چین برای هشدار به‌آمریکا جنگنده‌های خود را به دریای جنوبی اعزام کرد

به نقل از پیپلز دیلی، وزارت خارجه چین اعلام کرد که پکن بطور رسمی به حضور بدون اجازه یک کشتی آمریکایی در نزدیکی جزایر Xisha (پاراسل) در دریای چین جنوبی، اعتراض و هشدار داده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا

چین یک کانادایی دیگر را بازداشت کرد

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، چین با تائید دستگیری یک شهروند کانادایی دیگر طی هفته جاری گفته است که وی دست به اقداماتی علیه امنیت ملی چین زده‌ است و تحقیقات در این ارتباط آغاز شده است.

 

وزارت خارجه چین اگرچه نامی از کانادایی‌های بازداشتی نبرده، اما وزارت خارجه کانادا دو شهروند بازداشتی این کشور را مایک کووریگ و مایکل اسپاوور نامیده است.

 

در همین ارتباط «لو کانگ» سخنگوی وزارت خارجه چین افزوده است که کشورش موازین حقوق بشری در ارتباط با شهروندان بازداشتی کانادا را رعایت خواهد کرد.

 

پیش از این، دستگیری «مایک کووریگ» دیپلمات سابق کانادایی در چین تائید شده بود و حال «مایکل اسپاوور»، تاجر کانادایی دومین شهروند کانادایی بازداشت شده در چین طی یک هفته گذشته است.

 

اسپاوور که در داندونگ در نزدیکی مرز کره شمالی کار می‌کرد چند روز پیش با مقام های کانادایی تماس گرفته بود تا بگوید مقام های چینی از او بازجویی کرده‌اند و ممکن است طی روزهای آینده بازداشت شود.

 

بازداشت دو شهروند کانادا در چین پس از آن صورت می‌گیرد که کانادا منگ وانژو، مدیر مالی شرکت چینی هواوی را به اتهام نقض تحریم‌ها علیه ایران و به درخواست آمریکا دستگیر کرد. این دستگیری به تنش در روابط چین و کانادا منجر شده است، هرچند مدیر ارشد شرکت هوآوی روز گذشته با قرار وثیقه آزاد شد.

مهر

پس لرزه‌های تنش هو آ وی: چین سفرای کشورهای آمریکا و کانادا را فراخواند

روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز چین وابسته به حزب کمونیست این کشور در خبری عنوان کرد، رفتار کانادا با خانم منگ وانژو کاملاً غیرانسانی بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, کانادا

کسری تجاری آمریکا با چین افزایش یافت

در کشاکش تنش‌های تجاری پکن و واشنگتن، وزرات بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری تجاری این کشور با چین در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) نسبت به ماه قبل از آن 7.1 درصد افزایش یافته و به رکورد بی‌سابقه 43 میلیارد و 100 میلیون دلار رسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

واکنش مسکو به نزدیک شدن ناو آمریکایی به آب‌های روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی در اقدام نمایشی خود نتوانست بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر به آب‌های ملی روسیه نزدیک شود و ناوگان اقیانوس آرام تحرکات این ناو آمریکایی را با دقت زیر نظر دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا