چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

کره شمالی خواستار پایان کامل رزمایش‌های آمریکا – کره جنوبی شد

روزنامه رسمی کره شمالی امروز دوشنبه، در نوشتاری از کره جنوبی خواست تا رزمایش‌های مشترک با آمریکا را متوقف کند و وعده داد که این اقدام به ایجاد شرایطی صلح آمیز و حرکت به سوی بهبود روابط دو کره کمک می‌کند.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

آتلانتیک؛ ترس از نفوذ چین، آمریکا را مجبور به خروج از سوریه کرد

مجله آتلانتیک نوشت، آمریکا به این دلیل تصمیم به خروج از سوریه و افغانستان گرفت که شدیداً نسبت به گسترش نفوذ چین در منطقه آسیا اقیانوسیه نگران بود.

ادامه »

افغانستان, امریکا, جهان, چین, خاورمیانه, خبر, سوریه, شرق آسیا, عراق

ژاپن بازگرداندن اوکیناوا را با استقرار تسلیحات هسته‌ای آمریکا در این جزیره معامله کرده بود

طبق اسناد آمریکا که از حالت محرمانه خارج شده است، ژاپن اندکی پیش از توافق دوجانبه ۱۹۶۹ که منجر شد جزیره اوکیناوا در سال ۱۹۷۲ به ژاپن بازگردانده شود، موافقت کرده بود تا تسلیحات هسته‌ای آمریکا در این جزیره مستقر شود.

 

ژاپن تایمز گزارش داد، این یادداشت تفاهم مورخ ۱۷ نوامبر ۱۹۶۹ نشان می‌دهد که هیروتو تاناکا، از مقام‌های ارشد وزارت خارجه ژاپن به هنری کیسینجر، مشاور امنیت ملی وقت آمریکا گفته بود، “ژاپن با آمریکا درباره استقرار تسلیحات هسته‌ای در اوکیناوا در صورت وقوع حالت فوق‌العاده هیچ مخالفتی ندارد.”

 

گرچه واضح است که ژاپن و آمریکا توافق محرمانه‌ای داشتند تا در ازای استقرار تسلیحات هسته‌ای حاکمیت اوکیناوا تحویل داده شود اما این اسناد محرمانه برای اولین بار ثابت می‌کند که توکیو موضع خود را از طریق یک کانال دیپلماتیک و رسمی منتقل کرده بود.

 

با این حال این اسناد نشان می‌دهند که مذاکرات میان تاناکا و کیسینجر چندین روز پس از آن صورت گرفت که ایساکو ساتو، نخست‌وزیر وقت ژاپن و ریچارد نیکسون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا به توافقی محرمانه دست یافتند که اجازه می‌داد تسلیحات هسته‌ای در اوکیناوا مستقر شود؛ تنها دو روز پیش از برگزاری نشستی که به تحویل حاکمیت اوکیناوا به ژاپن منجر شد.

 

براساس گزارش ژاپن تایمز، کیچی آیچی، وزیر امور خارجه وقت ژاپن و مابقی این وزارتخانه از این توافق محرمانه اطلاعی نداشتند و ظاهرا از شکست مذاکره “بازگشت اوکیناوا” هراس داشتند. بنابراین، این وزارتخانه لازم دانست تا شفاف اعلام کند که توکیو مایل به تبعیت از درخواست آمریکاست.

 

اسناد مذکور همچنین نشان می‌دهند، رهبران ژاپن رسما در دوران جنگ سرد با نقض سه مورد از مصوبات پارلمانی “اصول غیرهسته‌ای” که ساتو در ۱۹۶۷ تدوین کرده بود، موافقت کرده بودند و این در حالی بود که به مردم گفته می‌شد تسلیحات هسته‌ای هرگز به جزیره اوکیناوا آورده نخواهد شد.

 

“توافق بازگرداندن اوکیناوا” میان آمریکا و ژاپن در ۱۹۶۹ مورد توافق رهبران دو کشور قرار گرفت و به صورت همزمان در ۱۷ ژوئن ۱۹۷۱ در واشنگتن و توکیو به امضا رسید. این جزیره رسما در ۱۵ مه ۱۹۷۲ یعنی ۲۷ سال پس از آنکه تحت کنترل دولت آمریکا بود، به ژاپن بازگردانده شد.

 

ایالات متحده آمریکا پس از بازگرداندن این جزیره همچنان حضور نظامی خود در آن را حفظ کرد و این جزیره بیشترین تعداد نیروهای آمریکایی را در خود جای داده است. فرماندار اوکیناوا و بسیاری از ساکنان آن مکررا مخالفت خودشان را با حضور نظامی آمریکا در این جزیره اعلام می‌کنند و در راهپیمایی‌های گسترده و اعتراضات حضور می‌یابند.

ایسنا

هشدار روسیه نسبت به احتمال “رویارویی خطرناک” آمریکا و کره شمالی

سخنگوی وزارت خارجه روسیه هشدار داد که احتمال یک درگیری مسلحانه میان کره شمالی و آمریکا بسیار زیاد است.   به گزارش ایسنا، ماریا زاخاروا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه در مصاحبه با شبکه یک تلویزیون روسیه گفت: اگر واقعا یک سناریوی حمله مسلحانه وجود داشته باشد و اگر مسائل آنگونه که تشکیلات واشنگتن می‌گوید پیش

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, کره شمالی

کوربین: جهان با تهدید جنگ هسته‌ای روبروست/ انگلیس دخالت نکند

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس به دولت کشورش هشدار داد که از هرگونه مداخله نظامی در کره شمالی اجتناب کرده و همچنین از دولت “جنگ طلب و دمدمی مزاج” دونالد ترامپ پیروی نکند.   به نقل از روزنامه ایندیپندنت، جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر انگلیس در مطلبی از دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا و کیم

ادامه »

امریکا, انگلستان, جهان, خبر, کره شمالی

آنتی وار: کره شمالی ۶۰ سال است که برای واکنش به‌حمله آمریکا آماده می‌شود

کارشناسان نظامی معتقدند آمریکا نمی‌تواند با اقدام نظامی علیه کره شمالی مسئله هسته‌ای این کشور را حل کند زیرا پیونگ‌یانگ سالهاست که برای هرگونه حمله نظامی آمریکا خود را آماده کرده است.   به نقل از آنتی‌وار،‌ با ادامه اظهارات درباره کره شمالی و تنش هسته‌ای این کشور به نظر می‌رسد صحبت درباره پاسخ نظامی

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی

میلیون‌ها شهروند کره‌شمالی برای جنگ با آمریکا داوطلب شدند

یونهاپ، روزنامه «رودونگ» که متعلق به حزب کارگران کره‌شمالی بوده و از آن به عنوان روزنامه منعکس کننده مواضع دولت کره‌شمالی یاد می‌شود، گزارش داد که سه میلیون و ۴۷۵ هزار نفر از مردم کره‌شمالی برای مقابله با آمریکا داوطلب شده‌اند.   این روزنامه اعلام کرد که شهروندان کره‌شمالی داوطلب شامل دانشجویان، کارگران و سربازان

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, کره شمالی