پیونگ یانگ تبدیل شبه جزیره کره به «منطقه صلح» را خواستار شد

روزنامه رسمی کره شمالی، قبل از برگزاری نشست دوم سران واشنگتن و پیونگ یانگ، خواستار تلاش برای تبدیل شبه جزیره کره به ‘منطقه صلح’ بدون تهدید جنگ شد.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا, کره جنوبی, کره شمالی

چین یک دیپلمات کانادایی را بازداشت کرد

به دنبال دستگیری مدیر ارشد مالی شرکت هواوی چین در کانادا، امروز سه شنبه اعلام شد که پکن یک دیپلمات سابق کانادا را بازداشت کرده است.

 

روزنامه مورنینگ پست گزارش کرد ‘مایکل کاوریگ’ کانادایی، دیپلمات سابق این کشور برای یک گروه بین‌المللی در چین فعالیت می‌کرده است.

 

روزنامه به نقل از برخی از منابع مطلع و مرتبط با این فرد آورده است که او برای گروه بین‌المللی بحران کار می‌کرده و بازداشت شده است و تلاش برای آزادی وی در امنیت کامل آغاز شده است.

 

هنوز هیچ ارتباطی بین دستگیری مدیر هواوی در کانادا با این دیپلمات سابق کانادایی در چین مشخص نشده است اما این اتفاق درست چند روز پس از بازداشت ‘سابرینا منگ وانگژو’ در ونکوور می افتد که کماکان تحت محاکمه است.

 

‘مایکل گاوریک’ بر اساس گزارش موجود مشاور ارشد بخش آسیای شمال شرقی گروه بین‌المللی بحران بوده که در چین دستگیر شده است.

 

این گروه از اینکه وی در کجا نگهداری می‌شود ابراز بی‌اطلاعی کرده اما اعلام کرده است که برای یافتن وی و دستیابی به اطلاعات بیشتر از هیچ تلاشی فروگذار نخواهد کرد.

 

سوالاتی از سوی رسانه‌های خارجی برای وزارت خارجه و وزارت امنیت عمومی چین نمابر شده است که فعلا این دو دستگاه به آنها پاسخی نداده‌اند.

 

‘کاوریگ’ بین سال های 2013 تا 2016 میلادی به عنوان دیپلمات در پکن و هنگ کنگ خدمت می‌کرده است او از فوریه سال 2017 به طور تمام وقت کارشناس گروه بین‌المللی بحران بوده است و به زبان چینی تسلط دارد.
ایرنا

پس لرزه‌های تنش هو آ وی: چین سفرای کشورهای آمریکا و کانادا را فراخواند

روزنامه انگلیسی زبان گلوبال تایمز چین وابسته به حزب کمونیست این کشور در خبری عنوان کرد، رفتار کانادا با خانم منگ وانژو کاملاً غیرانسانی بوده است.

ادامه »

امریکا, امریکای شمالی, جهان, چین, حقوق بشر, خبر, شرق آسیا, کانادا

کسری تجاری آمریکا با چین افزایش یافت

در کشاکش تنش‌های تجاری پکن و واشنگتن، وزرات بازرگانی آمریکا اعلام کرد کسری تجاری این کشور با چین در ماه اکتبر (9 مهر تا 9 آبان) نسبت به ماه قبل از آن 7.1 درصد افزایش یافته و به رکورد بی‌سابقه 43 میلیارد و 100 میلیون دلار رسیده است.

ادامه »

اقتصادی, امریکا, جهان, چین, خبر, ژاپن, شرق آسیا

واکنش مسکو به نزدیک شدن ناو آمریکایی به آب‌های روسیه

وزارت دفاع روسیه اعلام کرد که ناوشکن آمریکایی در اقدام نمایشی خود نتوانست بیشتر از ۱۰۰ کیلومتر به آب‌های ملی روسیه نزدیک شود و ناوگان اقیانوس آرام تحرکات این ناو آمریکایی را با دقت زیر نظر دارد.

ادامه »

امریکا, جهان, خبر, روسیه, شرق آسیا

اعزام کشتی جنگی چین برای بیرون راندن ناو آمریکایی

گنگ شوانگ سخنگوی وزارت خارجه چین اعلام کرد اعزام کشتی های نظامی چین به دریای چین جنوبی پس از آن اتفاق افتاد که ناوگان آمریکا در اقیانوس آرام اعلام کرد ناو موشک انداز “یو اس اس چنسلرزویل” خود را به نزدیکی جزایر پاراسل در این دریا فرستاده است.

ادامه »

امریکا, جهان, چین, خبر, شرق آسیا