، از اهمیت بالایی نیز در زمینه گرایش اتحادیه اروپا به تعریف اتحادهای جدید بین المللی برخوردار است.

ادامه »

اتحادیه اروپا, اتریش, امریکا, جهان, چین, خبر, غرب اروپا

مبارزه با آلودگی هوا در چین هزاران کارگر را بیکار و۴۰ درصد از کارخانه‌ها را تعطیل کرد

به نقل از مجله آمریکایی فوربس، دولت چین در یک سال گذشته ۱۰ هزار کارخانه را به خاطر کنترل آلودگی هوا تعطیل کرده است. همچنین قرار است کارخانه‌ها و کارگاه‌های بیشتری در سال جاری میلادی تعطیل شوند.

ادامه »

جهان, چین, خبر, شرق آسیا, محیط زیست